Australijscy naukowcy z Instytutu Badań Medycznych Westmead, przeprowadzili piętnastoletnie badania środowiskowe na grupie ponad 2000 dorosłych, w wieku powyżej 49 lat. Uczeni obserwowali sposób, w jaki badani odżywiali się, ze szczególnym uwzględnieniem azotynów roślinnych. Z otrzymanych wyników badań wywnioskowano, że u osób, które przyjmowały od 100 do 142 mg tych związków dziennie, ryzyko rozwoju wczesnego stadium zwyrodnienia plamki żółtej oka było mniejsze o 35% w porównaniu do badanych, którzy spożywali mniej niż 69 mg azotanów roślinnych każdego dnia. AMD to schorzenie, które w sposób bezpośredni przyczynia się do upośledzenia wzroku lub prowadzi nawet do całkowitej ślepoty.
“Nasze badania mają na celu zrozumienie, jakie są przyczyny występowania chorób oczu, a także poznanie uwarunkowań genetycznych i środowiskowych, które mają niekorzystny wpływ na mechanizm prawidłowego widzenia.” – prof. Bamini Gopinath, współautor badania
Pochodzące z diety azotany, czyli sole i estry kwasu azotowego, których naturalnym źródłami są głównie zielone warzywa liściaste oraz buraki, są prekursorami tlenku azotu (NO). Zarówno niedobór, jak i znaczny nadmiar tego związku w organizmie ma istotny wpływ na etiologię wielu chorób oczu, w tym AMD. NO odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu komórek śródbłonka naczyń krwionośnych. Zaburzenia czynności tej struktury przyczyniają się do rozwoju wczesnego stadium zwyrodnienia plamki żółtej oka. Pochodzące z warzyw liściastych oraz buraków azotany, jako związki niezbędne do wytworzenia NO, mają korzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie śródbłonka.
“Po raz pierwszy ocenialiśmy wpływ pochodzących z diety azotanów na ryzyko degeneracji plamki żółtej. Odkryliśmy, że osoby, które spożywają od 100 do 142 mg azotynów roślinnych dziennie, charakteryzują się zmniejszonym ryzykiem wystąpienia wczesnego stadium AMD, w odniesieniu do tych, których dzienne spożycie tych związków jest znacznie niższe. Odkrycie to daje nowe możliwości w projektowaniu i wytwarzaniu szeregu produktów dietetycznych, zawierających zielone warzywa liściaste oraz buraki, których spożywanie stanowi prostą metodę na ograniczanie ryzyka wystąpienia wczesnego stadium zwyrodnienia plamki żółtej.” – prof. Bamini Gopinath, współautor badania
Co istotne, w badaniu tym nie wykazano żadnych dodatkowych korzyści zdrowotnych, wynikających ze spożywania wyższej dawki azotanów roślinnych niż 142 mg dziennie. Nie zaobserwowano również żadnych istotnych korelacji pomiędzy wprowadzaniem tych związków do organizmu wraz z dietą, a ograniczeniem ryzyka występowania późnego stadium zaawansowania AMD. Ponadto udowodniono, że spożywanie azotanów innych niż te, które pochodzą z roślin, w żaden sposób nie wpływa na ograniczanie ryzyka występowania zwyrodnienia plamki żółtej oka.