Zespół NeuroExpert

 

Agnieszka Markowska-Jędra
Osobowość neurofizjologiczna: dopaminowo-GABA

Agnieszka ukończyła studia magisterskie na kierunku biotechnologia, specjalność: biotechnologia przemysłowa. Od zawsze jednak fascynowało ją to, co dzieje się w ludzkiej głowie. Dlatego też poszukuje informacji o tym, w jaki sposób całkiem proste oddziaływania poszczególnych komórek i cząsteczek przekładają się na złożone odczucia, emocje i zachowania. W czasach szkolnych marzyła o nagrodzie Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Dziś chciałaby tylko, żeby ludzie akceptowali to, co mówi im nauka. Z tego też powodu robi co w jej mocy, by przekazywać dostępną jej wiedzę w sposób ciekawy i zrozumiały dla każdego. Po godzinach, gdy nie zajmuje się suczką Ferą, z zapałem ćwiczy motorykę małą, intensywnie szydełkując. Ogląda przy tym programy o działaniu wszechświata lub słucha audiobooków. Kocha twórczość Joanny Chmielewskiej i Agathy Christie, z zamiłowaniem czyta też książki popularnonaukowe.

 

Kajetan Kaperzyński
Osobowość neurofizjologiczna: zrównoważona

Kajetan jest absolwentem studiów filozoficznych, a obecnie zdobywa również doświadczenie w zakresie pedagogiki. Regularnie bierze udział w konferencjach naukowych, gdzie stara się traktować wiedzę w sposób interdyscyplinarny – łączy różne podejścia oraz dziedziny wiedzy. W pracy naukowej interesuje go przede wszystkim człowiek i jego zachowania. W związku z tym chętnie odwołuje się do psychologii, a także zgłębia wiedzę dotyczącą psychoterapii. W wolnym czasie Kajetan rozwija swoje zdolności muzyczne. Z zamiłowaniem słucha muzyki klasycznej oraz śpiewa w niewielkim, lokalnym chórze. Jest też entuzjastą języków obcych. Biegle mówi po angielsku, a ponadto intensywnie uczy się języka francuskiego i rosyjskiego. Jego największym marzeniem jest wyjazd do Stanów Zjednoczonych, dlatego też po godzinach uważnie śledzi wydarzenia związane z polityką USA.

 

Dominika Kawka

Dominika to absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończyła kierunek Biologia Medyczna na Wydziale Biologii. Na drugim roku studiów postanowiła zająć się neurobiologią, a jej praca magisterska dotyczyła komórek dopaminergicznych. Do tej pory w centrum jej zainteresowania znajduje się układ nerwowy. Obecnie bada, jakie konsekwencje dla potomstwa ma niedożywienie matki podczas laktacji i czy powstałe zmiany mogą być dziedziczone przez kolejne pokolenia. Z tym łączy się jej kolejne zainteresowanie – jak dieta może wpływać na funkcje mózgu? Bardzo dba o to, co znajduje się na jej talerzu. Stara się przekazywać innym wiedzę na temat tego, jak ważny jest zdrowy styl życia. Wolny czas poświęca na aktywność fizyczną. Często jeździ rowerem, jednak gdy pogoda na to nie pozwala wystarczy jej trening w zaciszu domowym: ćwiczenia siłowe bądź joga. Żeby oderwać się na chwilę od naukowego świata, chętnie czyta kryminały lub ogląda seriale o podobnej tematyce.

 

Paulina Kłos-Wojtczak

Paulina ukończyła doktorat z dziedziny neurofizjologii, w którego trakcie dokonywała rejestracji populacji neuronów związanych z rytmem theta z okolic tylnego podwzgórza. Jest także magistrem biotechnologii medycznej (UMED w Łodzi). Współprowadziła badania nad efektem stymulacji nerwu błędnego w procesach konsolidacji pamięci w formacji hipokampa. Obszarem jej zainteresowań są choroby neurodegeneracyjne. Jest aktywnym redaktorem naukowym i zależy jej na popularyzacji wiedzy na temat mózgu.Pisuje na łamach m.in. „Wiedzy i Życia”, „Świata Mózgu” oraz współpracuje z portalami o tematyce zdrowotnej i medycznej. Prywatnie ma słabość do krajów skandynawskich oraz do Finlandii. Marzy o spokojnym życiu z dala od zgiełku miasta. Właścicielka adopcyjnych zwierzaków – kota Gniewosza i suczki Niny.

 

Natalia Koperska
Osobowość neurofizjologiczna: acetylocholinowa

Natalia w 2018 roku została absolwentką magisterium z kognitywistyki Uniwersytetu Osnabrück. Pracowała w laboratoriach naukowych na uniwersytetach w Polsce, Australii i Niemczech. Zajmowała się badaniami mózgu za pomocą eye trackera, EEG i VR, a także prowadziła zajęcia z neuronalnych mechanizmów percepcji i działania. Obecnie popularyzuję wiedzę o mózgu. Najchętniej piszę o ciekawostkach dotyczących jego działania, alternatywnych sposobach terapii zaburzeń pracy umysłu oraz korzyściach płynących z medytacji. Pasjonuje ją praktyka jogi, podróże małe i duże, a także literatura fantastyczno-naukowa. Latem najchętniej sypia w namiocie, a zimą biega boso po śniegu i oswaja się z morsowaniem. Kocha psy, koty i wszystkie inne muminki.

 

Monika Ruszkowska
Osobowość neurofizjologiczna: GABA

Monika to biolog z wykształcenia i zamiłowania. Doktor nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauk biologicznych (ze specjalnością biologia molekularna) Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od ponad 10 lat nieustannie rozwija swoją wiedzę dotyczącą szeroko pojętej fizjologii człowieka i zwierząt. Obecnie jej zainteresowania naukowe skupiają się na wykorzystaniu żywności funkcjonalnej w prewencji i leczeniu chorób metabolicznych. Ponad wszystko ceni sobie rozwój naukowy i osobisty. Prywatnie miłośniczka kawy uzależniona od czekolady. Wolny czas zawsze spędza spotykając się z rodziną i przyjaciółmi, oglądając seriale, czytając książki albo spacerując.

 

Łukasz Grabowski

Student kierunku psychologia (specjalność: neuropsychologia) na 5 roku, członek Polskiego Towarzystwa Anatomicznego i Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika, Sekcja Biologii Człowieka, Koło Oświatowe Anatomii Radiologicznej i Historii Nauk Morfologicznych. Słuchacz specjalistycznej Szkoły Psychoterapii Psychoz atestowanej przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Z podstawowego zawodu technik analityk. Naukowo zajmuje się anatomią kliniczną człowieka, biologicznymi podstawami chorób psychicznych, psychopatologią (szczególnie schizofrenii i zaburzeń afektywnych) oraz psychosomatyką kliniczną (dziedziną badawczą z pogranicza psychologii i medycyny, zajmującą się chorobami bez wyjaśnionej przyczyny organicznej, tzw. zaburzeniami czynnościowymi). Autor 14 recenzowanych publikacji naukowych, prelegent na ponad 30 konferencjach ogólnopolskich i międzynarodowych.

 

Artur Terbalyan
Osobowość neurofizjologiczna: dopaminowa

Artur ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach, gdzie kontynuuje naukę w szkole doktorskiej oraz prowadzi zajęcia dydaktyczne. W swojej działalności specjalizuje się w badaniu potencjału układu nerwowego w kontekście poprawy sprawności fizycznej zawodników sportów zespołowych i sztuk walki. Wiedzę uzyskaną w toku nauki oraz własnych badań prezentuje na konferencjach naukowych, ale nie zapomina także o praktyce – wdraża nowe metody treningowe wśród sportowców, których prowadzi. Artur jest fanem biohackingu i optymalizacji pracy umysłowej, a prywatnie gra w piłkę nożną. Dużo energii dodają mu festiwale muzyki elektronicznej w których często uczestniczy.

 

Olga Szeidl

Studentka kierunku lekarskiego na 4 roku. Członkini Koła Naukowego z Psychiatrii oraz Medycyny Stylu Życia. W przyszłości planuje specjalizację z psychiatrii lub neurologii. Obszarem jej zainteresowań są tematy związane z szeroko pojętym zdrowiem i holistycznym podejściem do człowieka. Szczególnie fascynuje ją wpływ diety na funkcje poznawcze oraz oś jelito-mózg. Wolny czas przeznacza na aktywność fizyczną: spacery, ćwiczenia na siłowni czy jogę. Marzy jej się podróżowanie po świecie, dlatego po godzinach uczy się języka hiszpańskiego.

 

Małgorzata Juraś-Darowny

Osobowość neurofizjologiczna: GABA

Małgorzata ukończyła studia magisterskie na kierunku psychologia na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie kontynuuje naukę w ramach studiów doktoranckich. Doświadczenie zdobywała między innymi na Oddziale Neurologii WZZOZ Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi i w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Naukowo zajmuje się tematyką związaną z neuroafektywnymi systemami emocjonalnymi, chronotypem i rytmami okołodobowymi, neuropsychologią oraz wszystkimi innymi interesującymi kwestiami, na które tylko wystarcza jej mocy przerobowych. Te z kolei stara się sprawiedliwie rozdzielać pomiędzy działalność naukową, praktykę psychologiczną i rodzinę, w tym niedawno adoptowanego pieska – Kafkę.