...

Wyleczyć ból komórkami macierzystymi

Naukowcy z University of Sydney prowadzą badania nad wykorzystaniem ludzkich komórek macierzystych w leczeniu bólu neuropatycznego. W ciągu pięciu lat planują przeprowadzenie pierwszych zabiegów z udziałem ludzi.

Ból neuropatyczny pojawia się w wyniku uszkodzenia struktur układu nerwowego. Zaburzenie przewodzenia informacji ruchowych i czuciowych wzdłuż nerwów, albo też odbiór tych sygnałów w ośrodkowym układzie nerwowym. Mózg otrzymuje w takiej sytuacji informacje nieprawidłowe, zniekształcone lub wyolbrzymione, niekiedy dotyczące nawet uszkodzeń, które w rzeczywistości nie istnieją. Leczenie bólu neuropatycznego jest trudne, gdyż najczęściej stosowane leki przeciwbólowe nie są w tym przypadku skuteczne. Najważniejsze jest w tym przypadku znalezienie i wyeliminowanie przyczyny bólu.

Wyniki badań naukowych pozwoliły dowieść, że możliwe jest złagodzenie bólu dzięki wykorzystaniu prekursorów płodowych neuronów GABA-ergicznych. Jednakże źródło tych komórek i ich multipotencja sprawiają, że nie nadają się one do wykorzystania terapeutycznego. Naukowcy z University of Sydney postanowili więc sprawdzić czy możliwość taka występuje w przypadku ludzkich pluripotentnych komórek macierzystych. Najpierw in vitro indukowali ich różnicowanie się w neurony GABA-ergiczne. Następnie przeprowadzili zabieg wszczepienia otrzymanych w ten sposób komórek nerwowych w rdzeń kręgowy myszy, u których występował poważny ból neuropatyczny.

“Co zaskakujące, neurony pochodzące z ludzkich komórek macierzystych przyniosły twałą ulgą w bólu – mówi dr Leslie Caron, współautor badania. – Oznacza to, że terapia transplantacyjna może być metodą na skuteczne i długotrwałe leczenie bólu neuropatycznego.”
“Ponieważ możemy wybrać, gdzie umieszczamy neurony uśmierzające ból, możemy celować tylko w te części ciała, których dotyczy cierpienie – mówi John Manion, współautor badania. – Oznacza to, że nasze podejście może mieć mniej skutków ubocznych.”

Następnym krokiem będzie przeprowadzenie szeroko zakrojonych testów bezpieczeństwa nowego podejścia z wykorzystaniem gryzoni i świń. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, w ciągu najbliższych pięciu lat badacze zamierzają wykonać pierwsze próby z udziałem ludzi cierpiących na przewlekły ból. Ich powodzenie może oznaczać przełom w pracach nad nowymi nieopioidowymi, nieuzależniającymi strategiami leczenia bólu.

“Już zmierzamy w kierunku testów z udziałem ludzi – mówi prof. Greg Neely, współautor badania. – Uszkodzenie nerwów może prowadzić do wyniszczającego bólu neuropatycznego, a dla większości pacjentów nie ma skutecznych terapii. Ten przełom oznacza dla niektórych z pacjentów, że moglibyśmy wykonać przeszczep przeciwbólowy z ich własnych komórek, które zlikwidują podstawowa przyczynę bólu.”
Bibliografia

Manion J., Khuong T., Hartney D., Littleboy J.B., Ruan T., Loo L., Costiga M., Larance M., Caron L., Neely G.G. Human induced pluripotent stem cell-derived GABAergic interneuron transplants attenuate neuropathic pain. Pain 2020

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum: