Ból neuropatyczny pojawia się w wyniku uszkodzenia struktur układu nerwowego. Zaburzenie przewodzenia informacji ruchowych i czuciowych wzdłuż nerwów, albo też odbiór tych sygnałów w ośrodkowym układzie nerwowym. Mózg otrzymuje w takiej sytuacji informacje nieprawidłowe, zniekształcone lub wyolbrzymione, niekiedy dotyczące nawet uszkodzeń, które w rzeczywistości nie istnieją. Leczenie bólu neuropatycznego jest trudne, gdyż najczęściej stosowane leki przeciwbólowe nie są w tym przypadku skuteczne. Najważniejsze jest w tym przypadku znalezienie i wyeliminowanie przyczyny bólu.
Wyniki badań naukowych pozwoliły dowieść, że możliwe jest złagodzenie bólu dzięki wykorzystaniu prekursorów płodowych neuronów GABA-ergicznych. Jednakże źródło tych komórek i ich multipotencja sprawiają, że nie nadają się one do wykorzystania terapeutycznego. Naukowcy z University of Sydney postanowili więc sprawdzić czy możliwość taka występuje w przypadku ludzkich pluripotentnych komórek macierzystych. Najpierw in vitro indukowali ich różnicowanie się w neurony GABA-ergiczne. Następnie przeprowadzili zabieg wszczepienia otrzymanych w ten sposób komórek nerwowych w rdzeń kręgowy myszy, u których występował poważny ból neuropatyczny.
“Co zaskakujące, neurony pochodzące z ludzkich komórek macierzystych przyniosły twałą ulgą w bólu – mówi dr Leslie Caron, współautor badania. – Oznacza to, że terapia transplantacyjna może być metodą na skuteczne i długotrwałe leczenie bólu neuropatycznego.”
“Ponieważ możemy wybrać, gdzie umieszczamy neurony uśmierzające ból, możemy celować tylko w te części ciała, których dotyczy cierpienie – mówi John Manion, współautor badania. – Oznacza to, że nasze podejście może mieć mniej skutków ubocznych.”
Następnym krokiem będzie przeprowadzenie szeroko zakrojonych testów bezpieczeństwa nowego podejścia z wykorzystaniem gryzoni i świń. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, w ciągu najbliższych pięciu lat badacze zamierzają wykonać pierwsze próby z udziałem ludzi cierpiących na przewlekły ból. Ich powodzenie może oznaczać przełom w pracach nad nowymi nieopioidowymi, nieuzależniającymi strategiami leczenia bólu.