...

Zespół złamanego serca a mózg

Wyniki badań ujawniły zmiany w mózgu towarzyszące zespołowi takotsubo.

Złamane serca to zazwyczaj domena poetów. Czasem jednak przypadłością tą interesują się kardiolodzy. Tak właśnie jest w przypadku zespołu takotsubo. Po raz pierwszy opisano ją w 1990 roku, w Japonii. Jest to ostra, wymagająca hospitalizacji choroba serca, która w obrazie klinicznym do złudzenia przypomina ostry zawał serca, choć przepływ krwi w naczyniach wieńcowych nie ulega zablokowaniu. U osób nią dotkniętych występują charakterystyczne zaburzenia kurczliwości lewej komory serca W obrazach uzyskanych w badaniu echokardiograficznym (EKG) i w angiografii ta część serca przyjmuje charakterystyczny kształt, przypominający “takotsubo” – dzban używany przez Japończyków do łowienia ośmiornic. Zespół takotsubo bywa też nazywany “zespołem złamanego serca”, gdyż często występuje w silnym powiązaniu ze stresem emocjonalnym lub fizycznym.

Zespół takotsubo opisano w Japonii, ale występuje on u mnóstwa ludzi na całym świecie. W samej tylko Wielkiej Brytanii dotyka rocznie aż 5000 osób, głównie kobiet po menopauzie. Obecnie nie jest jasne, co właściwie prowadzi to wystąpienia zespołu takotsubo.

“Zespół takotsubo to pojawiająca się nagle i grożąca katastrofalnymi konsekwencjami choroba serca, rozpoznana dopiero w ostatnich latach – mówi prof. James Leiper z British Heart Foundation. – Nasze zrozumienie tego stanu wciąż jest w powijakach, dlatego tak ważne jest, abyśmy dowiedzieli się więcej o tym zaniedbanym obszarze kardiologii.”

Badacze z University of Aberdeen postanowili odpowiedzieć na pytanie, czy i w jaki sposób stres powoduje wystąpienie objawów takotsubo. W tym celu przyjrzeli się mózgom 25 pacjentów, u których zespół ten wystąpił w ciągu 5 dni poprzedzających badanie. Dzięki metodzie rezonansu magnetycznego (MRI) udało im się zmierzyć objętość mózgu, a także strukturę i działanie połączeń między jego poszczególnymi strukturami. Zebrane dane porównali z wynikami grupy kontrolnej, którą stanowiły osoby dobrane odpowiednio pod względem płci wieku i ogólnego stanu zdrowia.

Naukowcy odkryli, że u pacjentów z takotsubo połączenia we wzgórzu, ciele migdałowatym, wyspie i jądrach podstawnych były znacznie zmniejszone w porównaniu z grupą kontrolną. Te obszary mózgu są zaangażowane w regulacji funkcji takich jak emocje, myślenie, mowa i reakcja na stres, ale także kontrolowanie pracy serca. Obszary wzgórza i wyspy były powiększone, zaś całkowita objętość mózgu okazała się niższa niż w grupie kontrolnej.

“Od lat wiedzieliśmy, że istnieje związek między mózgiem a sercem – mówi dr Hilal Khan z University of Aberdeen. – Jednak rola, jaką związek ten odgrywa w takotsubo, pozostawała tajemnica. Teraz po raz pierwszy ujawniliśmy zmiany w obszarach mózgu odpowiedzialnych za kontrolowanie emocji i pracy serca.”

Naukowcy wciąż jeszcze mają przed sobą mnóstwo pracy, ale już teraz zbliżyli się do wyjaśnienia, w jaki sposób stres i silne emocje mogą wpływać na zdrowie – nie tylko psychiczne, ale także fizyczne. Otrzymane przez nich wyniki są również dowodem na to, że zespół złamanego serca, choć wywoływany przez czynniki emocjonalne, jest stanem fizycznym.

Bibliografia

https://www.abdn.ac.uk/news/16047/ Wyniki badań zostały zaprezentowane na konferencji z okazji stulecia British Cardiovascular Society w Manchesterze

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Archiwum: