Rodzice od najmłodszych lat rozwijają u dzieci umiejętność rozumienia i stosowania liczb. Wyniki wielu badań naukowych wykazały, że dopiero trzy-czterolatki są w stanie zrozumieć, ile to dokładnie jest “dwa” i “trzy”. Jednakże specjaliści uważali, że podstawy umożliwiające dzieciom zrozumienie zależności między kolejnymi liczbami mogą pojawiać się wcześniej.

“Choć wiele lat dzieli je od dokładnego zrozumienia słów oznaczających liczby, dzieci są już w stanie rozpoznać, że w liczeniu chodzi właśnie o liczby – mówi Lisa Feigenson, współautor badania. – Badania takie jak nasze pokazują, że dzieci faktycznie mają dość wyrafinowane rozumienie świata. Starają się zrozumieć, co mówią dorośli wokół nich, co obejmuje również dziedzinę liczenia i liczb.”

Aby sprawdzić, jak dużo są w stanie zrozumieć małe dzieci, naukowcy przeprowadzili eksperyment z udziałem niemowląt w wieku 14 i 18 miesięcy, a więc znacznie poniżej wieku, kiedy powinny one być w stanie zrozumieć zasadę liczenia. Maluchy obserwowały, jak badacze wkładają do przezroczystego pudełka zabawki – figurki piesków lub samochodziki. Podczas części prób naukowcy liczyli na głos chowane zabawki (“Jeden, dwa, trzy, cztery – cztery psy”), zaś podczas pozostałych jedynie zaznaczali, że wkładają je do pudełka (“Ten, ten, ten i ten – te psy”).

W przypadku naukowcy nie liczyli zabawek, podczas wyjmowania ich z pudełka pojedynczo dzieci traciły zainteresowanie już po zobaczeniu pierwszej z nich. Wyglądało to tak, jakby nie miały świadomości, że w pudełku pozostało więcej przedmiotów. Jednak gdy zabawki były policzone, dzieci wyraźnie spodziewały się, że z pudełka zostanie wyciągnięta więcej niż jeden element.

“Kiedy policzyliśmy dla dzieci zabawki zanim je schowaliśmy, dzieci znacznie lepiej pamiętały ile ich było – mówi Jenny Wang, współautor badania. – Dla mnie, jako badacza, wyniki te były naprawdę zaskakujące. Pokazują one, że bardzo młode niemowlęta mają już poczucie, że gdy inni coś liczą, ma to w rzeczywistości związek z określoną liczebnością.”

Zespół prowadzą obecnie dalsze badania, które mają na celu ustalenie, czy liczenie we wczesnym dzieciństwie prowadzi do poprawy tej umiejętności w późniejszym wieku, a także czy anglojęzyczne dzieci reagują na liczenie w innych językach.

Bibliografia:
Wang J., Feigenson L. Infants recognize counting as numerically relevantW. Developmental Science 2019

Dodaj komentarz