Podstawowe informacje

Nazwa polska:
malezyjski żeń-szeń

Nazwa łacińska:
Eurycoma longifolia

Inne nazwy:
Tongkat ali, penawar pahit, penawar bias, bedara merah, bedara putih, lempedu pahit, Akar Pasak Bumi, Ali’s Umbrella, Ali’s Walkin Stick, Batang Pasak Bumi, Long Jack, Eurycoma, cay ba binh

Podstawowe korzyści

→ poprawa libido

→ zwiększenie poziomu testosteronu

→ redukcja tkanki tłuszczowej

→ działanie anksjolityczne

→ skuteczne leczenie bezpłodności

Spis treści:

1. Co to jest?
  1.1. Historia i pochodzenie
  1.2. Klasyfikacja
  1.3. Skład
2. Jak działa?
  2.1. Leczenie bezpłodności
  2.2. Zwiększenie poziomu testosteronu
  2.3. Działanie anaboliczne
  2.4. Działanie przeciwlękowe
3. Jak stosować?
  3.1. Dawkowanie
  3.2. Łączenie
  3.3. Przeciwwskazania i interakcje niepożądane
  3.4. Skutki uboczne

 

1. Co to jest Tongkat ali?

1.1. Historia i pochodzenie

Tongkat ali (Eurycoma longifolia) to wiecznie zielony, smukły krzew dorastający do ok. 10 m, należący do rodziny Simaroubaceae. Występuje naturalnie na terenach położonych w Południowo-Wschodniej Azji (głównie nizinne lasy znajdujące się w Malezji i Indonezji, Tajlandii, Wietnamie, a także w Laosie). Uprawa tej rośliny jest stosunkowo trudna, dlatego poza obszarami tych krajów Tongkat ali nie występuje. Ze względu natomiast na intensywną eksploatację zaliczany jest do gatunków zagrożonych wyginięciem.

W krajach azjatyckich od pokoleń wykorzystywany jest on przez miejscową ludność jako zioło lecznicze. Często potocznie roślinę tę nazywa się “malezyjskim żeń-szeniem”, ponieważ jej przyjmowanie skutkuje wzmocnieniem i rewitalizacją organizmu, a także podniesieniem libido. Należy pamiętać jednakże, że Tongkat ali nie jest w żaden sposób spokrewniony z gatunkiem panax ginseng.

W tradycyjnej medycynie ludowej w celach leczniczych wykorzystuje się zarówno korzeń, jak i liście Eurycoma longifolia. W przeszłości Azjaci zażywali Tongkat ali, aby zwalczać malarię, gorączkę, a także wrzody. Wierzono, że suplementacja rośliny poprawia równie apetyt oraz sprawność seksualną (silny afrodyzjak).

Na Zachodzie natomiast malezyjski żeń-szeń cieszy się popularnością głównie ze względu na to, że wpływa korzystnie na libido. Został on rozpowszechniony na dużą skalę, a także skomercjalizowany w Stanach Zjednoczonych, gdzie potocznie nazywa się go “long jack”.

 

1.2. Klasyfikacja

Tongkat ali nazywany też malezyjskim żeń-szeniem to roślina, której suplementacja zwiększa poziom testosteronu, libido, a także poprawia jakość nasienia oraz ruchliwość plemników. W związku z czym często klasyfikowana jest jako afrodyzjak. Ponadto wzrost stężenia męskiego hormonu steroidowego jest zjawiskiem pożądanym wśród kulturystów – Eurycoma longifolia działa anabolicznie na komórki tkanki tłuszczowej oraz przyspiesza produkcję masy mięśniowej.

Tongkat ali oddziałuje również na układ nerwowy – obniża poziom hormonu stresu, a tym samym wykazuje działanie anksjolityczne.

 

1.3. Skład

Szerokie spektrum działania farmakologicznego Tongkat ali jest ściśle związane z dużą różnorodnością występujących w nim składników bioaktywnych. Jak dotąd udało się wyizolować oraz zbadać 65 różnych związków fenolowych, które ze względu na specyficzną budowę zostały podzielone na kilka klas. Do najważniejszych grup należą:

 • kwassinoidy, czyli zdegradowane laktony triterpenowe – eurycomanol, eurycomanone, pasakbumin-B,
 • eurylaktony – eurycomalakton, laurycolakton, eurycomadilakton, longilakton oraz hydroksyglaucarubol;
 • pochodne skwalenu – eurylen, teurilen, 14-deacetyleurylen i nadtlenek longilenu;
 • alkaloidy 6-katynonu – 5,9-dimetoksykatyn-6-on, 9,10-dimetoksykatyn-6-on, 11-hydroksy-10-metoksykatyn-6-on, 10-hydroksy-9-
 • metoksykatyn-6-on, 9-metoksy-3-metylkatyn-5,6-dion;
 • neolignany difenylowe – na przykład dwa izomery eteru difenylo-2,2-dimetoksy-4-(3-hydroksy-1-propylo)-4-(-1,2,3,-trihydroksy)-propylu.

Ponadto w surowcu malezyjskiego żeń-szenia znaleźć można alkaloidy β-karbolinowe, takie jak harmina czy harmalina, a także eurypeptydy oraz glikosaponiny.

 

2. Jak działa Tongkat ali?

2.1.Leczenie bezpłodności

Bezpłodność jest poważnym problemem klinicznym, która dotyka ludzi pod względem medycznym, ekonomicznym, a także w aspekcie psychologicznym. Prawie 15% wszystkich par boryka się z tym problemem – powodem znacznie częściej są jednak mężczyźni. Na ich niepłodność składać się może wiele czynników, takich jak np.: zahamowanie spermatogenezy czy produkcja dysfunkcyjnych plemników. Ponadto analizy z ostatnich 50 lat pokazują, że ilość spermy oraz nasienia u mężczyzn ciągle się zmniejsza.

Na podstawie badań na szczurach udowodniono, że wodny ekstrakt E. longifolia wpływa korzystnie na płodności u osobników płci meskiej poprzez zwiększenie ilości nasienia, a także podnoszenie liczby i ruchliwości plemników. Standaryzowany na ilość kwassinoidów wyciąg z rośliny oddziałuje na oś podwzgórze-przysadka-gonady i pobudza proces spermatogenezy.

Badania przeprowadzono także na ludziach. Udział w nim wzięło 350 mężczyzn, którym podawano dziennie 200 mg ekstraktu z Tongkat ali. Podczas eksperymentu u ochotników mierzono takie parametry jak objętość wytrysku, liczbę oraz ruchliwość plemników. Po kilku miesiącach kuracji odnotowano znaczną poprawę nasienia w każdym badanym parametrze.

W kolejnym badaniu uczestniczyło 109 panów, których losowo podzielono na dwie grupy. Jedna z nich przyjmowała 300 mg ekstraktu dziennie, drugiej natomiast podawano placebo. Eksperyment ten również trwał kilka miesięcy, jednak już po upływie 12 tygodni ruchliwość plemników zwiększyła się o 44%, a objętość wytrysku o 18%.W grupie przyjmującej Tongkat ali zarejestrowano także znaczny wzrost libido.

 

2.2. Zwiększenie poziomu testosteronu

Według badań przeprowadzonych w jednym z malezyjskich szpitali, ekstrakt z Eurycoma longifolia zwiększa ilość produkowanego testosteronu. Grupie mężczyzn, u których stwierdzono niski poziom testosteronu, podawano 200 mg dziennie ekstraktu z rośliny. Badanie trwało miesiąc. Przed badaniem średni poziom męskiego hormonu wynosił 5,66 nmol/l. Była to ilość niewiele niższa niż norma wynosząca 6 nmol/l. Po zakończonym eksperymencie, czyli po 30 dniach poziom testosteronu wzrósł do 8,31 nmol/l. Dodatkowo wśród ochotników przeprowadzono ankietę, w której badano ich subiektywne odczucia i większość z nich potwierdziła pozytywne zmiany.

 

2.3. Działanie anaboliczne

Udowodniono, że ekstrakt z malezyjskiego żeń-szenia może przyspieszać proces spalania tłuszczu oraz proces budowania mięśni. Efekt taki uzyskiwany jest jednak tylko w połączeniu z treningiem siłowym.

Badania w tym kierunku przeprowadzono na Uniwersytecie Malaya w Malezji, w zakładzie zajmującym się badaniem fizjologii ćwiczeń. W eksperymencie uczestniczyło 14 zdrowych mężczyzn, którzy wykonywali co drugi dzień porządny trening. Badanie trwało 5 tygodni, a w każdym z nich zwiększano intensywność wykonywanych ćwiczeń. Połowa losowo wybranych ochotników otrzymywała dziennie 100 mg ekstraktu z Tongkat ali, połowa natomiast placebo. Otrzymane wyniki były dość interesujące. W przypadku masy mięśniowej, czyli masy wolnej od tłuszczów, zarejestrowano dwukilogramowy wzrost u osób przyjmujących wyciąg z rośliny, podczas gdy w grupie placebo nie zaobserwowano żadnych zmian. W grupie badawczej w porównaniu z grupą kontrolną odnotowano także szybsza redukcję tkanki tluszczowej, a także dwukrotny wzrost siły.

 

2.4. Działanie przeciwlękowe

Badania w tym kierunku przeprowadzono początkowo z udziałem myszy. Wykorzystano w nich dwa testy, sprawdzające poziom lęku u gryzoni: test otwartej przestrzeni oraz test podniesionego labiryntu krzyżowego. U osobników, którym podawano ekstrakt z Tongkat ali zaobserwowano znacznie większą ruchliwość, co wiąże się z redukcja niepokoju. Zmierzone działanie przeciwlękowe wyciągów z rośliny jest podobne do działania diazepamu (silny lek przeciwdrgawkowy i anksjolityczny).

Kolejnemu badaniu poddano ludzi, u których mierzono wpływ wodnego ekstraktu z Eurycoma longifolia na poziom hormonu stresu i nastrój. Grupę ochotników (63 osoby: 32 mężczyzn oraz 30 kobiet) podzielono na dwie grupy: pierwsza przyjmowała wyciąg z rośliny, druga natomiast placebo. Doświadczenie, w którym osoby stymulowano czynnikami stresowymi, trwało 4 tygodnie. Po tym okresie w pierwszej grupie zaobserwowano znacznie niższy poziom kortyzolu oraz lepsze samopoczucie w porównaniu z grupą drugą.

 

3. Jak stosować Tongkat ali?

3.1. Dawkowanie

Standardowa dobowa dawka w przypadku Eurycoma longifolia wynosi 200-300 mg ekstraktu 1:100 bądź 1:200 (stężenie zależy od zawartości składnika aktywnego – eurycomanone) Dla porównania taka ilość związku znajduje się w 20-30 g suchego korzenia tej rośliny.

Ilość tę należy przyjmować w jednej lub w dwóch porcjach. Najlepsze efekty osiąga się stosując cykliczną suplementację – przykładowo 7 dni zażywania i 4 dni pauzy. Ewentualnie Tongkat ali można przyjmować co drugi dzień bez stosowania dłuższych przerw. Pierwsze rezultaty natomiast mogą pojawić się po ok. 3 tygodniach kuracji.

 

3.2. Łączenie

 

3.3. Przeciwwskazania i interakcje niepożądane

Ze względu na brak wystarczającej ilości danych, Tongkat ali nie zaleca się stosować kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią.

Ponadto ekstraktu z Eurycoma longifolia nie powinno się łączyć z lekami immunosupresyjnymi oraz z lekami regulującymi ciśnienie krwi – składniki aktywne rośliny mogą niekorzystnie oddziaływać z tymi środkami i prowadzą do wystąpienia dodatkowych niepożądanych efektów ubocznych, które są niebezpieczne dla pacjenta.

 

3.4. Skutki uboczne

Pomimo tego, że Tongkat ali uznawany jest za roślinę, której przyjmowanie jest bezpieczne, to podczas suplementacji mogą pojawić się efekty uboczne. E. longifolia zwiększa energię, w efekcie czego czasami mogą wystąpić problemy z zasypianiem. Bezsenność z kolei odbija się niekorzystnie na samopoczuciu w ciągu dnia.

Ponadto w niektórych przypadkach u mężczyzn zażywających malezyjski żeń-szeń odnotowano zwiększone uczucie niepokoju, rozdrażnienie, a także nagłe uczucie gorąca. Bardzo ważne jest więc dobranie optymalnej dawki.

Bibliografia:
https://examine.com/supplements/eurycoma-longifolia-jack/
http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-1132-eurycoma%20longifolia.aspx activeingredientid=1132&activeingredientname=eurycoma%20longifoliai
Shukor A., Soelaiman I.N., Pramanik J., Shuid A., Effects of Eurycoma longifolia on Testosterone Level and Bone Structure in an Aged Orchidectomized Rat Model, Evid Based Complement Alternat Med., 2012;
Tambi MI, Imran MK. Efficacy of the “Malaysian ginseng”, US patented, standardised water soluble extract of Eurycoma longifolia Jack in managing idiopathic male infertility. Proceedings of the 9th International Congress of Andrology, 2009;
Ang HH, Lee KL. Effect of Eurycoma longifolia Jack on orientation activities in middle-aged male rats. Fundamental and Clinical Pharmacology. 2002
Rehman S., Choe K., Hyun Yoo H., Reviwe on a Traditional Herbal Medicine, Eurycoma longifolia Jack (Tongkat Ali): Its Traditional Use, Chemistry, Evidence-Based Pharmacology and Toxicology, Molecules, 2016
Itokawa H., Kishi E.,Morita H., Takeya K., Cytotoxic Quassinoids and Tirucallane-Type Triterpenes from the Woods of Eurycoma longifolia, Chemical and Pharmaceutical Bulletin, 2002
Tambi M, Imran M, Eurycoma longifolia Jack in managing idiopathic male infertility. Asian journal of andrology, 2010
Kotirum S, Ismail S, Chaiyakunapruk N., Efficacy of Tongkat Ali (Eurycoma longifolia) on erectile function improvement: Systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Complementary Therapies in Medicine, 2015
http://www.longjackeffects.com/
https://en.wikipedia.org/wiki/Eurycoma_longifolia
http://naturaltongkatali.com\
Ang H.H., Lee K.L. Effect of Eurycoma longifolia Jack on libido in middle-aged male rats . J Basic Clin Physiol Pharmacol., 2002
Ang H.H., Ngai T.H., Tan T.H., Effects of Eurycoma longifolia Jack on sexual qualities in middle aged male rats, . Phytomedicine, 2003,br> Ang H.H., Lee K.L. Effect of Eurycoma longifolia Jack on orientation activities in middle-aged male rats . Fundam Clin Pharmacol., 2002
Ang H.H., Cheang H.S., Yusof AP., Effects of Eurycoma longifolia Jack (Tongkat Ali) on the initiation of sexual performance of inexperienced castrated male rats . Exp Anim. 2000
Ismail SB, et al, Randomized Clinical Trial on the Use of PHYSTA Freeze-Dried Water Extract of Eurycoma longifolia for the Improvement of Quality of Life and Sexual Well-Being in Men, Evid Based Complement Alternat Med., 2012

Dodaj komentarz