Soja warzywna (Glycine max) to popularna roślina uprawna. Jej nasiona są bardzo ważnym surowcem do produkcji żywności. Często wykorzystywane są przez wegetarian jako alternatywa dla mięsa. Wytwarza się z nich także mleko sojowe, olej sojowy, mączkę i kaszę, tofu i inne produkty. Nasiona soi charakteryzują się wysoką zawartością białka, dochodzącą nawet do 50%, przy czym jego skład aminokwasowy jest bardzo odpowiedni dla człowieka.

Wiadomo, że niektóre z dipeptydów zawierających prolinę mogą swobodnie przekraczać barierę krew-mózg. Należy do nich pochodzący z soi dipeptyd Tyr-Pro, składający się z tyrozyny i proliny. Naukowcy z Kyushu University i Fukuoka University sprawdzili, jak związek ten wpływa na mózg uszkodzony w wyniku choroby Alzheimera. W tym celu wykorzystali model zwierzęcy – myszy, którym podano beta-amyloid. Gryzonie były karmione przez 16 dni pokarmem zawierającym dipepdyt Tyr-Pro.

Po okresie suplementacji zwierzęta zostały poddane testom oceniającym pamięć krótkotrwałą. Porównywano tendencje myszy do eksploatowania różnych ramion prostego labiryntu. Te z nich, które przyjmowały dipeptyd radziły sobie znacznie lepiej niż grupa kontrolna, którym go nie podawano. Podobny trend zanotowano także w testach pamięci długoterminowej.

“Przed peptydami, oprócz możliwości rozpadu podczas trawienia, stoi też wyzwanie przekroczenia wysoce selektywnej bariery, aby dostać się do mózgu – mówi prof. Toshiro Matsui, współautor badania. – Podczas gdy nasze poprzednie badania były pierwszymi, które pozwoliły zidentyfikować dipeptyd zdolny do odbycia tej podróży, nasze nowe badania pokazują obecnie, że może on rzeczywiście wpływać na pamięć u myszy.”

Istnieją inne doniesienia sugerujące, że niektóre peptydy mogą hamować pogarszanie się funkcji mózgu. Badanie naukowców z Japonii jest jednak pierwszym przypadkiem, w którym przedstawiono dowody na to, że peptyd może w stanie nienaruszonym dostać się do mózgu.

“Wciąż potrzebujemy badań, aby sprawdzić czy korzyści te będa występowały u ludzi – mówi prof. Matsui. – Ale mamy nadzieję, że jest to krok w kierunku żywności funkcjonalnej, która może pomóc w zapobieganiu degeneracji pamięci lub nawet poprawić naszą pamięć.”

Bibliografia:
Tanaka M., Kiyohara H., Yoshino A., Nakano A., Takata F., Dohgu S., Kataoka Y., Matsui T. Brain-transportable soy dipeptide, Tyr-Pro, attenuates amyloid β peptide25-35-induced memory impairment in mice. npj Science of Food 2020

Dodaj komentarz