Prawidłowy sen jest niezwykle istotny dla sprawnego funkcjonowania całego organizmu. Naukowcy są zdania, że jego brak powiązany jest z wieloma dolegliwościami, nie tylko psychicznymi, jak zmęczenie czy rozdrażnienie, ale także fizycznymi, w tym cukrzycą i chorobami serca.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że cierpi na zaburzenia snu. Ich diagnostyka również nie jest łatwa. Obecnie dostępne są właściwie dwie opcje: niezbyt komfortowa, całonocna wizyta w placówce medycznej lub niezbyt dokładna aplikacja do korzystania na smartfonie lub smartwatchu. Dlatego prowadzone są intensywne prace nad nowymi metodami, które pozwoliłyby łatwo i dokładnie zdiagnozować zaburzenia snu.

Badacze z chińskich ośrodków naukowych opracowali urządzenie zwane “inteligentną poduszką”, które może sprawdzić się w każdej sypialni. Ma ono postać elastycznej, oddychającej maty, którą kładzie się na zwykłą poduszkę. Inteligentna poduszka zawiera kilkadziesiąt czujników, które monitorują położenie i ruchy głowy podczas snu.

Co ciekawe, inteligentna poduszka nie potrzebuje źródła zasilania. Jej czujniki skonstruowane są bowiem w taki sposób, że ich ruch pod wpływem nacisku głowy generuje prąd elektryczny wystarczający do działania całego urządzenia.

Twórcy inteligentnej poduszki uważają, że może ona znaleźć szersze zastosowanie niż jedynie w diagnostyce zaburzeń snu. Mogłaby służyć do monitorowania pacjentów ze schorzeniami, które wpływają na ruch głowy, jak np. spondyloza szyjna czy niektóre choroby mózgu. Urządzenie można też przystosować do potrzeb osób zagrożonych wypadnięciem z łóżka – poduszka mogłaby działać jako swego rodzaju system wczesnego ostrzegania. Mogłaby więc stać się nie tylko narzędziem służącym do rozpoznawania zaburzeń, ale też wspomagać opiekę nad pacjentami.

AMJ

Bibliografia:
Kou H. et al. Smart Pillow Based on Flexible and Breathable Triboelectric Nanogenerator Arrays for Head Movement Monitoring during Sleep. ACS Applied Materials and Interfaces 2022

Dodaj komentarz