...

Nowe terapie chorób neurodegeneracyjnych

Wyniki najnowszych badań, które pozwoliły określić nowe mechanizmy obumierania neuronów w przebiegu chorób neurodegeneracyjnych, prawdopodobnie przyczynią się do opracowania skuteczniejszych terapii tych schorzeń.

Jednym z czołowych problemów zdrowotnych współczesnego świata jest wszechobecność chorób ośrodkowego układu nerwowego. Schorzenia te dotyczą ludzi w każdym wieku. I tak na przykład u dzieci najczęściej diagnozuje się guzy mózgu, wśród młodzieży i dorosłych popularna jest depresja bądź zaburzenia odżywiania, osoby w podeszłym wieku natomiast cierpią zazwyczaj z powodu choroby Parkinsona czy Alzheimera. Szacuje się, że na choroby neurodegeneracyjne obecnie cierpi około 165 milionów Europejczyków i jak wynika z raportów Europejskiej Rady Mózgu ilość ta będzie stale rosnąć. Występowanie tych chorób w znaczny sposób obniża jakość życia pacjentów. W ich przebiegu najczęściej dochodzi do spadku funkcji poznawczych, osoby dotknięte chorobami zazwyczaj tracą kontrolę nad swoim ciałem, zachowaniem, mają problemy z pamięcią czy mową. Niejednokrotnie objawy te porównuje się do tych, które towarzyszą ludziom w stanach silnego zatrucia alkoholowego. Jak dotąd nie udało się jednak określić z całkowitą pewnością jaki jest mechanizm zachodzących zmian neurodegeneracyjnych.

Rozwiązaniem tej zagadki są potencjalnie wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z brytyjskiej szkoły wyższej – King’s College London – które opublikowane zostały w prestiżowym czasopiśmie Current Biology. Grupa badawcza wykorzystała w swoich próbach klinicznych dwa modele zwierzęce (myszy oraz muszki owocówki), których mózgi były stymulowane, tak aby imitować zmiany neuronalne w przebiegu chorób neurodegeneracyjnych u ludzi. W czasie badań naukowcy zauważyli, że komórki nerwowe w niektórych strukturach ośrodkowego układu nerwowego pozostają zablokowane i jednocześnie tracą zdolność do usuwania z ich wnętrza toksyn. Dodatkowo dochodzi do sytuacji, w której te uszkodzone neurony nie są zastępowane nowymi, w efekcie czego zaburzony zostaje proces naturalnej autofagocytozy (autofagii). Proces ten polega na rozkładzie dysfunkcyjnych komórek nerwowych na podstawowe elementy, które są następnie poddawane swoistemu recyklingowi i mogą być ponownie wykorzystywane do odbudowy struktur mózgu.

Zaburzenia autofagii skutkuje brakiem czynności czyszczących mózg, w następstwie czego w jego wnętrzu gromadzone są toksyny. Nadmiar tych szkodliwych substancji sprawia, że neurony stają się jakby “zdezorientowane” i w celu ratowania sytuacji pozbywają się ze swojego wnętrza cząsteczek istotnych dla ich prawidłowej pracy. Takie działanie skutkuje ostatecznie utratą ich funkcji oraz przyspieszeniem procesu obumierania neuronów “normalnych”.

Według naukowców w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych powinno się więc zastosować nowe terapie, które zamiast “oczyszczać” neurony będą prowadziły do selektywnej śmierci komórek uszkodzonych. Takie rozwiązanie powinno zaowocować znaczną poprawą rezultatów leczenia, a także widocznym spowolnieniem postępu choroby. Ich założeniem jest aby stosowane terapie skupiały się na blokowaniu mechanizmów, które kolidują oraz uniemożliwiają przebieg naturalnej śmierci dysfunkcyjnych komórek nerwowych.

Dr Olga Baron w jednym z wywiadów powiedziała: “Wyniki naszych badań mogą pomóc w poszukiwaniu nowych terapii chorób neurodegeneracyjnych. Kolejnym celem jest sprawdzenie czy aktywowanie naturalnej autofagii pozwoli na powstrzymywanie oraz leczenie większości schorzeń mózgu.”

Wyniki opublikowane w Current Biology pozwolą na opracowanie nowych terapii chorób neurodegeneracyjnych i prawdopodobnie mogą pomóc pacjentom cierpiącym z powodu tych schorzeń. Ważne jest w tym przypadku to, że nakierowanie leczenia na nowe tory nie wiąże się z drastycznymi modyfikacjami struktury mózgu, a jedynie z aktywacją naturalnych procesów, które w przebiegu tych chorób zostają zablokowane.

Bibliografia
Olga Baron, Adel Boudi, Catarina Dias, Michael Schilling, Anna Nölle, Gema Vizcay-Barrena, Ivan Rattray, Heinz Jungbluth, Wiep Scheper, Roland A. Fleck, Gillian P. Bates, Manolis Fanto, Stall in Canonical Autophagy-Lysosome Pathways Prompts Nucleophagy-Based Nuclear Breakdown in Neurodegeneration, Current Biology, 2017
Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Archiwum: