...

Grzyby zapobiegają pogorszeniu funkcji poznawczych

Przeprowadzono badanie, które dowiodło, że spożywanie więcej niż dwóch standardowych porcji grzybów tygodniowo może obniżyć ryzyko występowania łagodnych zaburzeń poznawczych nawet o 50%.

Singapurscy naukowcy z National University of Singapore przeprowadzili sześcioletnie badanie na grupie 600 seniorów i dowiedli, że prawdopodobieństwo rozwoju łagodnych zaburzeń poznawczych (MCI, ang. mild cognitive impairment) u osób, które spożywały ponad 300 g grzybów tygodniowo, było niższe o połowę. Grupa badawcza wykazywała lepszą wydajność w sześciu testach poznawczych w odniesieniu do grupy kontrolnej. Wyniki badań sugerują, że grzyby mogą mieć właściwości neuroprotekcyjne.

MCI to etap pośredni pomiędzy prawidłowym procesem starzenia się a łagodną formą demencji starczej. Seniorzy dotknięci MCI często cierpią z powodu częściowej utraty pamięci lub skłonności do zapominania. Mogą także wykazywać deficyty w zakresie innych funkcji poznawczych np.: języka, uwagi i zdolności wzrokowo-przestrzennych. Zmiany te są bardzo subtelne, ponieważ nie zaburzają funkcji poznawczych, istotnych przy wykonywaniu codziennych czynności. Jest to zjawisko charakterystyczne dla choroby Alzheimera i innych form demencji.

Naukowcy uważają, że przyczyną zmniejszonej częstości występowania MCI u osób spożywających grzyby może być związek znajdujący się w niemalże wszystkich ich gatunkach. To ergotioneina.

“Ergotioneina jest unikalnym przeciwutleniaczem i środkiem przeciwzapalnym, którego organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie zsyntetyzować. Można go jednak pozyskać z diety. Jednym z głównych źródeł tego związku są grzyby.” – dr Irwin Cheah, współautor badania

Ponadto niektóre składniki grzybów, takie jak hericenony, erinacyny, skabroniny, mogą wspomagać syntezę czynników wzrostu nerwów (NGF., ang. nerve growth factor). Niektóre zawarte w grzybach związki bioaktywne wykazują również zdolność do neuroprotekcji m.in. poprzez hamowanie produkcji β-amyloidu, fosforylowanego białka tau i enzymu acetylocholinoesterazy, czyli czynników warunkujących powstawanie i rozwój choroby Alzheimera.

Kolejnym etapem badania będzie przeprowadzenie doświadczenia z zastosowaniem czystej ergotioneiny oraz innych składników roślinnych, takich jak L-teanina i katechiny, występujących m.in. w liściach herbaty, celem określenia ich skuteczności w obniżaniu ryzyka występowania zaburzeń funkcji poznawczych u ludzi.

Bibliografia

Fenga L., Kee-Mun Cheahb I., Mei-Xi Ngc M., Lic J., Chand S.M., , Lime S.L., Mahendrana R., Ee-Heok Kuaa, Halliwellb B., The Association between Mushroom Consumption and Mild Cognitive Impairment: A Community-Based Cross-Sectional Study in Singapore. Journal of Alzheimer’s Disease. (2019)

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Archiwum: