Podstawowe informacje
Nazwa polska:
kwas D-asparaginowy

Nazwa angielska:
D-Aspartic Acid

Inne nazwy:
DAA, D-AA, D-Aspartate

Podstawowe korzyści

→ stabilizacja nastroju

→ poprawa pamięci

→ zwiększenie libido

→ leczenie dysfunkcji seksualnych

→ poprawa kondycji fizycznej

Spis treści:

1. Co to jest?
   1.1. Historia i pochodzenie
   1.2. Klasyfikacja
   1.3. Występowanie
2. Jak działa?
   2.1. Układ endokrynny
   2.2. Układ nerwowy
   2.3. Sprawność seksualna
   2.4 Kondycja fizyczna
3. Jak stosować?
   3.1. Dawkowanie
   3.2. Łączenie
   3.3. Przeciwwskazania i skutki uboczne

 

1. Co to jest DAA?

1.1. Historia i pochodzenie

Kwas D-asparaginowy to substancja naturalnie występująca w organizmie człowieka, należąca do grupy aminokwasów endogennych. Jest to enancjomer kwasu L-asparaginowego, który powstaje w procesie racemizacji, katalizowanej przez enzym racemaza asparaginianu. Od swojego prekursora DAA różni się konfiguracją przestrzenną, co z kolei warunkuje kierunek skręcanie płaszczyzny światła spolaryzowanego (enancjomer D w prawo, natomiast L w lewo) oraz aktywność biologiczną.

Kwas D-asparaginowy został odkryty w roku 1827 przez dwóch uczonych A. Plisson’a i E. Ossain’a, którzy przeprowadzili hydrolizę asparaginy wyizolowanej z soku szparagowego. Od rośliny tej pochodzi właśnie nazwa związku.

W organizmie substancja ta pełni wiele ważnych funkcji, m.in. jest to substancja sygnałowa, której aktywność jest niezbędna do inicjacji wielu procesów biochemicznych oraz związek regulujący gospodarkę hormonalną.

 

1.2. Klasyfikacja

DAA to aminokwas endogenny, który pełni ważną rolę w prawidłowo funkcjonującym organizmie. Jego aktywność obserwuje się w układzie nerwowym, gdzie stymuluje produkcję dopaminy. Kwas D-asparaginowy działa jako przekaźnik, a także jest prekursorem w syntezie innego ważnego neurotransmitera – kwasu N-metylo-D-asparaginowego. Obydwa związki są w stanie wiązać się z receptorami NMDA i aktywować ich działanie, w następstwie czego zwiększone zostaje uwalnianie neuroprzekaźnika GABA. DAA jest więc bardzo ważnym modulatorem ośrodkowego układu nerwowego. Ponadto jest to związek, który reguluje gospodarkę endokrynną, przede wszystkim w zakresie testosteronu. W związku z nasileniem wydzielania tego androgenu, DAA posiada funkcje prolibidalną, a także jest popularny wśród sportowców.

 

1.3. Występowanie

DAA jest naturalnie syntetyzowany w organizmie w procesie racemizacji kwasu L-asparaginowego. Ważne jest więc, aby przyjmować białko bogate w ten ostatni aminokwas. Kwas D-asparaginowy można ponadto znaleźć w niektórych pokarmach, takich jak np. drób, ostrygi, ryby, awokado, trzcina cukrowa czy szparagi.

 

2. Jak działa DAA?

2.1. Układ endokrynny

Naukowcy przekonują, że DAA intensyfikuje produkcję testosteronu. Profesor Nagata wraz ze swoimi współpracownikami w roku 2000 przeprowadzili badanie, które miało na celu określenie jaką rolę pełni DAA w syntezie tego ważnego hormonu płciowego. Wyniki przez nich opublikowane sugerują, że kwas D-asparaginowy zwiększa ekspresję mRNA, w efekcie czego produkowane jest więcej białek transportujących cholesterol StAR (Stimulating steroidogenic Acute Regulatory Protein), których aktywność jest kluczowa w produkcji testosteronu przez komórki Leydiga. Kolejnym mechanizmem działanie DAA jest nasilenie sekrecji hormonu luteinizującego (LH) z przysadki mózgowej. Wzrost poziomu LH jest z kolei sygnałem dla jąder, aby w ich komórkach śródmiąższowych zwiększona została synteza tego androgenu.

W kolejnym badaniu, które w 2009 roku przeprowadzili włoski uczony Enza Topo oraz jego współpracownicy, wzięło udział 43 mężczyzn w wieku 27-37 lat. Próba trwała 12 dni, a uczestników podzielono na dwie grupy: pierwszej podawano dziennie 3,12 g DAA, druga natomiast otrzymywała placebo. Stężenie testosteronu w ich krwi zmierzono w 6 dniu i odnotowano 15% wzrost u osób przyjmujących substancję czynną w stosunku do osób stosujących placebo. Kolejne oznaczenie wykonano w 12 dniu, a otrzymane wyniki pokazały, że mężczyźni którym podawano DAA mają o 42 % więcej androgenu.

Podobne badanie w 2012 roku wykonała dr Gemma D’Aniello. W tym przypadku jednak w grupie badawczej znaleźli się mężczyźni cierpiący z powodu bezpłodności. Przez 90 dni podawano im kwas D-asparaginowy w dawce 2,66 g dziennie. Po tym czasie zmierzono poziom testosteronu w ich krwi i odnotowano 30-60 % wzrost.

 

2.2. Układ nerwowy

Naukowcy udowodnili, że stosowanie DAA skutkuje poprawą pamięci oraz funkcji kognitywnych. Związek ten powoduje bowiem wzrost wydzielania dopaminy, która jest bardzo ważnym neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za poziom energii i motywacji oraz za powstawanie śladu pamięciowego. Zrównoważona aktywność dopaminy jest więc niezbędna dla prawidłowego funkcjonowanie układu nerwowego.

W niezależnych badaniach wykazano ponadto, że kwas D-asparaginowy nasila postsynaptyczną neurotransmisję w obrębie hipokampa. W przypadku tym DAA działa jako neurotransmiter, a także jest substratem w produkcji kwasu N-metylo-D-asparaginowego. Obie substancje są z kolei w stanie wiązać się z receptorami NMDA i indukować ich działanie.

Aktywacja receptorów NMDA skutkuje również nasileniem syntezy hamującego neuroprzekaźnika GABA. Jest on odpowiedzialny za zdolność do radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz za uczucie komfortu wewnętrznego. W efekcie, ze względu na to, że DAA zwiększa ilość uwalnianego GABA, ma korzystne znaczenie dla poprawy nastroju i stabilizacji emocjonalnej.

 

2.3. Sprawność seksualna

Jak podają naukowcy, kwas D-asparaginowy odgrywa kluczową rolę w produkcji plemników. Dodatkowo substancja ta poprawia sprawność seksualną i zwiększa libido. W badaniach wykazano ponadto, że przyjmowanie DAA znacznie poprawia jakość nasienia.

Ilość produkowanego testosteronu zazwyczaj zmniejsza się wraz z wiekiem, dlatego u mężczyzn w miarę upływu lat mogą pojawiać się dysfunkcje seksualne. Ze względu na to, że DAA intensyfikuje produkcję męskiego hormonu, jego stosowanie może zapobiegać powstawaniu tych zaburzeń.

 

2.4. Kondycja fizyczna

Według wyników badań, wzrost stężenia DAA w organizmie skutkuje zwiększeniem ilości wydzielanego testosteronu. W rezultacie, suplementacja kwasu D-asparaginowego poprawia ogólną kondycję fizyczną, w tym podnosi energię, co z kolei pozwala na wykonanie nawet najbardziej wyczerpującego treningu. Ponadto odnotowano, że po przyjęciu DAA skraca się czas potrzebny na regenerację. Większa ilość testosteronu wpływa również na szybszy wzrost mięśni oraz ich siły.

 

3. Jak stosować DAA?

3.1. Dawkowanie

Standardowa dzienna dawka kwasu D-asparaginowego wynosi od 2000 do 3000 mg. Dobrze jest, gdy ilość tę rozbija się na dwie lub trzy porcje, które powinno się przyjmować między posiłkami. W przypadku DAA najlepiej prowadzić suplementację cykliczną: 3-4 tygodnie stosowania preparatu i 2-3 tygodnie przerwy. Aby osiągnąć lepsze efekty, warto jest jednocześnie przyjmować witaminy B6, B9, B12 i D3.

 

3.2. Łączenie

 

3.3. Przeciwwskazania i skutki uboczne

Pomimo, że DAA jest substancja naturalnie występującą w organizmie człowieka, to jego przyjmowanie wiąże się z ingerencją w gospodarkę hormonalną. Nie powinien on być więc stosowany przez nastolatków w okresie dojrzewania płciowego. Ponadto przedawkowanie kwasu D-asparaginowego może skutkować utratą włosów, pojawieniem się zmian trądzikowych, problemami z prostatą oraz zmniejszonym libido.

Bibliografia:
D’Aniello A, Giuditta A. Identification of D-aspartic acid in the brain of Octopus vulgaris. J Neurochem. 1977
Topo E, Soricelli A, D’Aniello A, Ronsini S, D’Aniello G. The role and molecular mechanism of D-aspartic acid in the release and synthesis of LH and testosterone in humans and rats. Reproductive Biology and Endocrinology : RB&E. 2009
Hakkinen K, Pakarinen A, Alen M, Kauhanen H, Komi PV. Neuromuscular and hormonal adaptations in athletes to strength training in two years. J App Physiol. 1988
Hakkinen K, Pakarinen A, Alen M, Komi PV. Serum hormones during prolonged training of neuromuscular performance. Eur J Appl Physiol Occup Physiol. 1985
Bhasin S, Storer TW, Berman N, Callegari C, Clevenger B, Phillips J, et al. The effects of supraphysiologic doses of testosterone on muscle size and strength in normal men. New Eng J Med. 1996
Willoughby DS, Leutholtz B. D-Aspartic acid supplementation combined with 28 days of heavy resistance training has no effect on body composition, muscle strength, and serum hormones associated with the hypothalamo-pituitary-gonadal axis in resistance-trained men. Nutr Res. 2013
D’Aniello A, Di Cosmo A, Di Cristo C, Annunziato L, Petrucelli L, Fisher G. Involvement of D-aspartic acid in the synthesis of testosterone in rat testes. Life Sci. 1996
G. D’Aniello, S. Ronsini, T. Notari, N. Grieco, V. Infante, N. D’Angel, F. Mascia, M. Fiore, G. Fisher and A. D’Aniello, D-Aspartate, a Key Element for the Improvement of Sperm Quality,Advances in Sexual Medicine, 2012
Friedman M. Chemistry, nutrition, and microbiology of D-amino acids. J Agric Food Chem., 1999
D'Aniello A. D-Aspartic acid: an endogenous amino acid with an important neuroendocrine role. Brain Res Rev., 2007
Man EH, et al. Accumulation of D-aspartic acid with age in the human brain. Science., 1983
Perna AF, et al. D-aspartate content of erythrocyte membrane proteins is decreased in uremia: implications for the repair of damaged proteins. J Am Soc Nephrol., 1997

Dodaj komentarz