...

W poszukiwaniu źródła młodości

Wcześniejsze wyniki badań wykazały, że stosowanie niektórych leków wiąże się ze zwiększeniem długości życia. Naukowcy z Singapuru udowodnili, że efekty połączonej terapii są znacznie lepsze, niż w przypadku stosowania tylko jednej substancji. Umożliwiło to wydłużenie życia nicienia C. elegans o 100%.

Jednym z najważniejszych odkryć biogerontologii jest fakt, iż długość życia wielu organizmów kontrolowana jest przez określoną liczbę mechanizmów. Pojedyncze mutacje w obrębie kontrolujących je genów mogą skutkować u organizmów modelowych wydłużeniem życia o 30-100%, szczególnie jeśli dojdzie jednocześnie do kilku z nich. Znacznie mniejsze korzyści można obecnie osiągnąć poprzez stosowanie terapii farmakologicznych, nawet ukierunkowanych na te same ścieżki.

Zespół naukowców z National University of Singapore badał wpływ na długość życia połączenia różnych substancji stosowanych obecnie jako leki. W tym celu nicieniom Caenorhabditis elegans podawano kombinację pięciu związków: rapamycyny, rifampicyny, metforminy, alantoiny i psora-4. Wszystkie wykorzystywane są w leczeniu. Metformina jest doustnym lekiem obniżającym poziom glukozy we krwi, stosowanym w cukrzycy typu II. Rapamycynę podaje się w celu zminimalizowania odrzucenia przeszczepionych narządów. Rifampicyna jest antybiotykiem skutecznym m.in. przeciwko prątkom gruźlicy. Alantoina to pochodna mocznika wspomagająca gojenie się ran. Psora-4 natomiast jest selektywnym blokerem kanałów potasowych. O wszystkich tych środkach wiadomo było, że są w stanie do pewnego stopnia zwiększyć długość życia u różnych organizmów modelowych (nicieni, muszek owocowych i myszy), jednak do tej pory nieznane były rezultaty ich jednoczesnego podawania.

“Wiele krajów na świecie, w tym Singapur, boryka się z problemami związanymi ze starzenia się populacji” – mówi dr Jan Gruber, współautor badania. – “Gdyby udało nam się znaleźć sposób na wydłużenie życia w zdrowiu i opóźnienie starzenia się u ludzi, moglibyśmy przeciwdziałać negatywnym skutkom starzenia się społeczeństwa.”

Otrzymane wyniki ujawniły, że zastosowanie wszystkich tych leków razem przyczyniło się do wzrostu długości życia nicieni w znacznie większym stopniu, niż w przypadku podawania każdego z nich osobno, możliwe było nawet dwukrotne zwiększenie tej wartości. Do tej pory w żadnym innym eksperymencie nie udało się uzyskać tak dobrych rezultatów. Co więcej, nie zaobserwowano żadnego negatywnego wpływu na jakość życia czy stan zdrowia nicieni. Budzi to w naukowcach spore nadzieje, gdyż wyniki te mogą stać się punktem wyjścia do opracowania podobnych metod, pozwalających na przedłużenie życia i poprawy kondycji zdrowotnej także u ludzi.

“Czerpalibyśmy korzyści nie tylko z dłuższego życia, ale także z faktu, że przez więcej lat bylibyśmy wolni od chorób związanych z wiekiem, takich jak reumatyzm, choroby sercowo-naczyniowe, rak czy choroba Alzheimera” – mówi dr Gruber. – “Te schorzenia wymagają bardzo kosztownych terapii, a więc korzyści ekonomiczne związane z dłuższym utrzymaniem dobrego zdrowia byłyby ogromne.”

Zespół z Singapuru jest zdania, że otrzymane przez nich wyniki stanowią dowód potwierdzający, że możliwe jest zastosowanie połączonej farmakoterapii w celu zwiększenia długości życia i poprawy jego jakości. Planowane jest prowadzenie dalszych badań, których celem ma być zaprojektowanie jeszcze skuteczniejszych procedur, ocena molekularnych i biologicznych mechanizmów, na jakie wpływają dane leki, a w końcu – także opracowanie bezpiecznej i wydajnej metody wydłużenia ludzkiego życia.

Bibliografia

Admasu T.D., Batchu K.C., Brardo D., Ng L.F., Lam V.Y.M., Xiao L., Cazenave-Gassiot A., Wenk M.R., Tolwinski N.S., Gruber J. Drug Synergy Slows Aging and Improves Healthspan through IGF and SREBP Lipid Signaling. Developmental Cell, 2018

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Archiwum: