...

Tłuszcze nasycone biorą udział w rozwoju depresji u otyłych

Dowiedziono, że dieta o wysokiej zawartości tłuszczów nasyconych warunkuje zmiany w funkcjonowaniu podwzgórza w zwierzęcym modelu otyłości, prowadząc do rozwoju depresji. SFA przedostają się do mózgu przez krwiobieg i wpływają na kluczowe szlaki sygnałowe związane z powstawaniem zaburzeń nastroju.

Szkoccy naukowcy z University of Glasgow, we współpracy z amerykańską jednostką badawczą – Gladstone Institutes, zbadali, czy otyłość stanowi czynnik warunkujący rozwój depresji i jaka jest ścieżka molekularna, która łączy te dwa zaburzenia. Badacze wykazali, że istnieje silna korelacja pomiędzy stosowaniem diety bogatej w tłuszcze nasycone (SFA, ang. saturated fatty acids), a występowaniem otyłości i pojawieniem się fenotypu depresyjnego.

Nasycone kwasy tłuszczowe są obecne przede wszystkim w szeroko pojętej żywności wygodnej (ang. convenience food), czyli produktach o znacznym stopniu przetworzenia, które wymagają niewielkich nakładów czasu na przygotowane bądź są już gotowe do spożycia. Badacze dowiedli, że wysoka podaż SFA warunkuje kilka niekorzystnych mechanizmów w organizmie. Wyróżniono: selektywną indukcję akumulacji kwasu palmitynowego w podwzgórzu, tłumienie szlaku sygnałowego cyklicznego adenozyno-3′,5′-monofosforanu (cAMP) lub kinaz białkowych A (PKA), jak również wzrost stężenia receptorów wolnych kwasów tłuszczowych typu 1 (FFAR1).

Ponadto odkryto, że zmniejszenie ekspresji enzymu fosfodiesterazy 4A (PDE4A), który rozkłada cAMP i moduluje sygnalizację receptorów sprzężonych z białkiem G, niweluje objawy depresji wynikającej z otyłości u myszy. Odkrycia te sugerują, że wysoka podaż SFA podczas stosowania diety wysokotłuszczowej może m.in. zmieniać proces sygnalizacji cAMP/PKA w mózgu, co pośrednio przyczynia się do rozwoju fenotypu zaburzeń nastroju.

“Po raz pierwszy wykazano bezpośredni wpływ diety wysokotłuszczowej na obszary sygnałowe mózgu związane z depresją. Badania te wyjaśniają, w jaki sposób i dlaczego otyłość jest związana z tym schorzeniem oraz jak możemy skuteczniej leczyć pacjentów cierpiących na te zaburzenia.” – prof. George Baillie, główny autor badania

Zależności występujące pomiędzy posiadaniem nadmiernej masy ciała a występowaniem zaburzeń nastroju są bardzo skomplikowane. Dodatkowo otyli pacjenci wykazują znacznie wolniejszą odpowiedź na leczenie przeciwdepresyjne przy jednocześnie mniej widocznej ogólnej poprawie zdrowia psychicznego i fizycznego. Naukowcy uważają, że obecne odkrycie będzie istotnym aspektem branym pod uwagę podczas projektowania nowych leków przeciwdepresyjnych, z ukierunkowaniem na pacjentów cierpiących z powodu nadwagi i otyłości.

„Wszyscy wiemy, że zmniejszenie spożycia pokarmów zawierających nasycone kwasy tłuszczowe może prowadzić do korzyści zdrowotnych na wielu płaszczyznach, ale nasze badania sugerują, że sprzyja to również zdrowiu psychicznemu. Ponadto wiedza dotycząca rodzajów kwasów tłuszczowych, które tak jak kwas palmitynowy, prawdopodobnie dostają się do mózgu i wpływają na kluczowe obszary oraz sygnalizację neuronalną, dostarczy ludziom więcej informacji o tym, jak ich dieta może potencjalnie wpłynąć na ich zdrowie psychiczne. ” – prof. George Baillie, główny autor badania
Bibliografia

Vagena E., Ryu J.K., Bernat Baeza-Raja B., Walsh N.M., Syme C., Day J.P., Houslay M.D., Baillie G.S., A high-fat diet promotes depression-like behavior in mice by suppressing hypothalamic PKA signaling. Translational Psychiatry. (05.2019)

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum: