...

Szczęka a wzrost

Wykazano, że badanie stanu kości szczęki może być przydatne do oceny ryzyka spadku wzrostu wskutek zmian w obrębie szkieletu.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie BMJ Open zmiany strukturalne kości szczęki u kobiet w średnim wieku mogą wskazywać na zbliżający się spadek wzrostu. Zmiany te można prawdopodobnie wykryć na zdjęciach rentgenowskich jamy ustnej podczas rutynowych badań kontrolnych, a dentyści powinni współpracować z lekarzami pacjentów, aby otworzyć możliwości zapobiegania im. spadek wzrostu u kobiet ma tendencję do przyspieszania w wieku powyżej 75 lat i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem złego stanu zdrowia i śmiertelności. Postulowano różne wyjaśnienia tej utraty, w tym postępującą deformację szkieletu, zapadnięte łuki w stopach i zmienioną postawę lub procesy zwyrodnieniowe, takie jak osteoporoza, ściśnięte lub utracone dyski w kręgosłupie i złamania kręgów.

Naukowcy ocenili czy stan dwóch wskaźników ogólnego zdrowia kości (gęstości mineralnej) – erozji korowej (utraty zewnętrznej warstwy kości) i rzadkości beleczkowej w kości szczęki – może sygnalizować późniejszą utratę wzrostu u kobiet w średnim wieku. Analizowali oni wyniki prospektywnego badania kobiet w Göteborgu w Szwecji, długoterminowego projektu, który rozpoczął się w 1968 roku. Objął on 933 kobiety w wieku od 38 do 60 lat lat, które przeszły badania lekarskie i stomatologiczne co najmniej dwa razy w okresie monitorowania.

Odsetek kobiet z poważną erozją korową wzrósł z nieco ponad 3% w latach 1968-80 do nieco ponad 11% w latach 1980-92 i niemal 50% w latach 1992-2005. Podobnie częstość występowania utrata tkanki kostnej szczęki wzrosła z 20% w latach 1968-80 do 33,5% w latach 1980-92 i do prawie 42% w latach 1992-2005. W każdym okresie utrata wzrostu była największa u osób z rozległą erozją korową i osób z minimalną atrofią tkanki kostnej.

Dalsze analizy przeprowadzone z uwzględnieniem czynników takich jak wzrost, wiek, poziom aktywności fizycznej, przyjmowanie nikotyny, masa ciała (i wskaźnik BMI) i wykształcenie, przyniosły takie same wyniki. Nie dotyczyło to erozji korowej w pierwszym z trzech okresów monitorowania (1968-80).

Naukowcy podkreślają, że utrata wzrostu może być spowodowana również przez inne czynniki. Na wyniki mógł wpłynąć również fakt, że część uczestniczek wycofała się z udziału w badaniu. Strukturalne zmiany kostne zaobserwowane w kościach szczęk uczestników badania prawdopodobnie przypominają te obserwowane w kręgach, co wyjaśniałoby potencjalną redukcję wzrostu. Wystąpienie tych zmian świadczy o trwałej przebudowie i wywołuje potrzebę dalszej uwagi. Dlatego ich obecność może służyć jako wskaźnik zastępczy podczas badań przesiewowych we wczesnych fazach patogenezy zwyrodnieniowej kości.

Bibliografia

Gavriilidou N, Jonasson G, Sundh V, et al, Does mandibular bone structure predict subsequent height loss? A longitudinal cohort study of women in Gothenburg, SwedenBMJ Open, 2023

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: