...

Szafran – kiedy antydepresanty nie wystarczają

Wyniki najnowszych badań wykazały, że suplementacja szafranu stanowi skuteczne wsparcie terapii przeciwdepresyjnej.

Podstawą farmakologicznego leczenia depresji są związki chemiczne działające jako selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) lub inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny (SNRI). Choć badania kliniczne wykazały ich skuteczność, u znacznej części przyjmujących je osób obserwuje się tylko niewielkie korzyści lub w ogóle ich brak. Zwiększenie dawki nie jest w tym przypadku rozwiązaniem, gdyż często wiąże się z występowaniem znaczących skutków ubocznych. Z tego też powodu klinicyści i badacze wciąż poszukują skuteczniejszych metod terapii.

Naukowcy z Uniwersytetu Murdoch postanowili sprawdzić, jakie korzyści pacjenci cierpiący na depresję mogliby odnieść z suplementacji ekstraktu z szafranu (Crocus sativus). Wyniki wcześniejszych badań świadczy bowiem o tym, że roślina ta, stanowiąca tradycyjnie stosowaną przyprawę, wykazuje właściwości przeciwdepresyjne.

W eksperymencie uczestniczyły osoby obu płci, w wieku od 18 do 65 lat, fizycznie zdrowe, lecz cierpiące na łagodną lub umiarkowaną depresję i przyjmujące leki przeciwdepresyjne przez co najmniej 8 tygodni. Przez kolejne 8 tygodni stosowali oni ekstrakt z szafranu lub placebo. Po zakończeniu czwartego i ósmego tygodnia suplementacji uczestnicy przeszli badania, aby ustalić obecność i kierunek zachodzących zmian.

“W naszym badaniu objawy depresji zmniejszyły się bardziej u uczestników przyjmujących szafran w porównaniu z placebo, przy czym redukcja odpowiednio o 41% i 21%, według skali stosowanej przez klinicystów – mówi dr Adrian Lopresti, współautor badania. – Ponadto nastąpiła poprawa jakości snu, inicjatywy i motywacji oraz zainteresowania i odczuwania przyjemności z własnych działań.”

Wyniki otrzymane przez zespół z Murdoch wykazały, że szafran może być stosowany jako naturalny suplement podawany już na początku leczenia depresji, aby zwiększyć skuteczność i zredukować ewentualne działania niepożądane, towarzyszące niekiedy przyjmowaniu leków antydepresyjnych.

“W tej chwili, jeśli farmaceutyczne leki przeciwdepresyjne nie działają, istnienie możliwość zwiększenia dawki lub wypróbowania nowego leku przeciwdepresyjnego – mówi dr Lopresti. – Zwiększa to prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych. Teraz nową opcją jest jednoczesne stosowanie leków przeciwdepresyjnych i szafranu.”
Bibliografia

Lopresti A.L., Smith S.J., Hood S.D., Drummond P.D. Efficacy of a standardised saffron extract (affron®) as an add-on to antidepressant medication for the treatment of persistent depressive symptoms in adults: A randomised, double-blind, placebo-controlled study. Journal of Psychopharmacology 2019

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Archiwum: