...

Tongkat ali | Eurycoma longifolia

Tongkat ali, nazywany inaczej malezyjskim żeń-szeniem, jest wiecznie zielonym, smukłym krzewem należącym do rodziny Simaroubaceae. W stanie naturalnym spotkać go można w krajach należących do południowo-wschodniej Azji. Na tych terenach od wielu pokoleń wykorzystywany jest w celach leczniczych przez miejscową ludność.

Ciekawostka:

Eurycoma longifolia w regionie Azji Południowo-Wschodniej znana jest pod wieloma nazwami zwyczajowymi, np. „tongkat ali”, “penawar pahit”, “Malaysian ginseng” (nazwy malajskie). Wiele z tych nazw odnosi się do właściwości i zastosowania tej rośliny. Przykładowo nazwę “Penawar pahit” tłumaczy się jako „gorzki lek”.

Spis treści:

1. Co to jest Tongkat ali | Eurycoma longifolia?

1.1. Historia i pochodzenie

Tongkat ali (Eurycoma longifolia) to wiecznie zielony, smukły krzew dorastający do ok. 10 m, należący do rodziny Simaroubaceae. Występuje naturalnie na terenach położonych w Południowo-Wschodniej Azji (głównie nizinne lasy znajdujące się w Malezji i Indonezji, Tajlandii, Wietnamie, a także w Laosie). Uprawa tej rośliny jest stosunkowo trudna, dlatego poza obszarami tych krajów Tongkat ali nie występuje. Ze względu natomiast na intensywną eksploatację zaliczany jest do gatunków zagrożonych wyginięciem.

W krajach azjatyckich od pokoleń wykorzystywany jest on przez miejscową ludność jako zioło lecznicze. Często potocznie roślinę tę nazywa się “malezyjskim żeń-szeniem”, ponieważ jej przyjmowanie skutkuje wzmocnieniem i rewitalizacją organizmu, a także podniesieniem libido. Należy pamiętać jednakże, że Tongkat ali nie jest w żaden sposób spokrewniony z gatunkiem panax ginseng.

W tradycyjnej medycynie ludowej w celach leczniczych wykorzystuje się zarówno korzeń, jak i liście Eurycoma longifolia. W przeszłości Azjaci zażywali Tongkat ali, aby zwalczać malarię, gorączkę, a także wrzody. Wierzono, że suplementacja rośliny poprawia równie apetyt oraz sprawność seksualną (silny afrodyzjak).

Na Zachodzie natomiast malezyjski żeń-szeń cieszy się popularnością głównie ze względu na to, że wpływa korzystnie na libido. Został on rozpowszechniony na dużą skalę, a także skomercjalizowany w Stanach Zjednoczonych, gdzie potocznie nazywa się go “long jack”.

1.2. Klasyfikacja

Tongkat ali nazywany też malezyjskim żeń-szeniem to roślina, której suplementacja zwiększa poziom testosteronu, libido, a także poprawia jakość nasienia oraz ruchliwość plemników. W związku z czym często klasyfikowana jest jako afrodyzjak. Ponadto wzrost stężenia męskiego hormonu steroidowego jest zjawiskiem pożądanym wśród kulturystów – Eurycoma longifolia działa anabolicznie na komórki tkanki tłuszczowej oraz przyspiesza produkcję masy mięśniowej.

Tongkat ali oddziałuje również na układ nerwowy – obniża poziom hormonu stresu, a tym samym wykazuje działanie anksjolityczne.

1.3. Skład

Szerokie spektrum działania farmakologicznego Tongkat ali jest ściśle związane z dużą różnorodnością występujących w nim składników bioaktywnych. Jak dotąd udało się wyizolować oraz zbadać 65 różnych związków fenolowych, które ze względu na specyficzną budowę zostały podzielone na kilka klas. Do najważniejszych grup należą:

  • kwassinoidy, czyli zdegradowane laktony triterpenowe – eurycomanol, eurycomanone, pasakbumin-B,
  • eurylaktony – eurycomalakton, laurycolakton, eurycomadilakton, longilakton oraz hydroksyglaucarubol;
  • pochodne skwalenu – eurylen, teurilen, 14-deacetyleurylen i nadtlenek longilenu;
  • alkaloidy 6-katynonu – 5,9-dimetoksykatyn-6-on, 9,10-dimetoksykatyn-6-on, 11-hydroksy-10-metoksykatyn-6-on, 10-hydroksy-9-
  • metoksykatyn-6-on, 9-metoksy-3-metylkatyn-5,6-dion;
  • neolignany difenylowe – na przykład dwa izomery eteru difenylo-2,2-dimetoksy-4-(3-hydroksy-1-propylo)-4-(-1,2,3,-trihydroksy)-propylu.

Ponadto w surowcu malezyjskiego żeń-szenia znaleźć można alkaloidy β-karbolinowe, takie jak harmina czy harmalina, a także eurypeptydy oraz glikosaponiny.

2. Jak działa Tongkat ali | Eurycoma longifolia?

2.1. Leczenie bezpłodności

Bezpłodność jest poważnym problemem klinicznym, która dotyka ludzi pod względem medycznym, ekonomicznym, a także w aspekcie psychologicznym. Prawie 15% wszystkich par boryka się z tym problemem – powodem znacznie częściej są jednak mężczyźni. Na ich niepłodność składać się może wiele czynników, takich jak np.: zahamowanie spermatogenezy czy produkcja dysfunkcyjnych plemników. Ponadto analizy z ostatnich 50 lat pokazują, że ilość spermy oraz nasienia u mężczyzn ciągle się zmniejsza.

Na podstawie badań na szczurach udowodniono, że wodny ekstrakt E. longifolia wpływa korzystnie na płodności u osobników płci meskiej poprzez zwiększenie ilości nasienia, a także podnoszenie liczby i ruchliwości plemników. Standaryzowany na ilość kwassinoidów wyciąg z rośliny oddziałuje na oś podwzgórze-przysadka-gonady i pobudza proces spermatogenezy.

Badania przeprowadzono także na ludziach. Udział w nim wzięło 350 mężczyzn, którym podawano dziennie 200 mg ekstraktu z Tongkat ali. Podczas eksperymentu u ochotników mierzono takie parametry jak objętość wytrysku, liczbę oraz ruchliwość plemników. Po kilku miesiącach kuracji odnotowano znaczną poprawę nasienia w każdym badanym parametrze.

W kolejnym badaniu uczestniczyło 109 panów, których losowo podzielono na dwie grupy. Jedna z nich przyjmowała 300 mg ekstraktu dziennie, drugiej natomiast podawano placebo. Eksperyment ten również trwał kilka miesięcy, jednak już po upływie 12 tygodni ruchliwość plemników zwiększyła się o 44%, a objętość wytrysku o 18%.W grupie przyjmującej Tongkat ali zarejestrowano także znaczny wzrost libido.

2.2. Zwiększenie poziomu testosteronu

Według badań przeprowadzonych w jednym z malezyjskich szpitali, ekstrakt z Eurycoma longifolia zwiększa ilość produkowanego testosteronu. Grupie mężczyzn, u których stwierdzono niski poziom testosteronu, podawano 200 mg dziennie ekstraktu z rośliny. Badanie trwało miesiąc. Przed badaniem średni poziom męskiego hormonu wynosił 5,66 nmol/l. Była to ilość niewiele niższa niż norma wynosząca 6 nmol/l. Po zakończonym eksperymencie, czyli po 30 dniach poziom testosteronu wzrósł do 8,31 nmol/l. Dodatkowo wśród ochotników przeprowadzono ankietę, w której badano ich subiektywne odczucia i większość z nich potwierdziła pozytywne zmiany.

2.3. Działanie anaboliczne

Udowodniono, że ekstrakt z malezyjskiego żeń-szenia może przyspieszać proces spalania tłuszczu oraz proces budowania mięśni. Efekt taki uzyskiwany jest jednak tylko w połączeniu z treningiem siłowym.

Badania w tym kierunku przeprowadzono na Uniwersytecie Malaya w Malezji, w zakładzie zajmującym się badaniem fizjologii ćwiczeń. W eksperymencie uczestniczyło 14 zdrowych mężczyzn, którzy wykonywali co drugi dzień porządny trening. Badanie trwało 5 tygodni, a w każdym z nich zwiększano intensywność wykonywanych ćwiczeń. Połowa losowo wybranych ochotników otrzymywała dziennie 100 mg ekstraktu z Tongkat ali, połowa natomiast placebo. Otrzymane wyniki były dość interesujące. W przypadku masy mięśniowej, czyli masy wolnej od tłuszczów, zarejestrowano dwukilogramowy wzrost u osób przyjmujących wyciąg z rośliny, podczas gdy w grupie placebo nie zaobserwowano żadnych zmian. W grupie badawczej w porównaniu z grupą kontrolną odnotowano także szybsza redukcję tkanki tluszczowej, a także dwukrotny wzrost siły.

2.4. Działanie przeciwlękowe

Badania w tym kierunku przeprowadzono początkowo z udziałem myszy. Wykorzystano w nich dwa testy, sprawdzające poziom lęku u gryzoni: test otwartej przestrzeni oraz test podniesionego labiryntu krzyżowego. U osobników, którym podawano ekstrakt z Tongkat ali zaobserwowano znacznie większą ruchliwość, co wiąże się z redukcja niepokoju. Zmierzone działanie przeciwlękowe wyciągów z rośliny jest podobne do działania diazepamu (silny lek przeciwdrgawkowy i anksjolityczny).

Kolejnemu badaniu poddano ludzi, u których mierzono wpływ wodnego ekstraktu z Eurycoma longifolia na poziom hormonu stresu i nastrój. Grupę ochotników (63 osoby: 32 mężczyzn oraz 30 kobiet) podzielono na dwie grupy: pierwsza przyjmowała wyciąg z rośliny, druga natomiast placebo. Doświadczenie, w którym osoby stymulowano czynnikami stresowymi, trwało 4 tygodnie. Po tym okresie w pierwszej grupie zaobserwowano znacznie niższy poziom kortyzolu oraz lepsze samopoczucie w porównaniu z grupą drugą.

3. Jak stosować Tongkat ali | Eurycoma longifolia?

Nie masz dostępu do tych treści

Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik,
aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej.

4. Graficzne podsumowanie Tongkat ali | Eurycoma longifolia

Bibliografia

  1. https://examine.com/supplements/eurycoma-longifolia-jack/
  2. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1132/eurycoma-longifolia
  3. Shukor A., Soelaiman I.N., Pramanik J., Shuid A., Effects of Eurycoma longifolia on Testosterone Level and Bone Structure in an Aged Orchidectomized Rat Model, Evid Based Complement Alternat Med., 2012;
  4. Tambi MI, Imran MK. Efficacy of the “Malaysian ginseng”, US patented, standardised water soluble extract of Eurycoma longifolia Jack in managing idiopathic male infertility. Proceedings of the 9th International Congress of Andrology, 2009;
    Ang HH, Lee KL. Effect of Eurycoma longifolia Jack on orientation activities in middle-aged male rats. Fundamental and Clinical Pharmacology. 2002
  5. Rehman S., Choe K., Hyun Yoo H., Reviwe on a Traditional Herbal Medicine, Eurycoma longifolia Jack (Tongkat Ali): Its Traditional Use, Chemistry, Evidence-Based Pharmacology and Toxicology, Molecules, 2016
  6. Itokawa H., Kishi E.,Morita H., Takeya K., Cytotoxic Quassinoids and Tirucallane-Type Triterpenes from the Woods of Eurycoma longifolia, Chemical and Pharmaceutical Bulletin, 2002
  7. Tambi M, Imran M, Eurycoma longifolia Jack in managing idiopathic male infertility. Asian journal of andrology, 2010
  8. Kotirum S, Ismail S, Chaiyakunapruk N., Efficacy of Tongkat Ali (Eurycoma longifolia) on erectile function improvement: Systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Complementary Therapies in Medicine, 2015
  9. http://www.longjackeffects.com/
  10. https://en.wikipedia.org/wiki/Eurycoma_longifolia
  11. http://naturaltongkatali.com/
  12. Ang H.H., Lee K.L. Effect of Eurycoma longifolia Jack on libido in middle-aged male rats . J Basic Clin Physiol Pharmacol., 2002
  13. Ang H.H., Ngai T.H., Tan T.H., Effects of Eurycoma longifolia Jack on sexual qualities in middle aged male rats, . Phytomedicine, 2003,br> Ang H.H., Lee K.L. Effect of Eurycoma longifolia Jack on orientation activities in middle-aged male rats . Fundam Clin Pharmacol., 2002
  14. Ang H.H., Cheang H.S., Yusof AP., Effects of Eurycoma longifolia Jack (Tongkat Ali) on the initiation of sexual performance of inexperienced castrated male rats . Exp Anim. 2000
  15. Ismail SB, et al, Randomized Clinical Trial on the Use of PHYSTA Freeze-Dried Water Extract of Eurycoma longifolia for the Improvement of Quality of Life and Sexual Well-Being in Men, Evid Based Complement Alternat Med., 2012
Tongkat ali
nazewnictwo
Nazwa polska: malezyjski żeń-szeń
Nazwa zwyczajowa: Tongkat ali
Nazwa łacińska: Eurycoma longifolia
Inne nazwy: penawar pahit, penawar bias, bedara merah, bedara putih, lempedu pahit, Akar Pasak Bumi, Ali’s Umbrella, Ali’s Walkin Stick, Batang Pasak Bumi, Long Jack, Eurycoma, cay ba binh
Podstawowe korzyści
poprawa libido
zwiększenie poziomu testosteronu
redukcja tkanki tłuszczowej
działanie anksjolityczne
skuteczne leczenie bezpłodności
Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.

Ojej! Wygląda na to, że używasz blokady reklam.

Nasza strona internetowa opiera się na reklamach, aby dostarczać bezpłatne treści i utrzymywać nasze operacje. Wyłączając blokadę reklam, pomagasz nam nas wspierać i zapewniasz, że możemy nadal oferować wartościowe treści bez żadnych kosztów dla Ciebie.

Naprawdę doceniamy Twoje zrozumienie i wsparcie. Dziękujemy za rozważenie wyłączenia blokady reklam dla tej strony internetowej.