...

PRL-8-53

PRL-8-53 jest związkiem organicznym, którego syntezę opracowano i opatentowano w latach 70. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Pomimo, iż dokładny mechanizm działania tej substancji nie został poznany, wiadomo, że wpływa ona korzystnie na pracę gospodarki dopaminergicznej i cholinergicznej. PRL-8-53 posiada właściwości nootropowe – poprawia pamięć i koncentrację oraz zwiększa zdolność do nauki.

Ciekawostka:

Nieco tajemnicza i nietypowa nazwa PRL-8-53 pochodzi od nazwy organizacji Pacific Research Labs (PRL), która jako pierwsza opatentowała ten związek.

Spis treści:

1. Co to jest PRL-8-53?

1.1. Historia i pochodzenie

PRL-8-53 jest związkiem organicznym, którego chemiczna nazwa to chlorowodorek 3-[2-(benzyloetyloamino)etylo]benzoesanu metylu. Został opracowany i opatentowany w latach 70. XX wieku przez neurofarmakologa dr. Nikolausa R. Hansla z Uniwersytetu Creighton w Omaha, w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy do dziś nie poznali jego dokładnego mechanizmu działania. Wiadomo jednak, że związek ten wpływa korzystnie na zdolności poznawcze, nie wykazując przy tym istotnych efektów ubocznych.

1.2. Klasyfikacja

PRL-8-53 wykazuje właściwości nootropowe. Pozwala zwiększyć poziom koncentracji i poprawia pamięć.

1.3. Występowanie

PRL-8-53 jest związkiem otrzymywanym na drodze syntezy laboratoryjnej.

2. Jak działa PRL-8-53?

2.1. Neuroprzekaźnictwo dopaminergiczne

Wyniki analiz naukowych wykazały, że PRL-8-53 działa jako agonista receptorów dopaminergicznych. Oznacza to, iż łączy się z nimi podobnie jak ich naturalny ligand, dopamina, pobudzając je i wywołując reakcję neuronów. W jednym z badań z wykorzystaniem gryzoni udowodniono, że działa on podobnie jak inny agonista dopaminy, apomorfina. Po podaniu zwierzętom tych związków zaobserwowano podniesienie poziomu ich pobudzenia, przejawiające się zwiększoną częstotliwością zgrzytania zębami. Zanotowano też, że PRL-8-53 nasilał działanie apomorfiny.

2.2. Neuroprzekaźnictwo cholinergiczne

Badania przeprowadzone przez twórcę PRL-8-53, Nikolausa R. Hansla, udowodniły, że związek ten wpływa na poprawę działania układu cholinergicznego w ośrodkowym układzie nerwowym. Jego cząsteczki wchodzą w interakcje z receptorami acetylocholiny, nasilając przekazywanie przez nie impulsów nerwowych. U szczurów, którym podano PRL-8-53 zaobserwowano poprawę w zakresie pamięci i uczenia się, co jest związane ze wzrostem neuroprzekaźnictwa cholinergicznego.

2.3. Poprawa pamięci i zdolności uczenia się

Przeprowadzono eksperyment z udziałem ludzi, mający na celu zbadanie wpływu PRL-8-53 na pamięć oraz proces przyswajania informacji. Ochotnikom w wieku powyżej 30 lat podano 5 mg tego związku, zaś po upływie 120-150 minut przeczytano im dwanaście słów, które mieli zapamiętać. Po upływie 24, a następnie 96 godzin poproszono ich o powtórzenie słów. Osoby, które otrzymały PRL-8-53, zapamiętały ich znacznie więcej niż grupa kontrolna, której podano placebo. Różnica wynosiła 108% po upływie doby i 152% po upływie tygodnia. Co więcej, wyraźniejszą poprawę zaobserwowano u osób, których wcześniejsze wyniki były słabsze. Przypuszcza się, że związek ten może zwiększać przesyłanie informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej.

3. Jak stosować PRL-8-53?

Nie masz dostępu do tych treści

Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik,
aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej.

4. Graficzne podsumowanie PRL-8-53

Bibliografia

  1. Hansl NR A novel spasmolytic and CNS active agent 3-(2-benzylmethylamino ethyl) benzoic acid methyl ester hydrochloride. Experientia., 1974
  2. Hansl NR, Hansl AB Learning and Memory Improvement through Chemistry: Dream or Reality in the Offing? Phi Delta Kappan, 1979
  3. Hansl NR, Mead BT PRL-8-53: enhanced learning and subsequent retention in humans as a result of low oral doses of new psychotropic agent. Psychopharmacology (Berl)., 1978
  4. https://examine.com/supplements/prl-8-53/
PRL-8-53
nazewnictwo
Nazwa polska: PRL-8-53
Nazwa angielska: PRL-8-53
Nr CAS: 51352-88-6
Inne nazwy: AC1L22UR, CTK4J4081, LS-36115
Podstawowe korzyści
zwiększenie poziomu energii
poprawa koncentracji
usprawnienie pamięci
ograniczenie prokrastynacji
podniesienie poziomu motywacji
Należy do kategorii
Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.