...

Stresowy obwód nerwowy

Wyniki najnowszych badań pozwoliły zidentyfikować obszary mózgu, które przekazują sygnały o stresie do podwzgórza.

Stres emocjonalny pobudza część współczulną autonomicznego układu nerwowego. To z kolei prowadzi do pojawienia się reakcji fizycznych: wzrostu tętna, ciśnienia krwi i temperatury ciała. Są one mechanizmami, które pozwalają ssakom zwiększyć sprawność fizyczną w sytuacji, kiedy niezbędna jest walka lub ucieczka. Jednak te same mechanizmy, które powstały w celu ratowania życia, są dzisiaj przyczyną licznych problemów zdrowotnych u ludzi. Wynika to z faktu, że obecnie większość ludzi boryka się z przedłużającymi się sytuacjami generującymi stres.

Aby opracować skuteczne strategie leczenia dolegliwości spowodowanych przez stres, należy najpierw dokładnie zrozumieć mechanizm neuronowy, który leży u podstaw fizycznych reakcji. Prace w tym temacie prowadzili naukowcy z Uniwersytety w Nagoi. Obserwowali oni aktywność mózgu szczurów, które zostały wystawione na trudną sytuację – zastraszanie przez dominującego osobnika.

Podane zwierzętom wcześniej radioaktywne markery pozwoliły stwierdzić, że szczególnie dwa obszary mózgu przejawiały bardzo wysoką aktywność w odpowiedzi na stres. Były to: grzbietowa kora szypułki (ang. dorsal peduncular cortex, DP) i grzbietowa część struktury nazywanej tenia tecta (DTT). Otrzymują one sygnały z układu limbicznego, czyli swoistego “obwodu emocjonalnego”, same natomiast przesyłają impulsy nerwowe do podwzgórza. Podwzgórze z kolei pełni funkcję centrum kontroli funkcji życiowych organizmu.

Aby dokładniej zbadać rolę, jaką odgrywają obszary DP/DTT, naukowcy osłabili ich połączenia z podwzgórzem. Następnie ponownie wystawiono zwierząt na te same warunki stresowe co wcześniej. Tym razem jednak nie zaobserwowano żadnej reakcji fizycznej, która świadczyłaby o przeżywaniu stresu. U szczurów nie wystąpiło przyspieszenie tętna, wzrost ciśnienia krwi lub temperatury ciała.

“DP/DTT są częściami mózgu zaangażowanymi w przetwarzanie emocji i stresu – mówi prof. Kazuhiro Nakamura. – Odkryty przez nasz szlak z DP/DTT do podwzgórza reprezentuje mechanizm mózgowy dla “połączenia umysł-ciało”, który może być potencjalnym celem w leczeniu zaburzeń związanych ze stresem, takich jak panika, zespół stresu pourazowego (PTSD) i gorączka psychogenna.”
Bibliografia

Kataoka N., Shima Y., Nakajima K., Nakamura K. A central master driver of psychosocial stress responses in the rat. Science 2020

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum: