Najnowsze badanie przeprowadzone przez holenderskich naukowców z Uniwersytetu w Amsterdamie dowodzi, że bierne korzystanie z portali społecznościowych wywołuje objawy depresji, takie jak samotność i zmęczenie.
Obecnie używanie smartfonu w celu “zajęcia się czymś” w momencie, gdy np. jedziemy autobusem, bądź mamy przerwę w pracy, czy nie możemy zasnąć, stało się zjawiskiem zupełnie normalnym. Zwykle w tym czasie użytkownicy smartfonów korzystają z portali społecznościowych w sposób bierny, czyli przeglądają tablice aktualności, zdjęcia czy informacje dnia. Takie zachowanie nazywa się biernym używaniem mediów społecznościowych (PSMU, ang. passive social media use). To na pozór bezpieczne zachowanie jest przyczyną wielu kontrowersji w świecie nauki. Niektórzy badacze przypisują PSMU niekorzystny wpływ na psychikę użytkowników, argumentując, że pogarsza ich nastrój, odbiera poczucie przynależności i ogólne zadowolenie z życia.
Aby zbadać korelację pomiędzy występowaniem objawów depresji a korzystaniem z portali społecznościowych, holenderscy naukowcy posłużyli się narzędziem w formie aplikacji. Badanie przeprowadzono na grupie 125 studentów Uniwersytetu w Amsterdamie, a czas jego trwania wynosił dwa tygodnie. Specjalna aplikacja zainstalowana na smartfonie każdego z uczestników doświadczenia, zachęcała ich do korzystania z internetu i wypełniania kwestionariusza dotyczącego objawów depresji. Składał się on z dwunastu elementów, a jego rezultaty zostały przeanalizowane metodami statystycznymi.
Pomimo, iż wyniki analizy tego kwestionariusza nie wykazały zależności pomiędzy długością czasu spędzonego na biernym przeglądaniu portali społecznościowych a występowaniem depresji, to udowodniono, że istnieje silna zależność pomiędzy złym samopoczuciem a większą częstotliwością PSMU. Obiektem przyszłych badań będzie zbadanie czy bierne surfowanie po internecie przyczynia się do powstawania objawów depresji, czy też jest to mechanizm zupełnie odwrotny. Istnieje przypuszczenie, że osoby, które mają problemy z koncentracją, są zmęczone i czują się samotne, znacznie częściej biernie przeglądają portale społecznościowe. Być może jest to zjawisko błędnego koła.