...

Smartfon a osobowość – czy istnieje związek?

Wyniki badań naukowych wykazały, że że częste korzystanie ze smartfona wiąże się z wysoką impulsywnością i niskim poziomem samokontroli.

Według statystyk 76% osób dorosłych zamieszkujących kraje wysoko rozwinięte posiada smartfon i używa go przez kilka godzin dziennie. 33% z nich sprawdza powiadomienia z aplikacji już pięć minut po przebudzeniu, a 40% sięga po telefon, gdy obudzi się w nocy. Dla znacznej części społeczeństwa to urządzenie stało się niezbędnym elementem codziennego życia. Naukowcy zaczęli zastanawiać się, czy istnieją pewne cechy osobowości, które sprawiają, że niektóre osoby korzystają ze smartfonów częściej niż inne.

Badacze z Freie Universitat wysnuli hipotezę, że jedną z tych cech może być zwiększona impulsywność. W badaniach nad impulsywnością często ocenia się skłonność do odraczania nagrody (ang. delay discounting). Test polega na sprawdzeniu, czy dana osoba przedkłada małą, ale natychmiastową nagrodę nad dużą, ale odroczoną w czasie. Celem pracy opublikowanej w “PLOS ONE” było znalezienie korelacji między impulsywnością a sposobem korzystania ze smartfonu oraz ilością czasu na nie przeznaczoną.

W badaniu wzięło udział 101 uczestników. Naukowcy otrzymywali dane dotyczące zużycia baterii w ich smartfonach, dzięki czemu byli w stanie dokładnie określić, ile czasu spędzali oni na aktywnym używaniu różnych aplikacji. Aby uzyskać jak najbardziej wiarygodne wyniki, zebrane dane przydzielono do kilku kategorii. Oceniano ile czasu uczestnicy poświęcali na używanie mediów społecznościowych, zakupy online czy pisanie maili. Uczestnicy wypełniali również kwestionariusz, w którym sami określali, jak często korzystali ze smartfonów i w jakim celu to robili. Zostali też poddani testowi na zdolność do odraczania nagrody. Test polegał na wyborze pomiędzy mniejszą kwotą, którą można było otrzymać tego samego dnia, lub większą sumą – upływie dwóch tygodni. Uczestnicy wielokrotnie dokonywali tego wyboru podczas badania. Za pomocą zadań typu “go – no go” sprawdzano również ich zdolność do samokontroli. Zadania te polegają na konieczności podjęcia decyzji, czy na dany bodziec zareagować czy nie. W ostatniej części eksperymentów (za pomocą specjalnego kwestionariusza) oceniano skłonność badanych do myślenia o konsekwencjach podejmowanych decyzji.

Wykazano, że osoby które spędzały znaczne więcej czasu używając smartfona były bardziej skłonne do wybierania mniejszych, ale natychmiastowych nagród. Było to widoczne zwłaszcza u osób, które częściej korzystały z mediów społecznościowych oraz gier zainstalowanych na telefonie. Zaobserwowano też zależność między dłuższym korzystaniem ze smartfona a niższym poziomem samokontroli. Takiej korelacji nie wykazano w przypadku skłonności do myślenia o konsekwencjach. Zarówno stopień samokontroli, jak i przewidywanie konsekwencji swoich decyzji nie wpływało na związek pomiędzy czasem spędzanym na korzystaniu ze smartfonu a skłonnością do wybierania mniejszych, natychmiastowych nagród.

Naukowcy udowodnili, że osoby o większej impulsywności są też bardziej skłonne do poświęcania większej ilości czasu na używanie smartfona. Sugerują, że osoby, które wybrałyby mniejszą, ale szybką nagrodę powinny być świadome, że mogą borykać się z problemem nadmiernego używania swojego telefonu komórkowego.

„Ze względu na to, że smartfony zabierają coraz większą ilość naszego czasu, ważne jest zrozumienie indywidualnych różnic, które predysponują nas do nadmiernego z nich korzystania” – piszą autorzy pracy. – “Sugerujemy, że kolejne badania powinny dostarczać wiedzy o tym, jak rozważnie używać aplikacji zainstalowanych na naszych smartfonach”.
Bibliografia

van Endert T.S., Mohr P.N.C. Likes and impulsivity: Investigating the relationship between actual smartphone use and delay discounting. PLOS ONE, 2020

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Archiwum: