...

Ślina świadczy o układzie krążenia

Badania sugerują, że istnieje możliwość wykorzystania analizy śliny do oceny nie tylko stanu zapalnego jamy ustnej, ale i kondycji układu krążenia.

Higiena zębów i jamy ustnej jest ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej. Bakterie i produkty ich metabolizmu obecne w jamie ustnej w przebiegu chorób przyzębia mogą przemieszczać się poprzez dyfuzję do krwiobiegu, wywołując ogólnoustrojowy stan zapalny. Czynniki zapalne uszkadzają naczynia krwionośne i zmniejszają wytwarzanie tlenku azotu w śródbłonku naczyniowym. Związek ten rozszerza łożysko naczyń krwionośnych i to właśnie dzięki niemu tętnice mogą reagować zmianą średnicy w odpowiedzi na zwiększony przepływ krwi. Nieprawidłowo funkcjonujące tętnice zwiększają ryzyko rozwoju schorzeń kardiologicznych (np. miażdżycy) u pacjentów. Warto nadmienić, że według Głównego Urzędu Statystycznego to właśnie choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce.

Zespół badaczy zainteresowany powiązaniami pomiędzy zdrowiem jamy ustnej a kondycją układu krążenia postanowił zbadać, czy obecność białych krwinek (neutrofilów) w popłuczynach jamy ustnej może odgrywać istotną rolę we wczesnej diagnostyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Badanie objęło 28 osób (16 mężczyzn, 12 kobiet) w wieku od 18 do 30 lat, które nie paliły, nie były obciążone chorobami współistniejącymi ani nie zażywały leków, które mogłyby oddziaływać na układ krążenia. Uczestników poproszono, aby przed badaniem przez 6 godzin nie spożywali żadnych pokarmów i unikali intensywnych ćwiczeń fizycznych. W tym czasie mogli pić tylko wodę. W warunkach laboratoryjnych przeprowadzono pomiary masy ciała oraz wzrostu uczestników. Później mieli oni za zadanie przepłukać jamę ustną wodą przez 10 sekund w celu usunięcia resztek pokarmu, a potem solą fizjologiczną przez 30 sekund. Następnie zebrano próbki śliny do analizy.

Następnie uczestnicy kładli się na leżance i przez pierwsze 10 minut wykonywano im EKG, a przez kolejne 10 minut monitorowano na tętnicy ramiennej parametry takie jak ciśnienie krwi, prędkość fali tętna oraz zmiany średnicy w zależności od przepływu krwi. Otrzymane wyniki pozwoliły ocenić stan i funkcje tętnic.

Jak się okazało, u osób ze stanem zapalnym dziąseł występowała większa liczba neutrofilów w ślinie niż u osób ze zdrowymi dziąsłami. Naukowcy odkryli, że wysoki poziom białych krwinek w ślinie istotnie korelował ze zmniejszoną zdolnością tętnicy do rozszerzania się pod wpływem działania naprężenia ścinającego. Jest to siła działająca stycznie do powierzchni śródbłonka naczyniowego, rejestrowana przez mechanoreceptory w ścianach tętnic i przetwarzana na sygnały biologiczne, powodujące odkształcenie naczyń. Dysfunkcyjny śródbłonek wytwarza mniej tlenku azotu w odpowiedzi na naprężenie ścinające, co skutkuje mniejszym rozszerzeniem naczynia i obniżonym przepływem krwi. W badaniu nie wykazano jednak związku między poziomem neutrofilów a prędkością fali tętna, co oznacza, że nie doszło do długotrwałych zmian w strukturze tętnicy ramiennej.

Badanie pokazuje, że istnieje możliwość wykorzystania analizy śliny do opracowania małoinwazyjnej metody oceny stanu zapalnego jamy ustnej a także kondycji układu krążenia. Mogłoby się to przyczynić do zwiększenia wykrywalności początkowych dysfunkcji w śródbłonku naczyniowym i wdrożenia interwencji terapeutycznych zanim rozwiną się powikłania tych zaburzeń. Jednocześnie naukowcy podkreślają rolę dbania o higienę jamy ustnej i stan uzębienia. Są to bowiem czynniki zmniejszające ryzyko sercowo-naczyniowe równie ważne, co dieta i aktywność fizyczna.

Bibliografia

Hong Ker-Yung, et al. Oral inflammatory load predicts vascular function in a young adult population: a pilot study. Frontiers, 2023.

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Archiwum: