...

Psie strachy

Wyniki neuroobranowania psich mózgów pozwalają na lepsze zrozumienie funkcjonowania mózgu w przypadku zaburzeń lękowych - u psów i u ludzi.

Badania genetyczne sugerują, że pies mógł zyskać miano najlepszego przyjaciela człowieka już w epoce lodowcowej, kiedy jedna z populacji wilków zaczęła ewoluować, aby koniec końców stać się naszymi współczesnymi towarzyszami. Dokładny przebieg rozwoju relacji psów i ludzi wciąż stanowi dla naukowców tajemnicę, ale jedno jest pewne – pies aż do dziś pozostał naszym najlepszym przyjacielem. Psy nie tylko strzegą swoich właścicieli, obdarzają ich wiernością i zaufaniem. Jeszcze przed rozpowszechnieniem dogoterapii psy potrafiły ukoić nasze nerwy – głaskaniu psa towarzyszy między innymi obniżenie poziomu kortyzolu, normalizacja ciśnienia krwi i tętna. Choć nasi czworonożni przyjaciele zdają się intuicyjnie wyczuwać nasze emocje i reagować na nie swoim zachowaniem, dla nas zrozumienie ich przeżyć bywa trudne. Badanie zespołu naukowego z Uniwersytetu Gandawskiego w Belgii pozwala nam zgłębić nie tylko działanie psiego mózgu, ale być może również naszego…

Zespół badawczy z Uniwersytetu Gandawskiego zebrał grupę kontrolną składającą się z 25 zdrowych beagli oraz grupę kliniczną 13 psów różnych ras z diagnozą zachowań lękowych. Chociaż lęk nie jest nam, jako ludziom, obcy, jego ocena u czworonogów opiera się najczęściej na analizie zachowania w oparciu o narzędzia przesiewowe, takie jak kwestionariusz C-BARQ (The Canine Behavioral Assessment and Research Questionnaire). Wśród objawów lęku wskazujące się nie tylko strach przed głośnymi dźwiękami, agresję i częste drżenie, ale również zwiększoną pobudliwość, intensywne wpatrywanie się w jeden punkt, poszukiwanie uwagi i łatwe rozpraszanie się. Poza oceną zachowania, uczestniczące w projekcie psy zostały poddane badaniu spoczynkowej aktywności mózgu z użyciem fMRI (rs-fMRI).

Pomimo braku znaczących różnic na poziomie globalnym, uzyskane wyniki pokazały, że wśród lękowych psów połączenia pomiędzy strukturami mózgu związanymi z odczuwaniem lęku były silniejsze niż w przypadku zdrowych psów. W swoich analizach naukowcy wykorzystali model tzw. obwodu lęku obejmującego ciało migdałowate, korę czołową, hipokamp, śródmózgowie oraz wzgórze. Połączenia ciała migdałowatego z hipokampem, śródmózgowiem i wzgórzem oraz połączenia kory czołowej z wzgórzem i hipokampem były silniejsze w mózgach psów lękowych. Dodatkowo, grupa ta charakteryzowała się słabszymi połączeniami pomiędzy hipokampem i śródmózgowiem.

Wykryte różnice wiązały się również z obserwowanymi u czworonogów objawami lękowymi. Zmiany w zakresie funkcjonowania ciała migdałowatego korelowały ze strachem przed nieznajomymi i pobudliwością. Z kolei zmianom dotyczącym aktywności hipokampa i jego połączeń z innymi strukturami towarzyszyło poszukiwanie uwagi właściciela, podatność na szkolenie i wrażliwość na dotyk. Zmienione funkcjonowanie kory czołowej było związane z ściganiem oraz okazywaniem agresji względem znajomych psów.

Badacze z Uniwersytetu w Gandawie wierzą, że zebrane dane nie tylko potwierdzają przydatność metody rs-fMRI w badaniu modeli zwierzęcych zaburzeń lękowych, ale mogą pomóc w diagnozie podobnych zaburzeń oraz w zrozumieniu, jakie zmiany zachodzą w mózgach innych zwierząt, w tym ludzi.

„Nasze odkrycia nie tylko ukazują organizację funkcjonalnych połączeń w mózgu w zaburzeniach lękowych, ale także umożliwiają lepsze zrozumienie patofizjologicznych mechanizmów i przebiegu zaburzeń lękowych. Jest to kolejny krok w kierunku bardziej spersonalizowanego i efektywnego podejścia terapeutycznego” podkreślają autorzy.

Dotychczasowe badania z wykorzystaniem modeli zwierzęcych skupiały się między innymi na gryzoniach. Jako zwierzęta posiadające większe mózgi, psy mogą po raz kolejny przyczynić się do poprawy naszego samopoczucia – tym razem pozwalając nam zrozumieć działanie ludzkiego mózgu w zaburzeniach lękowych. Jednak badanie dostarcza wskazówek również właścicielom. Być może dzięki nim będziemy w stanie lepiej zadbać o potrzeby naszych najlepszych przyjaciół, wreszcie lepiej zrozumieć ich zachowania oraz stojące za nimi odczucia – to, co dzieje się w ich głowach.

Bibliografia

Xu Y. et al. Network analysis reveals abnormal functional brain circuitry in anxious dogs, PLoS ONE, 2023

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Archiwum: