...

Praktyczne zastosowanie nowego odkrycia

Do niedawna naukowcy uważali, że ośrodkowy układ nerwowy nie ma bezpośredniego połączenia z układem limfatycznym. Najnowsze badania wskazują na to, że zaburzenia funkcjonowania tego drugiego mogą prowadzić do rozwoju choroby Alzheimera i proponują nowy kierunek w jej leczeniu.

Ostatnie lata przyniosły wiele ważnych odkryć dotyczących znaczenia układu limfatycznego dla funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Do niedawna naukowcy byli przekonani, że te dwie struktury są od siebie całkowicie oddzielone. Dopiero w 2015 roku dowiedziono, że pogląd ten jest nieprawdziwy, a mózg otoczony jest siecią naczyń limfatycznych.

Badacze z University of Virginia School of Medicine udowodnili, że usprawnienie przepływu w mózgowych naczyniach limfatycznych może przyczynić się do poprawy zdolności poznawczych.

“Po raz pierwszy udało się poprawić zdolności poznawcze u starej myszy poprzez działanie w kierunku układu limfatycznego” – mówi dr Jonathan Kipnis z Center for Brain Immunology and Glia (BIG). – “Samo w sobie jest to niezwykle ekscytujące, ale potem powiedzieliśmy sobie: chwila, jeśli tak, to co się dzieje w przypadku choroby Alzheimera?”

Naukowcom udało się ustalić, że blokowanie przepływu w naczyniach limfatycznych sprzyja akumulacji płytek amyloidowych w mysim mózgu, co powiązane jest z rozwojem choroby Alzheimera. Podobnie może dziać się u ludzi. Badacze podkreślają, że 98% przypadków tego schorzenia nie ma charakteru rodzinnego, zatem jego pojawianie się musi być związane z czynnikami, które występują indywidualnie, być może podczas procesu starzenia się organizmu. Upośledzenie pracy układu limfatycznego u myszy skutkowało powstaniem stanów patologicznych w mózgu, przypominających to, co widoczne jest w próbkach pobranych od pacjentów z chorobą Alzheimera.

Dalsze prace badawcze wsparte będą przez firmy biotechnologiczne. Ich wynikiem ma być opracowanie metody diagnostycznej, pozwalającej poznać stan naczyń limfatycznych u ludzi, a także stworzenie leku, który usprawni ich funkcjonowanie. Naukowcy są zdania, że w terapii choroby Alzheimera najlepiej sprawdzi się podejście łączone. Poprawa przepływu w naczyniach limfatycznych opon mózgowych może przełożyć się na zwiększenie skuteczności także innych metod terapeutycznych, także tych, które do tej pory nie okazały się zbyt wydajne.

Autorzy badania są nastawieni optymistycznie. Uważają, że w niektórych przypadkach już sama poprawa pracy układu limfatycznego może wystarczyć do poradzenia sobie z chorobą Alzheimera i spowolnić procesy neurodegeneracyjne do tego stopnia, że inne leczenie w ogóle nie będzie potrzebne.

“Odwrócenie choroby Alzheimera może być bardzo trudne, ale może bylibyśmy w stanie utrzymać na tyle wysoką aktywność układu limfatycznego, aby objawy pojawiły się z opóźnieniem, w bardzo zaawansowanym wieku” – mówi dr Kipnis.
Bibliografia

Da Mesquita S., Louveau A., Vaccari A., Smirnov I., Cornelison R.C., Kingsmore K.M., Contarino C., Onegut-Gumuscu S., Farber E., Raper D., Viar K.E., Powell R.D., Baker W., Dabhi N., Bai R., Cao R., Hu S., Rich S.S., Munson J.M., Lopez B., Overall C.C., Acton S.T., Kipnis J. Functional aspects of meningeal lymphatics in ageing and Alzheimer’s disease. Nature, 2018

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: