...

Poważne konsekwencje dłubania w nosie

Naukowcy z Grifth University wykazali, że pewna bakteria może przemieszczać się przez nerw węchowy, którego włókna rozciągają się w nosie i trafiać do mózgu myszy, zwiększając markery zapalne związane z chorobą Alzheimera.

Nerw węchowy jest jedynym nerwem obwodowego układu nerwowego, który nie jest zmielinizowany przez komórki Schwanna. Dlatego jest również bardziej niż inne podatny na uszkodzenia chemiczne lub infekcyjne. W ostatnim czasie naukowcy z Grifth University postanowili zbadać korelację pomiędzy patologią neurodegeneracyjną, jaką jest choroba Alzheimera, a wpływem patogenów dostających się przez nici węchowe do opuszki węchowej a później do dalszej części węchomózgowia. Za cel obrali bakterie z gatunku Chlamydia pneumoniae.

„Jesteśmy pierwszymi, którzy wykazali, że Chlamydia pneumoniae może przedostać się bezpośrednio przez nos do mózgu, gdzie może wywołać patologie przypominające chorobę Alzheimera” – powiedział profesor St John – „Widzieliśmy, jak to się dzieje w modelu mysim, a dowody mogą być przerażające również dla ludzi”.

Badania pierwszej fazy dowiodły, że u myszy infekcja bakteriami Chlamydia pneumoniae przez nerw węchowy powoduje odkładanie się w mózgu peptydów zwanych beta-amyloidami, składających się na blaszkę amyloidową, która jest główną (poza białkiem tau i TDP-43) przyczyną neurodegeneracji w chorobie Alzheimera. Obecnie ten sam zespół naukowców planuje kolejną fazę badań skupiającą się na poznaniu tej samej ścieżki infekcji u ludzi.

„Musimy przeprowadzić to badanie na ludziach i potwierdzić, czy ta sama ścieżka działa w ten sam sposób. To badania zaproponowane przez wiele osób, ale jeszcze nieukończone. Wiemy, że te same bakterie są obecne u ludzi, ale nie ustaliliśmy, jak się tam dostają” – jak mówi profesor St. John.

Dopóki jednak wyniki badań nie ujrzą światła dziennego, prof. St. John sugeruje podjęcie kroków, które potencjalnie zmniejszą ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera o późnym początku. Ta porada w szczególności jest kierowana do osób starszych.

Jak mówi profesor – ,,Dłubanie w nosie i wyrywanie włosów nie jest dobrym pomysłem”.

Należy ograniczyć te czynności z prostego powodu. Dłubanie za każdym razem powoduje drobne mechaniczne uszkodzenia nabłonka nosa. Gdy ta wyściółka zostanie uszkodzona np. przez skubanie czy usuwanie włosów z nosa, zwiększamy liczbę bakterii, które mogą dostać się do mózgowia.

Profesor również twierdzi, że testy badające zmysł węchu mogą być narzędziem diagnostycznym przydatnym w wykrywaniu demencji i Alzheimera, gdyż utrata węchu jest wczesnym markerem tych chorób.

„Kiedy przekroczysz 65 lat, twój czynnik ryzyka wzrasta, ale przyglądamy się również innym przyczynom, ponieważ nie chodzi tylko o wiek – to również narażenie środowiskowe. Uważamy, że bakterie i wirusy mają kluczowe znaczenie” – jak twierdzi zespół prof. St. Johna.
Bibliografia

Chacko A. et al. ,,Chlamydia pneumoniae can infect the central nervous system via the olfactory and trigeminal nerves and contributes to Alzheimer’s disease risk’’, Nature, 2022.

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: