...

Połowa pacjentów z COVID-19 ma objawy neurologiczne

Zespół badawczy Neuro-COVID ustalił, że u około połowy spośród pacjentów hospitalizowanych w Northwestern Medicine z powodu COVID-19 wystąpiły objawy neurologiczne. Niekiedy pojawiają się one jeszcze przed gorączką czy dolegliwościami ze strony układu oddechowego.

W ciągu niespełna 6 miesięcy SARS-CoV-2 rozprzestrzenił się na całym świecie, zarażając niemal 6 milionów osób i zabijając ponad 350 tysięcy z nich. Początkowo uważano, że atakuje jedynie układ oddechowy. Obecnie jednak wiadomo, że wywoływana przez niego choroba – COVID-19 – obejmuje także inne narządy, w tym ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy.

Naukowcy z Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago utworzyli zespół badawczy Neuro-COVID i rozpoczęli retrospektywną analizę objawów u wszystkich pacjentów Northwestern Medicine, hospitalizowanych z powodu COVID-19. Celem było ustalenie częstotliwości i rodzaju dolegliwości neurologicznych, a także odpowiedzi na leczenie.

Badacze ustalili, że objawy neurologiczne wystąpiły u ok. połowy hospitalizowanych pacjentów. Wśród nich znalazły się ból i zawroty głowy, zmniejszona czujność, trudności z koncentracją, zaburzenia węchu i smaku, drgawki, osłabienie i ból mięśni.

“Ważne jest, aby ogół społeczeństwa i lekarze byli tego świadomi, ponieważ infekcja SARS-CoV-2 może początkowo objawiać się dolegliwościami neurologicznymi, zanim pojawi się jakakolwiek gorączka, kaszel lub problemy z oddychaniem – mówi dr Igor Koralnik, współautor badania. – Zrozumienie tego jest kluczowe dla bezpośredniego właściwego zarządzania klinicznego i leczenia.”

Zakażenie SARS-Cov-2 może wpływać na cały układ nerwowy: na mózg, rdzeń kręgowy, nerwy obwodowe oraz na mięśnie. Zespół Neuro-COVID jest zdania, że istnieje wiele różnych sposobów, na jakie COVID-19 może powodować zaburzenia neurologiczne. Ponieważ choroba ta może wpływać na wiele narządów, takich jak płuca, serce czy nerki, mózg może cierpieć z powodu niedostatecznej podaży tlenu lub zaburzeń krzepnięcia, które mogą prowadzić do udarów niedokrwiennych lub krwotocznych. Koronawirus może także bezpośrednio infekować mózg i opony mózgowe. Reakcja układu odpornościowego na infekcję także może wywoływać stan zapalny, który może skutkować uszkodzeniem mózgu i nerwów.

Wiedza na temat długoterminowego wpływu COVID-19 na układ nerwowy jest obecnie ograniczona. Dlatego członkowie Neuro-COVID rozpoczęli także prospektywną obserwację pacjentów z tą chorobą w nowej klinice ambulatoryjnej. Celem jest ustalenie czy problemy neurologiczne są tymczasowe, czy też trwałe. Te badania zapewnią podstawy do diagnozowania i leczenia wielu neurologicznych objawów COVID-19.

Bibliografia

Koralnik I.J., Tyler K.L. COVID ‐19: a global threat to the nervous system. Annals of Neurology 2020

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Archiwum: