...

Połowa pacjentów z COVID-19 ma objawy neurologiczne

Zespół badawczy Neuro-COVID ustalił, że u około połowy spośród pacjentów hospitalizowanych w Northwestern Medicine z powodu COVID-19 wystąpiły objawy neurologiczne. Niekiedy pojawiają się one jeszcze przed gorączką czy dolegliwościami ze strony układu oddechowego.

W ciągu niespełna 6 miesięcy SARS-CoV-2 rozprzestrzenił się na całym świecie, zarażając niemal 6 milionów osób i zabijając ponad 350 tysięcy z nich. Początkowo uważano, że atakuje jedynie układ oddechowy. Obecnie jednak wiadomo, że wywoływana przez niego choroba – COVID-19 – obejmuje także inne narządy, w tym ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy.

Naukowcy z Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago utworzyli zespół badawczy Neuro-COVID i rozpoczęli retrospektywną analizę objawów u wszystkich pacjentów Northwestern Medicine, hospitalizowanych z powodu COVID-19. Celem było ustalenie częstotliwości i rodzaju dolegliwości neurologicznych, a także odpowiedzi na leczenie.

Badacze ustalili, że objawy neurologiczne wystąpiły u ok. połowy hospitalizowanych pacjentów. Wśród nich znalazły się ból i zawroty głowy, zmniejszona czujność, trudności z koncentracją, zaburzenia węchu i smaku, drgawki, osłabienie i ból mięśni.

“Ważne jest, aby ogół społeczeństwa i lekarze byli tego świadomi, ponieważ infekcja SARS-CoV-2 może początkowo objawiać się dolegliwościami neurologicznymi, zanim pojawi się jakakolwiek gorączka, kaszel lub problemy z oddychaniem – mówi dr Igor Koralnik, współautor badania. – Zrozumienie tego jest kluczowe dla bezpośredniego właściwego zarządzania klinicznego i leczenia.”

Zakażenie SARS-Cov-2 może wpływać na cały układ nerwowy: na mózg, rdzeń kręgowy, nerwy obwodowe oraz na mięśnie. Zespół Neuro-COVID jest zdania, że istnieje wiele różnych sposobów, na jakie COVID-19 może powodować zaburzenia neurologiczne. Ponieważ choroba ta może wpływać na wiele narządów, takich jak płuca, serce czy nerki, mózg może cierpieć z powodu niedostatecznej podaży tlenu lub zaburzeń krzepnięcia, które mogą prowadzić do udarów niedokrwiennych lub krwotocznych. Koronawirus może także bezpośrednio infekować mózg i opony mózgowe. Reakcja układu odpornościowego na infekcję także może wywoływać stan zapalny, który może skutkować uszkodzeniem mózgu i nerwów.

Wiedza na temat długoterminowego wpływu COVID-19 na układ nerwowy jest obecnie ograniczona. Dlatego członkowie Neuro-COVID rozpoczęli także prospektywną obserwację pacjentów z tą chorobą w nowej klinice ambulatoryjnej. Celem jest ustalenie czy problemy neurologiczne są tymczasowe, czy też trwałe. Te badania zapewnią podstawy do diagnozowania i leczenia wielu neurologicznych objawów COVID-19.

Bibliografia

Koralnik I.J., Tyler K.L. COVID ‐19: a global threat to the nervous system. Annals of Neurology 2020

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: