Krezka (łac. mesenterium) znana była od dawna. Początkowo uważano ją jednak jedynie za wieloelementowy twór, który nie pełnił w organizmie żadnej funkcji. Calvin Coffey, profesor z Uniwersytetu w Limerick w Irlandii, dzięki swoim badaniom udowodnił, że jest to jednolity narząd, a tym samym zrewolucjonizował wiedzę na temat anatomii człowieka.
Swoje badania Coffey rozpoczął już w 2012 roku, kiedy to przeprowadził dokładną analizę mikroskopową krezki. Otrzymane w ten sposób dane oraz wyniki zebrane przez niego w kolejnych latach pozwoliły potwierdzić hipotezę i ostatecznie krezka została ogłoszona odrębnym organem. Odpowiada ona za stabilizację wielu innych narządów wewnętrznych, wśród których wyróżnia się przede wszystkim elementy układu przewodu pokarmowego, układu nerwowego i wydalniczego, a także naczynia krwionośne, jajniki i jajowody.
Autor badań uzyskane wyniki skomentował w sposób następujący: “Anatomiczny opis, który ujrzał światło dzienne ponad 100 lat temu jest błędny. Organ ten nie jest fragmentaryczny. Jest to po prostu ciągła struktura”. Dalej Coffey wyjaśnił, że krezka jest narządem, a człowiek nie mógłby bez niej funkcjonować. Wskazał on również, iż jak dotąd nie zgłoszono żadnego przypadku Homo sapiens, którego organizm pozbawiony był krezki.
Odkrycie prof. Coffey’a było wydarzeniem przełomowym i poskutkowało zmianą dotychczasowej wiedzy na temat anatomii człowieka. Od tego momentu studenci medycyny uczą się, że organizm składa się z 79 a nie 78 narządów. Po publikacji wyników badań naukowca zaktualizowany został jeden z najsłynniejszych atlasów anatomicznych – Henry Gray’s Anatomy of the Human Body.
Sklasyfikowanie krezki jako organu pozwoliło naukowcom na całym świecie spojrzeć na nią nieco inaczej. Dalsze badania będą skupione wokół poznania jej dokładnej roli jaką pełni w organizmie. Zrozumienie tego może się natomiast przyczynić do odkrycia nowych, innowacyjnych metod terapii schorzeń układu pokarmowego.