...

Oglądanie telewizji sprzyja rozwojowi demencji

Wykazano, że sposób spędzania czasu w pozycji siedzącej ma duże znaczenie dla utrzymania dobrej kondycji układu nerwowego.

Aby cieszyć się pełnią zdrowia, należy prowadzić zdrowy tryb życia. Oznacza to zbilansowaną dietę, odpowiednią dawkę aktywności fizycznej oraz aktywność intelektualną. Wszystko to pozwala utrzymać w dobrej kondycji nie tylko ciało, ale także umysł. O stan ośrodkowego układu nerwowego warto dbać przez całe życie. Wydaje się jednak, że w pewnym wieku należy szczególnie zwracać uwagę na to, co jest dla niego dobre, a co nie.

Naukowcy z amerykańskich ośrodków badawczych postanowili sprawdzić, czy i jak sposób spędzania czasu przez osoby w wieku 60 lat i starsze może wpłynąć na ich sprawność poznawczą. Tym razem nie chodziło jednak o różnicę między aktywnym i siedzącym trybem życia. Każdy potrzebuje czasem fizycznego odpoczynku – takiego, podczas którego po prostu siedzi sobie w domu i relaksuje się. I ten właśnie sposób relaksowania się wzięli pod lupę badacze.

Aby zebrać niezbędne informacje, przeszukali oni brytyjski Biobank, wielkoskalową bazę danych biomedycznych pochodzących od ponad 500 000 ochotników z Wielkiej Brytanii. Do swojej pracy wykorzystali dane 145 000 osób w wieku 60 lat i starszych, którzy opisali swój tryb życia w latach 2006-2010. Po upływie 12 lat skorzystali z dokumentacji medycznej, by ustalić ich stan zdrowia. Choć na początku obserwacji nikt z ochotników nie miał demencji, w końcu rozwinęła się ona u 3507 osób. Naukowcy przeanalizowali zebrane dane pod kątem czynników demograficznych (takich jak wiek, płeć, pochodzenie etniczne, rodzaj zatrudnienia) i stylu życia (takich jak stopień aktywności fizycznej, spożywanie alkoholu, palenia papierosów, czas snu czy kontakty społeczne), o których wiadomo, że mogą mieć wpływ na kondycję i pracę mózgu. Chcieli mieć pewność, że jedynym czynnikiem, którego wpływ zobrazują, będzie sposób spędzania wolnego czasu “na siedząco”.

Okazało się, że demencja rozwijała się najczęściej u osób, które przeznaczały dużo czasu na oglądanie telewizji lub na inne podobnie “bierne” czynności. Wśród osób, które zamiast tego wybierały czytanie książek czy korzystanie z komputera, odsetek zachorowań na demencję był znacznie mniejszy.

“Z wcześniejszych badań wiemy, że oglądanie telewizji wiąże się z niskim poziomem aktywności mięśni i niskim zużyciem energii w porównaniu z korzystaniem z komputera lub czytaniem – mówi David Raichlen, współautor badania. – I chociaż badania wykazały, że nieprzerwane siedzenie przez długi czas wiąże się ze zmniejszonym przepływem krwi w mózgu, to stosunkowo większa stymulacja intelektualna, która ma miejsce podczas korzystania z komputera lub czytania, może przeciwdziałać negatywnym skutkom siedzenia.”

Co ciekawe, także wśród osób aktywnych fizycznie zaobserwowano związek między tym, co robią “na siedząco” a ryzykiem rozwoju demencji.

“Wiele osób uważa, że jeśli będziemy bardziej aktywni fizycznie w ciągu dnia, możemy przeciwdziałać negatywnym skutkom czasu spędzanego w pozycji siedzącej – mówi Gene Alexander, współautor badania. – Nasze odkrycia sugerują, że to, jak nasze ‘siedzące’ zajęcia wpływają na mózg jest niezależne od naszej aktywności fizycznej. Wskazują też, że większa aktywność umysłowa, np. podczas korzystania z komputera, może być kluczowym sposobem przeciwdziałania zwiększonemu ryzyku demencji związanemu z bardziej biernymi zachowaniami, takimi jak oglądanie telewizji.”

Badacze uważają, że otrzymane przez nich wyniki są bardzo ważne. Można je wykorzystać podczas projektowania ukierunkowanych interwencji w zakresie zdrowia publicznego, by zmniejszyć ryzyko występowania chorób neurodegeneracyjnych spowodowanych siedzącym trybem życia. Okazuje się więc, że wystarczy naprawdę drobna zmiana, by poprawić kondycję układu nerwowego.

Bibliografia

Raichlen D.A. et al. Leisure-time sedentary behaviors are differentially associated with all-cause dementia regardless of engagement in physical activity. PNAS 2022

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: