...

Objętość podwzgórza a masa ciała

Wykazano, że istnieje związek pomiędzy nadmierną masą ciała a zmianami w rozmiarze i strukturze podwzgórza

Szacuje się, że ponad 1,9 miliarda ludzi na całym świecie ma nadwagę lub otyłość. Nadmierna masa ciała zwiększa indywidualne ryzyko wystąpienia zaburzeń metabolicznych, chorób serca i mózgu. O tym, czy jesteśmy głodni, czy najedzeni decyduje przede wszystkim mózg. Dzieje się tak, ponieważ w jego obrębie zlokalizowane są ośrodki głodu i sytości. Znajdują się one w części mózgowia zwanej podwzgórzem. Dokładniej mówiąc, ośrodek odpowiedzialny za łaknienie jest zlokalizowany w regionie bocznym podwzgórza. Z kolei ośrodek hamujący apetyt położony jest w jego jądrach brzuszno-przyśrodkowych.

Spożywanie pokarmów jest jednak regulowane przez wiele innych czynników wewnętrznych i zewnętrznych, do których należą genetyka, hormony, czy środowisko życia. Badanie opublikowane w czasopiśmie NeuroImage dostarczyło nowych informacji na temat wielkości i funkcji podwzgórza oraz tego, jak mogą one ulec zmianie w przypadku otyłości.

Badacze z Cambridge w oparciu o metodę uczenia maszynowego stworzyli algorytm, który posłużył do analizy skanów rezonansu magnetycznego mózgowia uczestników badania. Dzięki niemu oceniono strukturę podwzgórza u 1351 osób z różną masą ciała i wskaźnikiem BMI (ang. body mass index). Zespół odkrył, że ogólna objętość podwzgórza była znacznie większa u ludzi z nadwagą i otyłością niż u osób o prawidłowej masie ciała. Różnice w objętości były najbardziej widoczne w regionach podwzgórza kontrolujących apetyt.

Dzięki informacjom dostępnym w bazach danych wiadomo, że wysokokaloryczna dieta wywołuje stan zapalny podwzgórza, który przyczynia się do zmiany zachowań żywieniowych, podwyższenia progu sytości i przejadania się. Dodatkowo zaburzony metabolizm tkanki tłuszczowej może promować rozrost gleju w obrębie podwzgórza i zwiększenie tego obszaru.

Wyniki przeprowadzonego badania wykazały, że istnieje związek pomiędzy nadmierną masą ciała a zmianami w rozmiarze i strukturze podwzgórza. Obie te zmienne mogą ze sobą współdziałać, wpływając na regulację uczucia głodu i sytości. Nie jest do końca jasne, czy zmiany strukturalne są przyczyną, czy konsekwencją nadmiernej masy ciała. Dlatego konieczne są dalsze badania w celu wyjaśnienia tej zależności.

Bibliografia

Brown S. S. G., et al. Hypothalamic volume is associated with body mass index. NeuroImage: Clinical, 2023.

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Archiwum: