...

Objętość podwzgórza a masa ciała

Wykazano, że istnieje związek pomiędzy nadmierną masą ciała a zmianami w rozmiarze i strukturze podwzgórza

Szacuje się, że ponad 1,9 miliarda ludzi na całym świecie ma nadwagę lub otyłość. Nadmierna masa ciała zwiększa indywidualne ryzyko wystąpienia zaburzeń metabolicznych, chorób serca i mózgu. O tym, czy jesteśmy głodni, czy najedzeni decyduje przede wszystkim mózg. Dzieje się tak, ponieważ w jego obrębie zlokalizowane są ośrodki głodu i sytości. Znajdują się one w części mózgowia zwanej podwzgórzem. Dokładniej mówiąc, ośrodek odpowiedzialny za łaknienie jest zlokalizowany w regionie bocznym podwzgórza. Z kolei ośrodek hamujący apetyt położony jest w jego jądrach brzuszno-przyśrodkowych.

Spożywanie pokarmów jest jednak regulowane przez wiele innych czynników wewnętrznych i zewnętrznych, do których należą genetyka, hormony, czy środowisko życia. Badanie opublikowane w czasopiśmie NeuroImage dostarczyło nowych informacji na temat wielkości i funkcji podwzgórza oraz tego, jak mogą one ulec zmianie w przypadku otyłości.

Badacze z Cambridge w oparciu o metodę uczenia maszynowego stworzyli algorytm, który posłużył do analizy skanów rezonansu magnetycznego mózgowia uczestników badania. Dzięki niemu oceniono strukturę podwzgórza u 1351 osób z różną masą ciała i wskaźnikiem BMI (ang. body mass index). Zespół odkrył, że ogólna objętość podwzgórza była znacznie większa u ludzi z nadwagą i otyłością niż u osób o prawidłowej masie ciała. Różnice w objętości były najbardziej widoczne w regionach podwzgórza kontrolujących apetyt.

Dzięki informacjom dostępnym w bazach danych wiadomo, że wysokokaloryczna dieta wywołuje stan zapalny podwzgórza, który przyczynia się do zmiany zachowań żywieniowych, podwyższenia progu sytości i przejadania się. Dodatkowo zaburzony metabolizm tkanki tłuszczowej może promować rozrost gleju w obrębie podwzgórza i zwiększenie tego obszaru.

Wyniki przeprowadzonego badania wykazały, że istnieje związek pomiędzy nadmierną masą ciała a zmianami w rozmiarze i strukturze podwzgórza. Obie te zmienne mogą ze sobą współdziałać, wpływając na regulację uczucia głodu i sytości. Nie jest do końca jasne, czy zmiany strukturalne są przyczyną, czy konsekwencją nadmiernej masy ciała. Dlatego konieczne są dalsze badania w celu wyjaśnienia tej zależności.

Bibliografia

Brown S. S. G., et al. Hypothalamic volume is associated with body mass index. NeuroImage: Clinical, 2023.

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: