...

Nowe odkrycie dotyczące zawrotów głowy

Mechanizmy prowadzące do czynnościowych zawrotów głowy wciąż nie są poznane, co utrudnia dobór skutecznych narzędzi terapeutycznych. Wyniki najnowszych badań otrzymane przez naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Monachium pozwalają rzucić nieco światła na tę dolegliwość.

Zawroty głowy stanowią objaw nieprawidłowości w czynności układu przedsionkowego, którego funkcją jest umożliwienie organizmowi utrzymanie równowagi. W języku polskim termin “zawroty głowy” nie jest jednoznaczny i odnosi się do dwóch różnych zjawisk o innym podłożu. Pierwszym z nich jest iluzja ruchu otoczenia lub własnego ciała (niekiedy tylko głowy) w określoną stronę – są to układowe zawroty głowy (ang. vertigo). W drugim przypadku dolegliwości są mniej sprecyzowane i obejmują wrażenie niestabilności, niepewności postawy, braku równowagi oraz lęk przed upadkiem – są to czynnościowe zawroty głowy (ang. dizziness). Wielu pacjentów borykających się z tym drugim rodzajem często ma za sobą długą historię wizyt u różnych specjalistów, gdyż nie udało się zdiagnozować przyczyny występowania tych dolegliwości.

Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Monachium przypuszczają, że czynnościowe zawroty głowy mogą być wynikiem nieprawidłowego przetwarzania bodźców zmysłowych. Aby udowodnić tę hipotezę, przeprowadzili eksperymentalne badanie pilotażowe, w którym wzięli udział ochotnicy zdrowi oraz cierpiący na zawroty głowy. Wykorzystano również dane zebrane podczas podobnego testu, w którym wzięli udział pacjenci z zawrotami głowy wynikającymi z zaburzeń organicznych (np. z nieprawidłowości w obrębie móżdżku lub z utraty funkcjonowania nerwów przedsionkowych).

Podczas eksperymentu uczestnicy znajdowali się w ciemnym pomieszczeniu, a ich zadaniem było kierowanie wzroku w stronę pojawiających się na ścianach punktów świetlnych. Obserwowano przy tym reakcje ich gałek ocznych oraz zmiany pozycji głowy. W drugim etapie wykonywali oni to samo zadanie, z tą różnicą, że mieli założony specjalnie obciążony kask, który zmieniał bezwładność głowy. Zastosowanie tego sprzętu sprawiło, że ochotnicy musieli dostosować ruchy głowy do nowych warunków.

Zdrowi uczestnicy eksperymentu bez większych problemów poradzili sobie z obiema częściami zadania. Jednakże osoby cierpiące na zawroty głowy uznali drugi etap za bardzo trudny. Ku zaskoczeniu naukowców, zachowywali się oni podobnie, jak osoby z zaburzeniami organicznymi.

“Nasze wyniki wyraźnie pokazują, że zawroty głowy działają dokładnie tak samo jak ciężkie zaburzenia fizyczne, na przykład po całkowitej utracie czynności nerwów przedsionkowych – mówi prof. Nadine ehnen, współautor badania. – Jest to odzwierciedleniem poważnego stanu, w jakim znajdują się ci ludzie.”

Wcześniejsze eksperymenty wykazały, że ludzie mają pewne oczekiwania dotyczące wrażeń zmysłowych, które zostaną wywołane przez konkretne ruchy. Jest to efektem wcześniejszych doświadczeń, o których pamięć przechowywana jest w mózgu. Podczas wykonywania ruchu oczekiwania te są porównywane z informacjami z narządów przedsionkowych. Jeśli głowa zachowuje się inaczej niż zazwyczaj, te dwa zestawy informacji są ze sobą sprzeczne – stan ten znany jest jako błąd przewidywania. Mózg zdrowego człowieka potrafi z łatwością dostrzec ten błąd i odpowiednio dostosować ruchy ciała, aby go zniwelować.

Sprawy mają się jednak inaczej w przypadku osób z czynnościowymi zawrotami głowy. Wydają się oni bowiem nie przetwarzać prawidłowo wrażeń sensoryczno-motorycznych. W dużej mierze opierają się oni na przechowywanym w pamięci modelu, który jednak nie pasuje do nowej rzeczywistości. Wnioski płynące z wyników tego badania wskazują na to, że metody terapeutyczne stosowane w leczeniu osób z czynnościowymi zawrotami głowy powinny uwzględniać ten deficyt przetwarzania informacji. Autorzy planują przeprowadzić kolejne, znacznie szerzej zakrojone eksperymenty, aby dokładniej przyjrzeć się temu problemowi.

Bibliografia

Lehnen N., Schröder L., Henningsen P., Glauser S., Ramaioli C. Deficient head motor control in functional dizziness: Experimental evidence of central sensory-motor dysfunction in persistent physical symptoms. Progress in Brain Research 2019

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: