...

Nootropowa witamina D

Witamina D znana jest przede wszystkim ze swojego dobroczynnego wpływu na zdrowie kości. Wyniki badań zespołu z University of Queensland w Australii udowadniają, iż równie istotne jest jej znaczenie dla zdolności poznawczych, zaś jej niedobór może przyczyniać się do rozwoju chorób neurologicznych.

Cholekalcyferol, nazywany witaminą D3, w rzeczywistości jest prohormonem. W ludzkim organizmie podlega szeregowi przekształceń metabolicznych, w wyniku których powstaje jego biologicznie aktywna postać 1,25-dihydroksycholekalcyferol, czyli kalcytriol. Wiadomo, że odgrywa on bardzo istotną rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu.

“Ponad miliard ludzi na całym świecie cierpi na niedobór witaminy D, a istnieje ugruntowany związek pomiędzy niedoborem witaminy D a zaburzeniami poznawczymi – mówi dr Thomas Burne, współautor badania.”

Mimo, iż naukowcy mają świadomość ogromnego znaczenia witaminy D dla prawidłowej pracy całego ludzkiego ciała, w tym także ośrodkowego układu nerwowego, dokładny mechanizm działania tego związku wciąż nie jest w pełni poznany. Zespół z University of Queensland w Australii przeprowadził eksperyment z wykorzystaniem myszy jako zwierząt modelowych. Z ich mózgów usunięto całą witaminę D i obserwowano efekty. Po upływie 20 tygodni zauważono, iż ich zdolności poznawcze znacząco spadły w porównaniu do grupy kontrolnej – gryzonie miały dużo gorszą pamięć i zdecydowanie gorzej przychodziło im uczenie się nowych rzeczy.

Analiza struktury hipokampa myszy z niedoborem witaminy D pozwoliła poznać prawdopodobną przyczynę tego stanu rzeczy. Zaobserwowano bowiem wyraźną redukcję sieci okołoneuronowej w tym regionie. Hipokamp jest obszarem mózgu niezwykle istotnym dla pamięci i zdolności do uczenia się nowych rzeczy – to właśnie w nim przez cały okres życia trwa neurogeneza i powstają wciąż nowe połączenia między komórkami nerwowymi.

“Nastąpiło znaczne zmniejszenie zarówno liczby, jak i siły połączeń między neuronami w tym regionie – mówi dr Burne. – Ponieważ neurony w hipokampie tracą wspierające je sieci okołoneuronowe, mają problemy z utrzymaniem połączeń, a to ostatecznie prowadzi soi utraty funkcji poznawczych.”

Sieci okołoneuronowe są niezwykle istotne dla prawidłowego funkcjonowania komórek centralnego układu nerwowego. Zaburzenia w ich budowie lub działaniu mogą wiązać się z występowaniem nieprawidłowości w pracy mózgu i przyczyniać się do rozwoju niektórych schorzeń, takich jak np. schizofrenia, oraz innych dolegliwości obejmujących zniekształcone postrzeganie rzeczywistości. Koncepcja, która wyłania się z wyników badań australijskich naukowców mówi, iż witamina D odgrywa niezwykle istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu struktur macierzy zewnątrzkomórkowej tworzących sieci okołoneuronowe.

“Następnym krokiem będzie przetestowanie nowej hipotezy dotyczącej związku między niedoborem witaminy D, sieciami okołoneuronowymi a procesami poznawczymi – zapowiada dr Burne.”
Bibliografia

Mayne P.E., Burne T.H.J. Vitamin D in Synaptic Plasticity, Cognitive Function, and Neuropsychiatric Illness. Trends in Neurosciences 2019

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: