...

Neurologiczne objawy towarzyszące COVID-19

Badacze z Włoch opublikowali wyniki analizy objawów neurologicznych u pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19.

Niedawno zastanawialiśmy się nad tym czy COVID-19 może wpływać na mózg. Dziś wiemy, że istotnie, może. Badania na tym polu prowadzone były w trzech włoskich ośrodkach naukowych: University of Brescia, University of Eastern Piedmont i University of Sassari.

“W badaniach opisano spektrum cech obrazowania klatki piersiowej w COVID-19, ale tylko kilka raportów opisało wyniki neuroobrazowania związane z COVID-19 – mówi dr Abdelkader Mahammedi, współautor badania. – Jest to największe do tej pory i pierwsze badanie w literaturze, które charakteryzuje objawy neurologiczne i cechy neuroobrazowania u pacjentów z COVID-19. Te nowo odkryte wzorce mogą pomóc lekarzom lepiej i szybciej rozpoznać objawy skojarzone z COVID-19 i, być może, zapewnić wcześniejsze interwencje.”

Badanie obejmowało wyniki neuroobrazowania 725 pacjentów hospitalizowanych z powodu potwierdzonego zakażenia wirusem SARS-CoV-2 między 29 lutego a 4 kwietnia. Spośród nich u 108 (15%) wystąpiły poważne objawy neurologiczne i wykonano u nich obrazowanie mózgu lub kręgosłupa. Większość z tych osób (99%) miała wykonaną tomografię komputerową. U 16% wykonano tomografię komputerową głowy i szyi, a u 18% MRI mózgu.

Co się tyczy objawów, badacze zaobserwowali, że u 59% pacjentów wystąpiły zmiany stanu psychicznego. 31% doświadczyło udaru mózgu – był to najczęściej pojawiający się objaw neurologiczny. U pacjentów występowały też inne objawy, takie jak bóle głowy (12%), drgawki (9%) i zawroty głowy (4%).

“Spośród tych 108 pacjentów 31, lub 29%, nie miało wcześniejszej historii choroby – mówi dr Mahammedi. – Spośród nich, osób w wieku od 16 do 62 lat, 10 doświadczyło udaru mózgu, a 2 miały krwawienie do mózgu. 71 (6%) tych pacjentów nie miało żadnych wyników badań CT mózgu, z czego u 7 z nich (35%) w badaniu MRI mózgu wykazano nieprawidłowości.”

Autorzy wskazują na to, że zmiany stanu psychicznego występuje najczęściej u starszych pacjentów. Wyniki świadczą o tym, że cechy neuroobrazowania u osób z COVID-19 mogą być różne, ale najbardziej rozpowszechnione są właśnie znamy stanu psychicznego i udar. Istnieją jednak również inne stany, na które lekarze powinni zwracać baczną uwagę.

“Ten temat zdecydowanie wymaga więcej badań – mówi dr Mahammedi. – Obecnie słabo rozumiemy objawy neurologiczne u pacjentów z COVID-19, niezależnie od tego, czy są one spowodowane przez inna chorobę, czy też przez bezpośrednią inwazję SARS-CoV-2 na ośrodkowy układ nerwowy, Mamy nadzieję, że dalsze badania na ten temat pomogą odkryć nowe wskazówki i zapewnić lepsze interwencje dla pacjentów.”
Bibliografia

Mahammedi A., Saba L., Vagal A., Leali M., Rossi A., Gaskill M., Sengupta S., Zhang B., Carriero A., Bachir S., Crivelli P., Paschè A., Premi E., Padovani A., Gasparotti R. Imaging in Neurological Disease of Hospitalized COVID-19 Patients: An Italian Multicenter Retrospective Observational Study. Radiology 2020

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum: