...

Naukowe podstawy „syndromu dnia poprzedniego”

Spożywanie alkoholu w celu zwalczenia nieśmiałości jest bardzo popularną praktyką. Wyniki badań naukowych wskazują jednak na negatywny aspekt takiego zachowania, ujawniający się w postaci wzrostu poziomu lęku następnego dnia.

Nadużywanie alkoholu stanowi problem na skalę światową. W 2010 roku wykazano, że w 80% przypadków uzależnienie od alkoholu poprzedzone było występowaniem fobii społecznej. Informacja ta jest niezwykle istotna, szczególnie biorąc pod uwagę możliwość klasyfikowania nieśmiałości jako podklinicznej postaci fobii społecznej. O ile bowiem zaburzenie to dotyczy jedynie ok. 4% populacji, osoby nieśmiałe to stanowią jej 20-48%. Mimo to literatura naukowa poświęca jej znacznie mniej uwagi niż fobii społecznej.

Badacze z brytyjskich ośrodków University College London i University of Exeter przeprowadzili badanie mające na celu ocenę wpływu alkoholu na poziom lęku i niepokoju – zarówno podczas jego spożywania, jak i następnego poranka. Substancja ta wykazuje bowiem pewien agonistyczny wpływ na neuroprzekaźnictwo GABA-ergiczne. Wyniki badań z wykorzystaniem modeli zwierzęcych udowodniły, że stymuluje ona aktywność tego neuroprzekaźnika w obrębie ciała migdałowatego, związanego z kontrolą odpowiedzi na bodźce wywołujące strach i lęk. Efekt ten może stanowić podstawę związku nadużywania alkoholu z fobią społeczną lub nieśmiałością.

W badaniu wzięło udział 97 osób w wieku 18-53 lata, o niskim oraz wysokim poziomie nieśmiałości, ale nie spełniających kryteriów diagnostycznych dla fobii społecznej. Uczestników podzielono na dwie grupy, z których jedna miała pozostać trzeźwa, zaś druga mogła spożywać alkohol w dowolnych ilościach. Ok. godziny 18.00 wszyscy wypełnili kwestionariusz dotyczący poziomu niepokoju i stanów lękowych, zostali również zbadani alkomatem. Procedurę tę powtórzono jeszcze dwukrotnie: o 22.00 i następnego dnia o 10.00. Ochotnicy spędzili wieczór na normalnych kontaktach społecznych, w dobrze znanym sobie otoczeniu. Osoby spożywające alkohol zostały poproszone o oszacowanie całkowitej jego ilości.

Wyniki testów przeprowadzonych późnym wieczorem wykazały, że spożycie alkoholu wyraźnie wpłynęło na zmniejszenie poziomu niepokoju u osób nieśmiałych, w stosunku do tych wykonanych o godzinie 18.00. Jednakże rezultaty otrzymane podczas ostatniej sesji, o godzinie 10.00, wskazały na znacząco wyższy poziom lęku niż na początku. Różnica widoczna była szczególnie u osób z wysokim wskaźnikiem nieśmiałości. Natomiast osoby, które poprzedniego wieczoru nie spożywały alkoholu, wykazały podobny, niski poziom lęku.

Zjawisko wzrostu poziomu niepokoju następnego ranka po spożyciu alkoholu w kulturze popularnej nosi nazwę “hangxiety”, powstałą z połączenia angielskich słów “hangover” (kac) i “anxiety” (lęk). Ponieważ z oszacowań uczestników wynikało, iż w obu grupach (z wysokim i niskim poziomem nieśmiałości) ilość spożytych jednostek alkoholu była podobna, można przypuszczać, że czynnik ten nie miał wpływu na intensywność doznawanego niepokoju.

“Wiemy, że wielu ludzi pije, aby złagodzić niepokój odczuwany w sytuacjach społecznych – mówi prof Celia Morgan z University of Exeter, współautor badania. – Ale te wyniki sugerują, że może się to odbić następnego dnia, a bardziej nieśmiałe osoby będą częściej doświadczać tego, czasami wyniszczającego, aspektu kaca.”

Z uwagi na fakt, iż eksperyment został przeprowadzony z udziałem osób nieśmiałych, ale nie wykazujących objawów klinicznej fobii społecznej, jego wyniki wydają się mieć istotne przełożenie na rzeczywistość. Pozwalają bowiem zwrócić uwagę na pewne mechanizmy i zależności, które mogą pomóc w zapobieganiu alkoholizmowi oraz w terapiach uzależnień.

Bibliografia

Marsh B., Carlyle M., Carter E., Hughes P., McGahey S., Lawn W., Stevens T., McAndrew A., Morgan J.A. Shyness, alcohol use disorders and ‘hangxiety’: A naturalistic study of social drinkers. Personality and Individual Differences, 2018

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.