Nie od dziś wiadomo, że słuchanie muzyki nie tylko może być bardzo przyjemne, ale także pomocne w wykonywaniu różnego rodzaju zadań wymagających sprawności intelektualnej. Powszechnie znany jest tzw. “efekt Mozarta”, który polegać ma na poprawie zdolności poznawczych wskutek słuchania dzieł tego kompozytora. Jak wykazały badania naukowe, jeszcze więcej korzyści niż w przypadku biernego słuchania, wynika z aktywnego uprawiania muzyki. Osoby grające na instrumentach uzyskują lepsze wyniki w testach dotyczących czytania ze zrozumieniem, szybkiego przetwarzania dźwięku czy też w odróżnianiu mowy od szumu tła.
Naukowcy z Beijing Normal University i MIT postanowili sprawdzić czy nauka gry na fortepianie jest w stanie pomóc dzieciom w nauce posługiwania się językiem ojczystym. w tym celu przeprowadzili eksperyment z udziałem 74 dzieci w wieku 4-5 lat. Zostały one podzielone na trzy grupy: pierwsza trzy razy w tygodniu przez 45 minut uczyła się gry na fortepianie, druga miała w tym czasie dodatkowe lekcje czytania, trzecia zaś była grupą kontrolną. Wszyscy uczestnicy badania posługiwali się od urodzenia językiem mandaryńskim, a przydział do grup był losowy. Po upływie sześciu miesięcy zbadano efekty.
Jak można było się spodziewać, pierwsze dwie grupy wykazały znaczącą poprawę umiejętności językowych w porównaniu do grupy kontrolnej. Nie było natomiast różnic w zakresie uwagi, pamięci roboczej czy ilorazu inteligencji. Najciekawsza jednak była rozbieżność między pierwszą i drugą grupą dotycząca zdolności do rozpoznawania pojedynczych słów różniących się od siebie tylko jedną spółgłoską lub tonem. Dzieci, które uczyły się grać na fortepianie, radziły sobie z tym zadaniem znacznie lepiej, niż te, które więcej czasu spędziły na czytaniu. Również badanie elektroencefalograficzne (EEG) wykazało, że ich mózgi silniej reagują na dźwięki o różnej wysokości.
Umiejętność lepszej dyskryminacji wyrazów jest niezwykle istotna w kontekście nauki języka. Świadczy bowiem o większej świadomości fonologicznej, czyli znajomości struktury dźwiękowej poszczególnych słów. Ta zaś jest kluczowym elementem nauki czytania. Język mandaryński jest niezwykle trudny, również dlatego, że występuje w nim wiele wyrazów różniących się od siebie jedną głoską lub tonem. Wygląda na to, że nauka gry na instrumencie pozwoliła dzieciom rozwinąć w szczególny sposób właśnie tę umiejętność, co przełożyło się w bezpośredni sposób na poprawę ich wyników w nauce.
Wyniki uzyskane przez zespół z Beijing Normal University i MIT wydają się stanowić twierdzącą odpowiedź na pytanie czy warto poświęcać czas dzieci na naukę gry na instrumentach. Tego rodzaju aktywność okazała się bowiem nawet bardziej korzystna, niż dodatkowe lekcje czytania. Poza tym może stanowić też [pewne urozmaicenie dla samych zainteresowanych.