...

Nagroda Nobla za wirusa HCV

Ogłoszono nazwiska laureatów tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii.

Rozpoczął się tydzień noblowski. Od dziś przez kolejne dni poznawać będziemy nazwiska osób, których wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla ludzkości zostaną uznane za najważniejsze w danej dziedzinie.

Dzisiaj – w poniedziałek – ogłoszono decyzję Zgromadzenia Noblowskiego, działającego przy Królewskim Karolińskim Instytucie Medyczno-Chirurgicznym. Laureatami tej prestiżowej nagrody w dziedzinie medycyny lub fizjologii zostali trzej uczeni: Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice. Uhonorowano ich “za odkrycie wirusa wywołującego zapalenie wątroby typu C”.

Wirus HCV (ang. Hepatitis C Virus) wywołuje, jak wskazuje jego nazwa, wirusowe zapalenie wątroby typu C. Wszystkie zakażenia wirusami atakującymi ten narząd prowadzą do uszkodzenia miąższu wątroby. Cechą infekcji HCV odróżniającą ją od pozostałych typów jest fakt, że w większości przypadków nie daje ona charakterystycznych objawów. Ujawnia się więc dopiero po wielu latach w postaci marskości lub nowotworu wątroby. Dane epidemiologiczne świadczą o tym, że tylko w Polsce zakażonych tym wirusem jest ok. 200 tys. osób dorosłych. Oznacza to, że spośród każdych 100 osób jedna może być zainfekowana wirusem HCV.

W najbliższym tygodniu poznamy także pozostałych laureatów Nagrody Nobla. We wtorek przyznana zostanie nagroda z dziedziny fizyki, w środę 0 z chemii, w czwartek – z literatury, zaś w piątek – Pokojowa Nagroda Nobla. W następny poniedziałek ogłoszony zostanie laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii, nazywana też “ekonomicznym Noblem”.

Bibliografia

https://www.nobelprize.org/prizes/medicine/2020/press-release/

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum: