...

Nadużywanie alkoholu w wieku nastoletnim warunkuje zaburzenia pamięci w przyszłości

Nowojorscy naukowcy z Columbia University w doświadczeniu na myszach dowiedli, że nadmierne picie alkoholu w okresie dojrzewania może w przyszłości zakłócać aktywność komórek mózgowych potrzebnych do podtrzymania pamięci krótkotrwałej.

Wśród nastolatków nadmierne spożycie alkoholu jest zjawiskiem powszechnie znanym. Niestety, upijanie się w wieku młodzieńczym wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń neurologicznych w późniejszym życiu.

Grupa nowojorskich naukowców z Columbia University przeprowadziła badania na populacji myszy, z których wynika, że nadmierne picie napojów wysokoprocentowych w okresie dojrzewania może w przyszłości zakłócać aktywność komórek mózgowych potrzebnych do podtrzymania pamięci krótkotrwałej.

Okres dojrzewania jest krytycznym momentem rozwojowym, w którym kora przedczołowa mózgu (PFC), odpowiadająca za prawidłowe funkcjonowanie pamięci roboczej oraz sposób w jaki się zachowujemy, ulega znacznemu rozwojowi. Ryzykowne zachowania, takie jak upijanie się alkoholem w okresie dojrzewania, są powszechne wśród młodych ludzi. Alkohol znacznie zmniejsza aktywność PFC. Coraz więcej naukowców popiera pogląd, że chroniczne upijanie się w okresie dojrzewania może znacząco zaburzać prawidłowy rozwój PFC oraz jej funkcje. Nadmierne picie alkoholu w okresie dojrzewania zwiększa prawdopodobieństwo, że dana osoba będzie miała problem z alkoholizmem lub innymi zaburzeniami neuropsychiatrycznymi w późniejszym życiu. Skutki tego zachowania są poważne, ponieważ PCF jest bardzo wyeksponowana na działanie alkoholu. Upijanie się w wieku nastoletnim powoduje spadek aktywności neuronów kory przedczołowej oraz występowanie deficytów od niej zależnych (np. poznawczych) poprzez zatrzymanie prawidłowego rozwoju wewnętrznej pobudliwości neuronów piramidowych (PN).

W przeprowadzonym doświadczeniu naukowcy zapewnili myszom swobodny i nieograniczony dostęp do napojów wysokoprocentowych. Dowiedli, że dorastające myszy, które spożywały alkohol w znacznych ilościach, miały duży problem z funkcjonowaniem pamięci operacyjnej (krótkotrwałej) spowodowany dysfunkcją PCF. Ponadto uczeni odkryli, że wysoka ekspozycja na alkohol w wieku dojrzewania zmienia właściwości PN kory przedczołowej, które łączą PCF z innymi obszarami mózgu, przez co są ważne w regulacji zachowania. Badana populacja myszy wykazywała także hiperpolaryzację spoczynkowego potencjału błonowego – RMP (czyli zmiany w prądzie kationowym błony, aktywowanym hiperpolaryzacją). Te przekształcenia mogą zatrzymywać bądź opóźniać proces rozwoju krytycznego znacznika RMP i przyczynić się do zaburzenia wydajności pamięci roboczej, zależnej od PFC. Wyniki tych badań mogą ostatecznie pomagać w leczeniu negatywnego wpływu alkoholu na mózg.

Bibliografia

Salling M., Skelly M. J., i in., Alcohol consumption during adolescence in a mouse model of binge drinking alters the intrinsic excitability and function of the prefrontal cortex through a reduction in the hyperpolarization-activated cation current, The Journal of Neuroscience. 2018

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum: