...

Myśli samobójcze w przedmiesiączkowym zaburzeniu dysforycznym

Wyniki badań wykazały, że znaczna większość osób cierpiących na przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne (PMDD) ma myśli samobójcze.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) to stosunkowo dobrze znana dolegliwość. Zmaga się z nią nawet 20% kobiet. Przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne (PMDD), dotykające ok. 5-10% kobiet, to stan pod pewnymi względami podobny, choć jego objawy są o wiele bardziej nasilone. Obejmują m.in. uczucie napięcia i lęki, znaczne obniżenie nastroju, problemy z koncentracją, zaburzenia apetytu, zmęczenie, a nawet ataki paniki i myśli samobójcze. PMDD często pozostaje niezdiagnozowany, diagnozowany błędnie lub całkowicie ignorowany, mimo że pacjentki informują lekarzy o swoich dolegliwościach.

Aby lepiej zrozumieć PMDD, naukowcy z Międzynarodowego Stowarzyszenia Zaburzeń Przedmiesiączkowych przeprowadzili szeroko zakrojone badania. Przeanalizowali informacje zgromadzone w ramach Global Survey of Premenstrual Disorders, w którym wzięły udział 3153 osoby. U 599 spośród nich, a więc u 23% respondentów, zdiagnozowano przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne. Zanim jednak to nastąpiło, pacjenci czekali średnio 12 lat i odwiedzili średnio 6 różnych lekarzy.

Analiza informacji dostarczonych przez osoby z PMDD wykazała, że 34% z nich podczas epizodu tego schorzenia próbowało popełnić samobójstwo. Wysoki był też odsetek osób, które miały myśli samobójcze (72%) i tych, które dokonywały samookaleczeń (51%).

Najsilniejszymi predyktorami aktywnych myśli i prób samobójczych były: dochody niskie lub średnie, przebyta ciężka depresja lub zespół stresu pourazowego i nie posiadanie dzieci, a także starszy wiek i zaburzenie osobowości typu borderline. Naukowcy podzielili też badanych na dwie grupy z uwzględnieniem stanu zdrowia psychicznego. W jednej grupie znalazły się osoby, którym nigdy nie postawiono diagnozy związanej ze zdrowiem psychicznym. Drugą grupę stanowiły zaś osoby, u których wykryto przynajmniej jedno tego rodzaju zaburzenie, np. depresję. Odsetek pacjentów z aktywnymi myślami samobójczymi różnił się między tymi grupami i w drugiej był wyższy i wynosił 74%. Jednak w pierwszej grupie – osób bez zdiagnozowanych zaburzeń psychicznych – wciąż stanowił 67%. A zatem na każde 3 osoby z PMDD 2 myślą o popełnieniu samobójstwa. Tak wysoki wynik był zaskoczeniem nawet dla badaczy.

“Jednym z największych wyzwań związanych z PMDD jest to, że społeczność medyczna nie tylko niezbyt dobrze rozumie ten stan, ale nawet niespecjalnie wierzy w jego istnienie – mówi Tory Eisenlohr-Moul, współautor badania. – Dostawcy usług medycznych i społeczeństwo często odrzucają obawy pacjentów, po części dlatego, że skargi kobiet traktowane są mniej poważnie niż skargi mężczyzn, ale także z powodu (…) ogólnie błędnych przekonań na temat menstruacji. PMDD nie jest zaburzeniem równowagi hormonalnej. Jest to neurobiologiczna wrażliwość na naturalne i normalne zmiany poziomu progesteronu i estrogenu.”

Choć PMDD od 2013 roku uwzględniony jest w podręcznikach zaburzeń psychicznych jako poważne zaburzenie depresyjne, wciąż brakuje zaleceń co do standardowego badania przesiewowego pod kątem myśli samobójczych u dotkniętych nim pacjentów. Powyższe wyniki pokazują, jak duży jest to błąd i podkreślają, że problem ten wymaga poważnego potraktowania.

Bibliografia

Eisenlohr-Moul T. et al. Prevalence of lifetime self-injurious thoughts and behaviors in a global sample of 599 patients reporting prospectively confirmed diagnosis with premenstrual dysphoric disorder. BMC Psychiatry 2022

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Archiwum: