...

Muzyka łagodzi obyczaje… i ból

Naukowcy wciąż poszukują nowych sposobów walki z bólem, przy czym szczególnie interesujące są takie, które nie wymagają podawania dużych dawek leków. Wyniki otrzymane przez zespół z University of Utah Health sugerują, że podawanie analgetyków można ograniczyć dzięki odpowiednio dobranej muzyce.

Skuteczne leczenie bólu wciąż pozostaje wyzwaniem dla lekarzy i naukowców. Stosowanie dużych dawek silnych leków nie zawsze jest skuteczne, a często negatywnie wpływa na kondycję zdrowotną całego organizmu. Dlatego też prowadzone są badania nad alternatywnymi metodami terapii.

Od dawna wiadomo, że słuchanie muzyki ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Naukowcy z University of Utah Health postanowili zbadać jej efekty w połączeniu z lekami przeciwbólowymi.

“Wiemy, że leki działają i bez muzyki, ale mogą powodować toksyczność i inne niekorzystne skutki – mówi dr Grzegorz Bulaj, współautor badania. – Świętym Graalem będzie znalezienie właściwego połączenia leku z nowym paradygmatem ekspozycji muzycznej, aby nie było konieczności stosowania tak dużych dawek leku w celu osiągnięcia działania analgetycznego.”

Zespół badał dwa zwierzęce modele bólu o różnym pochodzeniu: wywołany przez stan zapalny i po zabiegu chirurgicznym. Myszy podzielono na grupę badawczą i kontrolną. Obie otrzymały leki przeciwbólowe: ibuprofen, kannabidiol, lewetyracetam i analog galaniny NAX 5055. Grupa badawcza dodatkowo słuchała utworów Mozarta, podczas gdy grupa kontrolna miała do dyspozycji jedynie dźwięki otoczenia.

“Pojawiają się dowody na to, że interwencje muzyczne mogą złagodzić ból przy podawaniu osobno lub w połączeniu z innymi terapiami – mówi dr Cameron Metcalf, współautor badania. – Byłem szczególnie podekscytowany widząc zmniejszenie obrzęku w modelu bólu zapalnego.”

Analiza wyników pozwoliła stwierdzić, że połączenie leków z muzyką Mozarta pozwoliło na istotne zmniejszenie odczuwanego bólu, a także obrzęku (gdy ból był wynikiem stanu zapalnego). Najsilniejsze efekty zaobserwowano w połączeniu muzyki z ibuprofenem – odpowiedź bólowa była zmniejszona o 93% w porównaniu do zastosowania samego leku. Przy kannabidiolu i NAX 5055 różnice były mniejsze i wynosiły, odpowiednio, 21% i 9%. Co więcej, samo tylko słuchanie muzyki pozwoliło na zmniejszenie bólu pooperacyjnego o 77%.

“Gdyby można było umieszczać muzykę i inne terapie niefarmakologiczne w aplikacjach mobilnych, a dodatkowo dostarczać leki, i gdyby to działało, efekt byłby lepszy niż przy użyciu samych leków – mówi dr. Bulaj. – Znajdowanie nowych sposobów na poprawę leczenia bólu jest ekscytujące.”

Opracowanie nowych sposobów walki z bólem, które będą wolne od niekorzystnych efektów ubocznych, jest niezwykle istotnym tematem badań naukowców na całym świecie. Wyniki zespołu z University of Utah Health naświetlają nowy kierunek, który należy rozwinąć, aby mógł być stosowany na dużą skalę.

Bibliografia

Metcalf C.S., Huntsman M., Garcia G., Kochanski A.K., Chikinda M., Watanabe E., Underwood T., Vanegas F., Smith M.D., White H.S., Bulaj G. Music-Enhanced Analgesia and Antiseizure Activities in Animal Models of Pain and Epilepsy: Toward Preclinical Studies Supporting Development of Digital Therapeutics and Their Combinations With Pharmaceutical Drugs. Frontiers in Neurology 2019

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: