Skuteczne leczenie bólu wciąż pozostaje wyzwaniem dla lekarzy i naukowców. Stosowanie dużych dawek silnych leków nie zawsze jest skuteczne, a często negatywnie wpływa na kondycję zdrowotną całego organizmu. Dlatego też prowadzone są badania nad alternatywnymi metodami terapii.
Od dawna wiadomo, że słuchanie muzyki ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Naukowcy z University of Utah Health postanowili zbadać jej efekty w połączeniu z lekami przeciwbólowymi.
“Wiemy, że leki działają i bez muzyki, ale mogą powodować toksyczność i inne niekorzystne skutki – mówi dr Grzegorz Bulaj, współautor badania. – Świętym Graalem będzie znalezienie właściwego połączenia leku z nowym paradygmatem ekspozycji muzycznej, aby nie było konieczności stosowania tak dużych dawek leku w celu osiągnięcia działania analgetycznego.”
Zespół badał dwa zwierzęce modele bólu o różnym pochodzeniu: wywołany przez stan zapalny i po zabiegu chirurgicznym. Myszy podzielono na grupę badawczą i kontrolną. Obie otrzymały leki przeciwbólowe: ibuprofen, kannabidiol, lewetyracetam i analog galaniny NAX 5055. Grupa badawcza dodatkowo słuchała utworów Mozarta, podczas gdy grupa kontrolna miała do dyspozycji jedynie dźwięki otoczenia.
“Pojawiają się dowody na to, że interwencje muzyczne mogą złagodzić ból przy podawaniu osobno lub w połączeniu z innymi terapiami – mówi dr Cameron Metcalf, współautor badania. – Byłem szczególnie podekscytowany widząc zmniejszenie obrzęku w modelu bólu zapalnego.”
Analiza wyników pozwoliła stwierdzić, że połączenie leków z muzyką Mozarta pozwoliło na istotne zmniejszenie odczuwanego bólu, a także obrzęku (gdy ból był wynikiem stanu zapalnego). Najsilniejsze efekty zaobserwowano w połączeniu muzyki z ibuprofenem – odpowiedź bólowa była zmniejszona o 93% w porównaniu do zastosowania samego leku. Przy kannabidiolu i NAX 5055 różnice były mniejsze i wynosiły, odpowiednio, 21% i 9%. Co więcej, samo tylko słuchanie muzyki pozwoliło na zmniejszenie bólu pooperacyjnego o 77%.
“Gdyby można było umieszczać muzykę i inne terapie niefarmakologiczne w aplikacjach mobilnych, a dodatkowo dostarczać leki, i gdyby to działało, efekt byłby lepszy niż przy użyciu samych leków – mówi dr. Bulaj. – Znajdowanie nowych sposobów na poprawę leczenia bólu jest ekscytujące.”
Opracowanie nowych sposobów walki z bólem, które będą wolne od niekorzystnych efektów ubocznych, jest niezwykle istotnym tematem badań naukowców na całym świecie. Wyniki zespołu z University of Utah Health naświetlają nowy kierunek, który należy rozwinąć, aby mógł być stosowany na dużą skalę.