...

Mózg niemowlęcia pamięta, choć ono zapomina

Wyniki badań ujawniły, że niemowlęta preferują i potrafią zapamiętać powtarzalne wzory. Dzieje się to niezależnie od działania ich pamięci epizodycznej.

Pamięć to kluczowa zdolność poznawcza człowieka. Jednakże wydaje się, że zaczyna ona działać dopiero około 3 lub 4 roku życia – przecież większość z nas nie posiada żadnych wspomnień z pierwszych lat swojego istnienia. Wielu naukowców przypisuje fakt istnienia tzw. “amnezji dziecęcej”, dysfunkcji bądź niedorozwojowi hipokampa, bowiem działanie tej struktury mózgu jest kluczowej dla procesów pamięciowych. To przypuszczenie postanowili zweryfikować naukowcy z Uniwersytetu Yale. Wyniki ich pracy zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie “Current Biology”.

Uczeni podjęli się sprawdzenia, czy hipokamp niemowląt jest zdolny do rozpoznawania uprzednio zaobserwowanych wzorców. W badaniu wzięło udział 17 dzieci między 2 a 24 miesiącem życia. Oglądały one na monitorze dwa różne zestawy obrazów – oba po kilka razy. W pierwszym z nich obrazy wyświetlano w określonej kolejności – zawsze w tej samej. Posiadał on więc powtarzalny wzorzec. Natomiast obrazy z drugiego zestawu pojawiały się w przypadkowej kolejności. W trakcie całej procedury aktywność mózgu dzieci była rejestrowana za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Następnie naukowcy przeanalizowali odpowiedź hipokampa na oba zestawy obrazów. Wyniki ujawniły, że jego aktywność była wyższa podczas prezentacji powtarzalnego wzorca niż losowej sekwencji.

Te rezultaty pokazują, że gdy nowonarodzone dziecko poznaje świat, jego mózg aktywnie poszukuje powtarzalnych wzorców, które pomogą zrozumieć i przewidzieć zjawiska zachodzące w otoczeniu. Naukowcy udowodnili, że ta zdolność istnieje niezależnie od możliwości zapamiętywania informacji “na stałe”, czyli od funkcjonowania pamięci epizodycznej. Przypuszczalnie to dzięki temu niemowlę jest w stanie nauczyć się podstawowych czynności – chodzenia, mówienia, jedzenia – i zapamiętać je pomimo “niemowlęcej amnezji”. Z perspektywy dziecka ważniejsze jest bowiem zdobycie tych umiejętności aniżeli zapamiętanie konkretnych sytuacji, w których je obserwowało. To drugie będzie możliwe dopiero po ok. dwóch latach życia, gdy rozmiar hipokampa wzrośnie, a jego neurony będą w stanie wytworzyć trwałe szlaki pamięciowe.

“Zdolność zapamiętywania wydarzeń pojawia się dopiero, gdy sieci neuronalne hipokampa osiągną wystarczającą dojrzałość. Jednak wyniki naszego badania pokazują, że chociaż w dorosłym życiu nie możemy przypomnieć sobie doświadczeń z okresu niemowlęctwa, to i tak są one rejestrowane w sposób, który umożliwia nam uczenie się z nich”- podsumowuje Nick Turk-Browne, profesor Wydziału Psychologii Uniwersytetu Yale i autor badania.
Bibliografia

Turk-Browne NB et al. Evidence of hippocampal learning in human infants Current Biology, 2021

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Kondycja wątroby a funkcje poznawcze

Przewlekłe choroby wątroby są coraz to bardziej powszechne w społeczeństwie. W ich przebiegu obserwuje się postępujące zmiany polegające na stopniowym zastępowaniu prawidłowego miąższu wątroby tkanką włóknistą, co prowadzi do zaburzeń struktury i funkcji tego narządu. Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje,...

Jak białka pomagają spać

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy....

Archiwum: