...

Krzyżówki i sudoku odmładzają mózg

Ze względu na starzenie się populacji na świecie niezwykle istotna staje się identyfikacja czynników, które wpływają na zdolności poznawcze u seniorów. Wyniki badań naukowców z Wielkiej Brytanii pozwoliły stwierdzić, że aktywność intelektualna polegająca na rozwiązywaniu łamigłówek liczbowych i słownych umożliwia zachowanie prawidłowych funkcji mózgu przez dłuższy czas.

Osoby w starszym wieku często mogą borykać się z problemami, jakie stwarza przewaga procesów neurodegeneracyjnych nad neurogenezą. Niekiedy stan ten może być początkiem łagodnych zaburzeń poznawczych (MCI, ang. mild cognitive impairment), choroby Alzheimera lub innych form demencji. Globalny wzrost wieku populacji sprawia, że problemy związane z pogorszeniem zdolności poznawczych stają się coraz poważniejsze. Dlatego też tak istotne jest opracowanie strategii pozwalających jak najdłużej zachować sprawne działanie ośrodkowego układu nerwowego.

Zespół naukowców z University of Exeter w Wielkiej Brytanii zajmuje się wpływem aktywności umysłowej na funkcje intelektualne. W roku 2018 na konferencji Alzheimer’s Association International Conference przedstawili oni wyniki swoich badań dotyczących wpływu regularnego rozwiązywania krzyżówek na zdolności poznawcze osób w zaawansowanym wieku. Przebadano wówczas ponad 19 000 ochotników w wieku od 50 do 93 roku życia. Uczestników zapytano o to, jak często rozwiązują krzyżówki i inne zagadki słowne, przy czym umożliwiono im wybór jednej z sześciu odpowiedzi, od “nigdy” do “więcej niż raz dziennie”.

Najnowsze badania tego zespołu skoncentrowały się na zagadkach liczbowych, takich jak sudoku. Podobnie jak poprzednio, ponad 19 000 uczestników poproszono o informacje dotyczące częstotliwości rozwiązywania tego typu łamigłówek, a także o wykonanie testów służących ocenie podstawowych aspektów funkcji poznawczych.

“Odkryliśmy, że im bardziej regularnie ludzie angażują się rozwiązywanie łamigłówek takich jak krzyżówki i sudoku, tym wyższa jest ich wydajność w wielu zadaniach sprawdzających pamięć, uwagę i rozumowanie – mówi de Anne Corbett, współautor badania. – Różnica jest widoczna szczególnie wyraźnie w szybkości i dokładności działania. W niektórych obszarach była ona dość dramatyczna: w odniesieniu do środków rozwiązywania problemów osoby, które regularnie zajmują się tymi zagadkami, osiągały wyniki takie, jakby byli młodsi średnio o osiem lat. Nie możemy powiedzieć jednoznacznie, że te łamigłówki zmniejszają ryzyko demencji w starszym wieku, ale badania te potwierdzają wcześniejsze odkrycia, które wskazywały na to, że regularne rozwiązywanie łamigłówek słownych i liczbowych pomaga naszym mózgom lepiej funkcjonować przez dłuższy czas.”

Oba badania przeprowadzono z wykorzystaniem danych, które zostały zebrane w ramach inicjatywy badawczej PROTECT. Prowadzą ją dwa ośrodki naukowe, University of Exeter i Kings College London. Stanowi ona zbiór danych dotyczących obecnie ponad 22 000 osób w wieku powyżej 50 roku życia. Informacje te dostępne są drogą internetową, dlatego też umożliwiają naukowcom prowadzenie badań na dużą skalę bez konieczności poszukiwania ochotników i badania ich w laboratoriach. Osoby zarejestrowane w tej bazie danych co roku wypełniają kwestionariusze, które pomagają ocenić proces starzenia się mózgu. Dzięki temu możliwe jest poszukiwanie czynników wpływających na stan zdolności poznawczych i rozwój ich zaburzeń, w tym otępienia.

Bibliografia
  1. Booker H., Wesnes K.A., Ballard C., Hampshire A., Aarsland D., Khan Z., Stenton R., McCambridge L., Corbett A. An online investigation of the relationship between the frequency of word puzzle use and cognitive function in a large sample of older adults. International Journal of Geriatric Psychology, 2018
  2. Booker H., Wesnes K.A., Ballard C., Hampshire A., Aarsland D., Khan Z., Stenton R., Megalogeni M., Corbett A. The relationship between the frequency of number‐puzzle use and baseline cognitive function in a large online sample of adults aged 50 and over. International Journal of Geriatric Psychology, 2019
Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Dzieci powinny czytać

W młodym wieku zachodzą kluczowe procesy plastyczności neuronalnej, które są istotne dla rozwoju mózgu. Dlatego warto wspierać u dzieci zachowania kształtujące ich rozwój, ponieważ mogą okazać się korzystne w dorosłym życiu. Przykładem takiego zachowania jest czytanie książek, czyli jedna z...

Archiwum: