W dniu 21. lutego w Parlamencie Europejskim odbyła się międzynarodowa konferencja “Zjawisko uwalnianej aktywności: perspektywy zastosowania w medycynie i technologii”. Wzięli w niej udział przedstawiciele świata naukowego z Unii Europejskiej oraz Rosji. Spotkanie dotyczyło zjawiska tzw. uwalnianej aktywności (ang. released-activity) – omówiono jego legislacyjną przyszłość, a także możliwości zastosowania w leczeniu chorób oraz w technologii.
Uwalniana aktywność badana od ponad dwudziestu lat przez naukowców z Francji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Norwegii i Rosji. Twórcą tej techniki jest prof. Oleg Epstein, który otworzył konferencję. Jest on przekonany, że preparaty opracowane zgodnie z nią, szczególnie zaś przeciwciała, otwierają szereg nowych możliwości. Prof. Sebastian Johnston z Imperial College London także jest zdania, iż takie produkty mogą mieć działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne, co czyni je przydatnymi w leczeniu chorób wywołanych przez rinowirusy, w tym zaostrzenie astmy. Pogląd ten potwierdza również prof. Jean-Claude Chermann, odkrywca ludzkiego wirusa niedoboru odporności (HIV). Uważa on, że przeciwciała o uwalnianej aktywności mogłyby być stosowane jako część łączonej terapii infekcji wirusowych, także w sytuacjach, gdy dany szczep wirusa byłby oporny na dotychczas stosowane leki.
Preparaty wykorzystujące zjawisko uwalnianej aktywności przygotowywane są poprzez zmniejszanie początkowego stężenia substancji leczniczej za pomocą wielokrotnego rozcieńczania lub mielenia z laktozą. W wyniku tego procesu otrzymuje się produkt, którego właściwości fizykochemiczne i biologiczne różnią się w stosunku do początkowej substancji. Główną cechą form leków o uwalnianej aktywności ma być zdolność do wywierania modyfikującego wpływu na materiał wyjściowy. Zajmujący się tą metodą badacze wskazują na obiecujące wyniki badań, które doprowadziły do opracowania innowacyjnych leków przeciwko cukrzycy, zaburzeniom urologicznych i neurologicznym oraz różnego rodzaju zakażeń. Testy kliniczne sponsorowane przez firmę Materia Medica Holding, która w ciągu dwóch ostatnich dekad współpracowała z wiodącymi międzynarodowymi instytucjami badawczymi.
Wynikiem konferencji było podpisanie przez posłów Parlamentu Europejskiego komunikatu, który stwierdzał, że “dzisiejsza ludzkość zmaga się z globalnymi problemami w zakresie ochrony zdrowia publicznego, a uczestnicy konferencji uważają, że przedstawione dane naukowe dotyczące zjawiska uwalnianej aktywności są przekonujące. Sama dziedzina jest istotna i z pewnością powinna być dalej rozwijana jako obiecująca i potencjalnie przełomowa technologia.”
Członek Parlamentu Europejskiego ze Szkocji, David Coburn, podkreślił, że innowacje często napotykają trudności wynikające nie tylko z nowatorskiego podejścia, ale także z niechęci środowiska naukowego do akceptacji nowych technologii, które wymagają zmiany przyjętych paradygmatów. Gospodarz konferencji, Bill Etheridge uważa, że jest to dobry przykład udanej współpracy między UE a Rosją. Ma on także nadzieję, że działalność naukowa stanie się motywem, który pozwoli zjednoczyć kraje Unii Europejskiej i Federację Rosyjską i ustanowić między nimi współpracę polityczną.