...

Kategorie suplementów: Przeciwgrzybicze

W otaczającym człowieka środowisku żyje blisko ćwierć miliona gatunków grzybów, a infekcje wywołuje zaledwie około 200 z nich. Zakażenia grzybicze dotykają ludzi w różnym wieku, istotnie wpływając na jakość życia, samoocenę i samopoczucie. Poniżej znajdziesz wpisy dotyczące roślin i związków, które wykazują właściwości przeciwgrzybicze.

Bazylia azjatycka | Tulsi

Bazylia azjatycka jest rośliną z rodziny jasnotowatych. Pochodzi z tropikalnych i półtropikalnych regionów Azji (Półwysep Indyjski, Malezja). Występuje naturalnie w klimacie tropikalnym, ale może być hodowana w klimacie umiarkowanym. W Ajurwedzie znana jest jako “królowa ziół” i czczona jako „eliksir życia”, który nie ma sobie równych pod względem właściwości leczniczych i duchowych. Według tej starożytnej medycyny przenika ona do głębokich tkanek, wysusza wydzieliny tkanek i normalizuje dwie z czterech konstytucji psychofizycznych wyróżnianych w Ajurwedzie, (tzw. dosze) kapha i vata. Stanowi przedmiot kultu religijnego w kulturze hinduistycznej…

Brahmi | Bacopa monnieri

Bakopa drobnolistna jest gatunkiem rośliny z rodziny trędnikowatych (Scrophulariaceae), choć niektóre systemy klasyfikują ją w obrębie rodziny babkowatych (Plantaginaceae). Głównym miejscem jej występowania są Indie, ale można ją znaleźć również w Nepalu, Chinach, Wietnamie i na Sri Lance, a także na Florydzie (USA), w Europie, Afryce i Australii. Jej naturalnym środowiskiem są tereny podmokłe, takie jak bagna i płytkie zbiorniki wodne, położone na wysokości nie większej niż 1300 m n.p.m. Jest to niewielkie, pnące ziele dorastające od 30 do 60 cm. Posiada podłużne, mięsiste liście w kolorze jasnozielonym oraz pojedyncze niewielkie kwiaty o pięciu białych, różowych lub fioletowych płatkach…

Czarnuszka siewna | Nigella sativa

Czarnuszka siewna to znana przyprawa, ale także roślina o szerokim spektrum działania prozdrowotnego. Znakomicie wspiera prace układu odpornościowego, wspierając organizm w walce z patogenami oraz działając immunomodulująco. Pomaga kontrolować poziom glukozy i cholesterolu, ciśnienie krwi, a także masę ciała. Korzystnie wpływa na układ pokarmowy i oddechowy, jak równiez na kondycje skóry.

Emoksypina | Emoxypine

Historia powstania emoksypiny zaczęła się w 1956 roku, od otrzymania przez naukowca Nikołaja Nikołajewicza Semenowa, wraz z Cyrilem Hinshelwoodem, Nagrody Nobla w dziedzinie chemii „Za badania w dziedzinie mechanizmów reakcji chemicznych.” Poznanie mechanizmów powstawania wolnych rodników posłużyło jako podstawa do stworzenia koncepcji zwalczania niedokrwienia tkanek i opracowania leków o działaniu przeciwutleniającym i przeciw niedotlenieniu. Na początku lat 80. L.D. Smirnow i V.I. Kuźmin zsyntetyzowali bursztynian 2-etylo-6-metylo-3-hydroksypirydyny…

Głożyna | Ziziphus jujuba

Głożyna pospolita (Ziziphus jujuba) to gatunek z rodziny szakłakowatych (Rhamnaceae), występujący w południowo-wschodniej Europie, Indiach, Chinach oraz na terenie Himalajów. Jest to małe drzewo liściaste lub krzew dorastający do 8 m wysokości. Jego jajowate liście o ząbkowanym brzegu, o długości do 7 cm, opadają na zimę. Niewielkie (5 mm średnicy) kwiaty mają pięć bladych, żółtozielonych płatków. Jadalne owoce dorastają do 3 cm. Niedojrzałe mają żywy, zielony kolor. W miarę procesu dojrzewania przybierają barwę czerwonobrązową lub nawet fioletowo-czarną…

Karczoch | Cynara scolymus

Karczoch zwyczajny to zielna roślina wieloletnia zaliczana do rodziny astrowatych (Asterraceae). Jest to najstarsze warzywo uprawiane przez ludzi. Zastosowanie artyszoku jako produktu spożywczego i leczniczego zostało opisane już w IV wieku p.n.e., przez Teofrasta, który był uczniem Arystotelesa. Przez wiele stuleci karczoch znany był jako wykwintne warzywo goszczące głównie na stołach zamożnych arystokratów. W starożytnym Rzymie do uprawy wprowadzono go na Sycylii. Według zapisków żyjącego ówcześnie Piliniusza Starszego: mięsiste nasady listków karczocha były luksusowym przysmakiem spożywanym na surowo bądź po ugotowaniu…

Kozieradka pospolita | Fenugreek

Kozieradka pospolita (Trigonella foenum-graecum L.) jest jednoroczną rośliną zielną należącą do rodziny bobowatych, tj. roślin strączkowych, których cechą charakterystyczną jest wytwarzanie grubych nasion. Osiąga wysokość do 60 cm, charakteryzuje się prostą łodygą, trójlistkowymi skrętoległymi liśćmi o zielonej części wierzchniej i sinawej spodniej oraz bladożółtymi kwiatami. Owoce mają postać długich, wygiętych strąków. W ich wnętrzu znajdują się liczne brunatne nasiona. Roślina ta wydziela charakterystyczny silny zapach (raczej nieprzyjemny, nieco mdły), który niekiedy określany jest jako korzenny…

Melatonina

Melatonina to monoamina biogenna o lipofilowej strukturze, dzięki której z łatwością pokonuje wszelkie bariery biologiczne organizmu. Jej biodostępność jest różna, ponieważ zależy od wielu czynników (zwykle wynosi ok. 15%). Oprócz szyszynki, miejsca syntezy MEL stanowią również m.in. siatkówka oka, przewód pokarmowy, komórki szpiku kostnego, płytki krwi i limfocyty. Metabolizm tego hormonu zachodzi w wątrobie oraz częściowo w nerkach. Ścieżka metaboliczna przemian L-tryptofanu w cząsteczkę metioniny obejmuje cztery etapy, podczas których ma miejsce synteza m.in. serotoniny…

Melisa | Melissa officinalis

Melisa lekarska (Melissa officinalis) to wieloletnia roślina z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Pochodzi z terenów wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego, obecnie zaś występuje w Europie oraz na należących do strefy klimatu umiarkowanego obszarach Azji i Ameryki Północnej. W stanie dzikim występuje również w Afryce Północnej – na terenie Maroka, Madery, Wysp Kanaryjskich i Tunezji. Na całym świecie jest natomiast uprawiana. Melisa dorasta do 60-100 cm wysokości. Jej naprzeciwlegle ułożone liście mają okrągłą lub sercowatą blaszkę o karbowanych lub ząbkowanych brzegach. Wydzielają one charakterystyczny, cytrynowy zapach…

Mleczko pszczele | Royal Jelly

Mleczko pszczele to wydzielina gruczołów gardzielowych młodych (7-14 dniowych) pszczół robotnic. Jest to kremowa substancja o perłowym połysku, dość gęsta, praktycznie bezwonna, o charakterystycznym gorzkim i cierpkim smaku, wyglądem przypominająca mleko ssaków. Pozyskiwana jest z mateczników od połowy maja do końca lipca. Z 5 takich mateczników zazwyczaj otrzymuje się około 1 g tej substancji. Pszczelarze dość często stosują różne metody, aby zwiększyć ilość produkowanego mleczka. Jedną z nich jest mobilizacja pszczół do wychwytu młodych matek pszczelich. W efekcie larwy są tak obficie karmione, że wydaje się jakby “pływały” w mleczku…

NAC | N-acetylocysteina

NAC to acetylowa pochodna L-cysteiny, czyli siarkowego aminokwas endogennego, występującego naturalnie w organizmie. Aminokwas ten w swojej strukturze posiada dwie grupy tiolowe (-SH), dzięki czemu odznacza się wyjątkowym potencjałem antyoksydacyjnym. W organizmie pełni on wiele ważnych funkcji, m.in. wchodzi w skład białek, a także jest wykorzystywany do produkcji glutationu, czyli związku przeciwutleniającego odpowiedzialnego za procesy detoksykacji. N-acetylocysteina jest najlepiej przyswajalną formą tego aminokwasu, z czym związana jest jej popularność. Właściwości prozdrowotne NAC są wykorzystywane od lat 60. ubiegłego wieku…

Rdest wielokwiatowy | Polygonum multiflorum

Rdest wielokwiatowy (Polygonum multiflorum) jest okrytonasienną rośliną z rodziny rdestowatych (Polygonaceae). Jest ona wykorzystywana od ponad 2000 lat w tradycyjnej medycynie Chin. He Shou Wu jest tam uważana za jedno z czterech podstawowych surowców o właściwościach tonizujących oraz odmładzających. Chińczycy stosują tę roślinę w terapiach zwalczających wiele różnych dolegliwości (np. bezpłodność, bezsenność, bóle mięśniowe, zaparcia), a także aby regulować stężenie glukozy we krwi). W przeciwieństwie do większości ziół wykorzystywanych w celach terapeutycznych w postaci mieszanek wieloskładnikowych, rdest wielokwiatowy może być przyjmowany samodzielnie…

Reishi | Ganoderma lucidum

Ganoderma lucidum jest orientalnym grzybem o bardzo długiej historii stosowania. Od ponad 4 tysięcy lat wykorzystywany jest w chińskiej oraz japońskiej medycynie tradycyjnej w celu leczenia chorób wątroby (głównie przewlekłego zapalenia), hipertonii, artretyzmu, astmy, wrzodów żołądka, a także chorób nerek. W najsłynniejszej chińskiej farmakopei (Ben Cao Gang Mu) zostało zapisane, że użycie Ling Zhi “zmniejsza ciężar ciała”, co oznacza, że suplementacja tej rośliny przedłuża życie. W publikacjach medycznych Ganoderma trafiła na pierwsze miejsce wśród 120 roślin mających istotne znaczenie dla organizmu człowieka. We współczesnej medycynie chińskiej lakownicy używa się w celu wzmacniania siły organizmu, a także jako lek pomagający w walce z chorobami nowotworowymi…

Shiitake | Lentinula edodes

Twardnik japoński jest gatunkiem grzyba z rodziny Omphalotaceae należącej do rzędu pieczarkowców (Agaricales). Jest więc spokrewniony z dobrze znaną pieczarką dwuzarodnikową (Agaricus bisporus), powszechnie uprawianą i dostępną w sprzedaży. Twardnik pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej i naturalnie występuje głównie w Japonii, Korei, Chinach, Wietnamie, Tajlandii. Spotkać go można też na Borneo, Filipinach czy w Papui Nowej Gwinei. Nazwa „shiitake”, pod którą grzyb ten jest znany na świecie, pochodzi od dwóch japońskich słów: „shii” – nazwy drzewa, na którym najczęściej rośnie (Castanopsis cuspidata, gatunek z rodziny bukowatych) i „take” – grzyb…

Tarczyca bajkalska | Scutellaria baicalensis

Tarczyca bajkalska (Scutellaria baicalensis) jest wieloletnią byliną należącą do rodziny roślin wargowych (Labiatae). Pochodzi z terenów wschodniej Rosji, Mongolii i Chin. Jest to jedno z 50 podstawowych ziół wykorzystywanych w tradycyjnej medycynie chińskiej. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z dzieł Zhu Danxi, który był najsłynniejszym lekarzem dynastii Yuan. Zielarze praktykujący medycynę Wschodu stosowali bajkalinę w celu wzmocnienia układu sercowo-naczyniowego, aby opóźnić procesy starzenia, zwalczać objawy astmy czy zapalenia przewodu pokarmowego. Nazwa rośliny pochodzi od łacińskiego słowa “scutella” oznaczającego tarczę i wskazuje na jej ochronny wpływ na organizm…

Ojej! Wygląda na to, że używasz blokady reklam.

Nasza strona internetowa opiera się na reklamach, aby dostarczać bezpłatne treści i utrzymywać nasze operacje. Wyłączając blokadę reklam, pomagasz nam nas wspierać i zapewniasz, że możemy nadal oferować wartościowe treści bez żadnych kosztów dla Ciebie.

Naprawdę doceniamy Twoje zrozumienie i wsparcie. Dziękujemy za rozważenie wyłączenia blokady reklam dla tej strony internetowej.