...

Kategorie suplementów: Mięśnie

Na kondycję tkanki mięśniowej wpływa wiele czynników, choć jednym z najważniejszych jest z pewnością wysiłek fizyczny. Prawidłowo wykonany trening oraz odpowiednia dieta i suplementacja pozwalają na rozbudowę włókien mięśniowych, zwiększenie siły oraz wspieranie wytrzymałości mięśni. Poniżej znajdziesz wpisy dotyczące roślin i związków, które korzystnie wpływają na tkankę mięśniową.

DHEA | Dehydroepiandrosteron

Dehydroepiandrosteron (DHEA) to hormon steroidowy wytwarzany w organizmie z cholesterolu. Produkowany jest głównie w korze nadnerczy, czyli w gruczołach zlokalizowanych zaotrzewnowo, tuż nad nerkami. Ponadto w mniejszych ilościach synteza tego związku ma miejsce w jajnikach i jądrach. Odpowiada on za wiele ważnych funkcji, m.in. jest to prekursor hormonów płciowych (estrogenów i testosteronu) oraz jest kluczowy dla prawidłowej kondycji fizycznej i intelektualnej. Wytwarzanie DHEA rozpoczyna się w wieku 6-8 lat. W największej ilości syntetyzowany jest ok. 25-30 roku życia, po czym wraz z wiekiem spada. W efekcie w organizmie 80-letniej osoby powstaje wyłącznie 20% kwasu, który był produkowany w młodości…

Kofeina

Kofeina to zwyczajowa nazwa 1-3-7-trimetylo-3,7-dihydro-1H-puryno-2,6-dionu, związku z grupy alkaloidów purynowych. Jest to łatwo sublimująca, bezwonna substancja występująca pod postacią białego lub krystalicznego proszku o gorzkim smaku. Trudno rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych, takich jak etanol (96%), i nieco łatwiej w wodzie, zwłaszcza gorącej. Po raz pierwszy w czystej postaci wyizolowano kofeinę w 1820 roku. 75 lat później poznano jej strukturę chemiczną. Jednak substancja ta wykorzystywana była przez ludzi od wielu wieków. Początkowo spożywano nasiona lub żuto liście i korę niektórych roślin, co powodowało zniesienie uczucia zmęczenia i poprawiało samopoczucie…

Kozieradka pospolita | Fenugreek

Kozieradka pospolita (Trigonella foenum-graecum L.) jest jednoroczną rośliną zielną należącą do rodziny bobowatych, tj. roślin strączkowych, których cechą charakterystyczną jest wytwarzanie grubych nasion. Osiąga wysokość do 60 cm, charakteryzuje się prostą łodygą, trójlistkowymi skrętoległymi liśćmi o zielonej części wierzchniej i sinawej spodniej oraz bladożółtymi kwiatami. Owoce mają postać długich, wygiętych strąków. W ich wnętrzu znajdują się liczne brunatne nasiona. Roślina ta wydziela charakterystyczny silny zapach (raczej nieprzyjemny, nieco mdły), który niekiedy określany jest jako korzenny…

Kreatyna | Creatine

Kreatyna jest związkiem organicznym, którego nazwa pochodzi od greckiego słowa kreas (mięso). Została odkryta jako organiczny składnik mięsa na początku XIX wieku. W 1832 roku Michel Eugène Chevreul wyodrębnił ją z zasadowego wodnego ekstraktu mięśni szkieletowych. W późniejszych latach kontynuowano badania nad jej obecnością w tkankach ssaków. Na podstawie ich wyników stwierdzono, że w tkankach mięśniowych lisów upolowanych tuż po próbie ucieczki stężenie kreatyny było wyższe niż u zwierząt w spoczynku. To potwierdziło hipotezę dotyczącą wpływu pracy mięśni na stężenie tej substancji…

Kurkuma | Curcuma longa

Curcuma longa, powszechnie znana także pod nazwą ostryż długi, jest rośliną wieloletnią należącą do rodziny strelicjowatych (Strelitziaceae) z rzędu imbirowców (Zingiberidae). Jest to tropikalna bylina dorastającą do 1,5 metra, posiadająca bulwiaste kłącza główne, a także wiele licznych zgrubiałych kłączy potomnych. Z części podziemnych wyrasta pęd kwiatowy otoczony długoogonkowymi oraz lancetowatymi liśćmi, które są u nasady połączone i tworzą tzw. pozorny pień. Na końcach pędów znajdują się podłużne kwiaty (zielone lub różowe) zebrane w kwiatostany wyglądem przypominające kłosy pszenicy…

Kwas D-asparaginowy | DAA

Kwas D-asparaginowy to substancja naturalnie występująca w organizmie człowieka, należąca do grupy aminokwasów endogennych. Jest to enancjomer kwasu L-asparaginowego, który powstaje w procesie racemizacji, katalizowanej przez enzym racemaza asparaginianu. Od swojego prekursora DAA różni się konfiguracją przestrzenną, co z kolei warunkuje kierunek skręcanie płaszczyzny światła spolaryzowanego (enancjomer D w prawo, natomiast L w lewo) oraz aktywność biologiczną. Kwas D-asparaginowy został odkryty w roku 1827 przez dwóch uczonych A. Plisson’a i E. Ossain’a, którzy przeprowadzili hydrolizę asparaginy wyizolowanej z soku szparagowego. Od rośliny tej pochodzi właśnie nazwa związku…

L-glutamina | Gln

Glutamina (Gln) została opisana po raz pierwszy jako cząsteczka o istotnych właściwościach biologicznych w 1873 roku. Dwaj naukowcy, Hlasiwetz i Habermann, zasugerowali, że obecność amoniaku (NH4 +) po hydrolizie białek jest wynikiem degeneracji grup amidowych z asparaginy i innego aminokwasu – glutaminy. Około 10 lat później inni uczeni – Schulze i Bosshard – wyizolowali Gln z naturalnego źródła, którym był sok z buraków. Równolegle Damodaran i jego współpracownicy zajęli się opisaniem metabolizmu tego aminokwasu…

Lizyna | Lysine

Lizyna została po raz pierwszy wyizolowana w 1889 roku z białka mleka, kazeiny, przez niemieckiego chemika Ferdinanda Heinricha Edmunda Drechsela. On też nadał nazwę temu aminokwasowi. Kilkanaście lat później, w 1902 roku, Emil Fischer i Fritz Weigert, również niemieccy chemicy, po raz pierwszy dokonali jej syntezy i ustalili strukturę jej cząsteczki. Lizyna występuje w postaci dwóch izomerów optycznych – L- i D-lizyny – z których tylko L-lizyna jest wykorzystywana przez organizmy żywe…

Maca | Lepidium meyenii

Maca (Lepidium meyenii) to roślina korzeniowa pochodząca z Ameryki Południowej, gdzie w stanie naturalnym występuje powszechnie w Andach na wysokości ok. 4000-4500 m n.p.m. Jest to jedna z nielicznych roślin rosnących tak wysoko, która przeznaczona jest do spożycia. Zasiedla tereny znajdujące się w ekstremalnych warunkach klimatycznych o glebach nieodpowiednich do wzrostu innych gatunków. Potrafi znieść ciężkie warunki środowiskowe – jest bardzo odporna na działanie silnego wiatru oraz na wpływ wysokich temperatur…

Męczennica | Passiflora incarnata

Męczennica cielista jest jednym z ponad 500 gatunków należących do rodzaju Passifloraceae. Owoce tej rośliny znane były już ludom pierwotnym zamieszkującym tereny należące obecnie do Ameryki, a dokładnie Stanów Zjednoczonych. Potwierdzeniem tego są pestki znalezione wśród wykopalisk datowanych na kilka tysięcy lat. Pomimo tego, nazwa Passiflora pojawiła się dopiero w XVII wieku. Oznacza ona “kwiat pasyjny”. Ustanowili ją hiszpańscy księża, którzy dopatrywali się w kwiecie tej rośliny mistycznych symboli odnoszących się do Męki Pańskiej…

Owies | Avena sativa

Owies zwyczajny (Avena sativa) to jednoroczna roślina zbożowa, należąca do rodziny traw (Gramineae). Może dorastać do wysokości ok. 80 cm. Charakterystyczne dla niej są sztywna łodyga, wokół której znajdują się długie, pochwiaste liście oraz stosunkowo duże kwiatostany zakończone zwisającymi kłoskami. Powszechnie uprawiana jest na terenach Azji, Europy oraz Ameryki Północnej. W Polsce, ze względu na małe wymagania glebowe i klimatyczne, występuje głównie w górach. Pierwsze wzmianki o wykorzystaniu A. sativa pochodzą ze starożytnego Egiptu (1500 lat p.n.e.)…

Potas | Potassium

Potas (K) został odkryty i wyodrębniony przez brytyjskiego chemika Davy’ego Humphreya w 1807 roku. Poddał on elektrolizie stopiony wodorotlenek potasu i tuż po chwili od rozpoczęcia analizy zauważył przy katodzie (ujemnej elektrodzie) obecność niewielkiej ilości substancji przypominającej rtęć, zanurzonej w stopionym wodorotlenku. Nazwa tego pierwiastka została umotywowana faktem, że odkryto go w substancjach alkalicznych, które w języku angielskim nazywano “potash” . Potas wchodził również w skład “potażu”, czyli ługu otrzymywanego z drewna. Polską nazwę “potas” zaproponował jako pierwszy wybitny chemik Filip Walter…

Pyłek sosnowy | Pine Pollen

Sosna to popularny gatunek drzew z rodziny sosnowatych (Pinaceae), który występuje powszechnie w Europie, głównie w północnej i centralnej części kontynentu. Na północy najczęściej pojawiają się: sosna pospolita, sosna czarna, modrzew europejski i świerk pospolity. W Polsce (Europa środkowa) z kolei najczęściej spotkać można sosnę górską (kosodrzewina), czarną, pospolitą, a także limbę. Kwiaty tych drzew iglastych nie są zapylane przez owady, lecz przez wiatr. Aby proces ten przebiegał sprawniej, na jednym drzewie występują zarówno kwiaty żeńskie, jak i męskie. Te pierwsze mają postać zielonkawych bądź czerwonych łusek, które zebrane są w pionowe kwiatostany, wyrastające parami na zakończeniach młodych pędów…

Resweratrol

Resweratrol jest naturalną fitoaleksyną, czyli składnikiem żywności odznaczającym się aktywnością biologiczną. Występuje głównie w owocach i ich przetworach. Jego najpopularniejszym źródłem są winogrona oraz produkowane z nich czerwone wino. W roślinach resweratrol syntetyzowany jest w odpowiedzi na zakażenie grzybicze bądź na skutek uszkodzenia tkanki, ekspozycji na promieniowanie UV czy brak wody. Do grzybów najczęściej wywołujących infekcję winorośli, w efekcie których tworzony jest resweratrol, należą: szara pleśń (Botrytis cinerea), mączniak rzekomy (Plasmopara viticola) i rozłożek czerniejący (Rhizopus nigricans). Poziom fitoaleksyny w skórkach winogron i naskórku liści jest najwyższy po upływie doby od zakażenia i drastycznie spada po 42-72 godzinach…

Suma | Pfaffia paniculata

Suma to roślina z rodziny szarłatowatych (łac. Amaranthaceae), rzędu goździkowców (łac. Caryophyllales) wywodząca się z Ameryki Południowej. Najczęściej spotkać ją można w dorzeczu Amazonki, a także w Ekwadorze, Panamie, Paragwaju i Wenezueli. Rośnie przeważnie na glebach słonych. Roślina ta posiada proste, owłosione liście, ułożone naprzemianlegle wzdłuż łodyg, oraz dość silnie rozgałęziony system korzeniowy, znajdujący się głęboko pod ziemią. Rdzenna ludność zamieszkująca tereny Ameryki Południowej przez wiele pokoleń wykorzystywała sumę jako tonik poprawiający ogólny stan zdrowia. Wśród nich popularna była inna nazwa rośliny “para toda”, oznaczająca “na wszystkie rzeczy”. Określenie to odnosi się do jej wielokierunkowych właściwości prozdrowotnych…

Tongkat ali | Eurycoma longifolia

Tongkat ali (Eurycoma longifolia) to wiecznie zielony, smukły krzew dorastający do ok. 10 m, należący do rodziny Simaroubaceae. Występuje naturalnie na terenach położonych w Południowo-Wschodniej Azji (głównie nizinne lasy znajdujące się w Malezji i Indonezji, Tajlandii, Wietnamie, a także w Laosie). Uprawa tej rośliny jest stosunkowo trudna, dlatego poza obszarami tych krajów Tongkat ali nie występuje. Ze względu natomiast na intensywną eksploatację zaliczany jest do gatunków zagrożonych wyginięciem. W krajach azjatyckich od pokoleń wykorzystywany jest on przez miejscową ludność jako zioło lecznicze…