Stała gotowość do rezygnacji z atrakcyjnych lecz wysokokalorycznych produktów i posiłków na rzecz zdrowszych, jest kluczem do zdrowego odżywiania. Niestety dla współczesnego społeczeństwa stanowi to nie lada wyzwanie, z uwagi na fakt, iż żyjemy w ciągłym biegu, a żywność wysoko przetworzona (a w konsekwencji wysokokaloryczna) jest powszechnie dostępna na każdym kroku. W wyniku niesprzyjających warunków środowiskowych spożycie i apetyt na takie produkty stale rośnie.
Kanadyjscy naukowcy z University of Western Ontario i University of Waterloo przeprowadzili doświadczenie, którego celem było zbadanie jaką rolę w behawioralnej reakcji na żywność wysokokaloryczną oraz w mechanizmach leżących u podstaw tych zależności, odgrywa lewa grzbietowo-boczna kora przedczołowa dlPFC (dorsolateral prefrontal cortex).
“Użyliśmy techniki zwanej przezczaszkową stymulacją magnetyczną, aby czasowo zahamować działanie części mózgu, określanej jako grzbietowo-boczna kora przedczołowa. Spowodowało to wzrost koncentracji badanych na widok żywności wysokokalorycznej, a także silniejsze pragnienie i większą konsumpcję tych produktów, gdy dano im możliwość ich spróbowania.” – Peter Hall, współautor badania.
Uważa się, że regulacja apetytu na jedzenie ma kluczowe znaczenie w kształtowaniu zachowań żywieniowych, ale mechanizmy kontroli poznawczej nie były dotychczas dokładnie poznane. Przeprowadzono więc badanie, w którym 28 zdrowych, praworęcznych kobiet poddawano aktywnej i pozorowanej przezczaszkowej stymulacji magnetycznej skierowanej na lewą korę dlPFC (przeciwstawnie do funkcjonalności prawej ręki). Uczestniczki po stymulacji mogły swobodnie wybrać żywność na jaką miały ochotę. Test smaku zawierał zarówno produkty wysoko, jak i niskokaloryczne. Wyniki pokazały, że przezczaszkowa stymulacja magnetyczna miała wpływ na spożycie znacznie większej ilości kalorii (w postaci apetycznych przekąsek) przez grupę badawczą w porównaniu do stymulacji pozorowanej, ponieważ aż 89% kobiet wybrało żywność wysokoprzetworzoną. Odkrycie to potwierdziło, że lewa kora dlPFC, poprzez hamowanie zdolności samokontroli, przyczynia się do zwiększenia spożycia produktów o wysokiej kaloryczności.