...

Jak COVID-19 wpłynie na mózg?

Naukowcy z University of California zwracają uwagę na to, że koronawirus odpowiedzialny za obecną pandemię może nie pozostawać bez wpływu na ośrodkowy układ nerwowy.

COVID-19 to choroba układu oddechowego. Naukowcy z University of California San Diego School of Medicine są jednak zdania, że powodujący ją wirus SARS-CoV-2 może nie być obojętny także dla ośrodkowego układu nerwowego.

Autorzy podkreślają, że artykuł nie ma na celu wywoływania paniki, a jedynie zwrócenie uwagi społeczności medycznej na potrzebę monitorowania sytuacji. Podczas wcześniejszych pandemii zaobserwowano, że ostrej infekcji wirusowej mogą towarzyszyć różne rodzaje objawów neuropsychiatrycznych, takich jak: encefalopatia, zmiany nastroju, psychozy, zaburzenia nerwowo-mięśniowe lub procesy demielinizacyjne. Mogą one pojawiać się u chorych, ale także występować w ciągu tygodni lub miesięcy po wyzdrowieniu.

Badacze zwracają uwagę również na to, że podczas wcześniejszych epidemii, w tym tych spowodowanych przez SARS-CoV-1, H1N1 czy MERS-CoV, pojawiały się doniesienia o wzroście odsetka objawów takich jak narkolepsja, napady drgawek, zapalenia mózgu, zespołu Guillaina-Barrego i innych zaburzeń nerwowo-mięśniowych oraz demielinizacyjnych. Podczas pandemii grypy w 1918 roku wzrosła częstość występowania encephalitis lethargica, czyli zaburzenia zapalnego ośrodkowego układu nerwowego, któremu towarzyszy hipersomnia, psychoza, katatonia i parkinsonizm.

“Pojawiają się już doniesienia o ostrych objawach związanych z ośrodkowym układem nerwowym u osób dotkniętych COVID-19 – mówi dr Suzy Hong, współautor badania – w tym częstsze udary u poważnie chorych pacjentów z Wuhan w Chinach, wraz z delirium i utratą węchu i smaku.”

Autorzy uważają, że neuropsychiatryczne konsekwencje obecnej pandemii, choć jeszcze nieznane, prawdopodobnie będą znaczące i utrzymają się przez wiele lat. Dlatego społeczność biomedyczna powinna rozpocząć monitorowanie objawów neuropsychiatrycznych i statusu neuroimmunologicznego osób narażonych na zakażenie SARS-CoV-2.

“Będziemy musieli robić to w różnych momentach ich życia, aby w pełni ocenić wpływ tej pandemii na wyniki badań neuropsychiatrycznych w różnych grupach wiekowych, a także aby lepiej przygotować się na inne nadchodzące pandemia – mówi dr Hong.”
Bibliografia

Troyer E.A., Kohn J.N., Hong S. Are we facing a crashing wave of neuropsychiatric sequelae of COVID-19? Neuropsychiatric symptoms and potential immunologic mechanisms. Brain Behavior, and Immunity 2020

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Hirudoterapia – sposób na migenę?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum: