...

Jak białka pomagają spać

Udowodniono, że muszki owocowe i myszy śpią lepiej, gdy są najedzone i gdy spożywają pokarm bogaty w białko.

Sen pojawił się na wczesnym etapie ewolucji zwierząt i pełni podobną funkcję u wielu gatunków. Zarówno jego długość, jak i jakość jest ważna dla zachowania zdrowia. Jakość snu określana jest m.in. na podstawie częstotliwości i ilości wybudzeń w ciągu nocy. Podczas snu głębokiego zachodzi wiele procesów naprawczych w organizmie i to właśnie wtedy mózg musi być jak najmniej wrażliwy na bodźce zewnętrzne, które mogłyby doprowadzić do wybudzenia. Jak dotąd nie ustalono mechanizmu, poprzez który mózg “odłącza” się od środowiska po zapadnięciu w sen.

Na jakość snu wpływ mają czynniki genetyczne, ale również czynniki zewnętrzne, takie jak sposób odżywiania. Większość badań przeprowadzonych do tej pory miała na celu odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób niedostateczna ilość pokarmu wpływa na sen. Nie ustalono jednak, jak składniki zawarte w normalnej diecie zmieniają wrażliwość mózgu na bodźce, które mogłyby spowodować wybudzenie. Tym tematem postanowili zająć się naukowcy z Harvard Medical School.

Pierwszą część swojego badania przeprowadzili na muszkach owocowych. Zastosowali system wytwarzający wibracje o różnej częstotliwości, które miały doprowadzić do wybudzenia zwierząt. Na podstawie skłonności do wybudzeń badacze przydzielili muszki owocowe do dwóch grup. Następnie ocenili ich genotyp, aby wyłonić geny związane z podatnością na zakłócenia snu lub ze zmniejszoną wrażliwością na bodźce zewnętrzne. W kolejnym etapie postanowili sprawdzić, jak określone składniki pożywienia wpływają na jakość snu i jaki mechanizm molekularny zaangażowany jest w efekt wywierany na sen przez pokarm. W tym celu zwiększali ilość białek, węglowodanów bądź tłuszczów w diecie owadów. Aby potwierdzić, że składniki zawarte w pożywieniu mogą regulować głębokość snu także u ssaków, część eksperymentów badacze przeprowadzili na myszach.

Badanie genotypu muszek owocowych wyłoniło geny zaangażowane w szlak sygnałowy, poprzez który informacja na temat spożytego pokarmu przekazywana jest do mózgu i pomaga chronić mózg przed wybudzeniem. Spożycie pokarmu bogatego w białko aktywowało komórki wydzielnicze w przewodzie pokarmowym muszek owocowych do produkcji CCHa1. Sygnał przekazywany przez tę cząsteczkę docierał do komórek dopaminergicznych mózgu. Aktywność tych neuronów moduluje odpowiedź na wibracje. Wyższe stężenie białka w przewodzie pokarmowym prowadziło do zwiększonego uwalniania CCHa1, a to z kolei do mniejszej ilości wybudzeń w odpowiedzi na silne wibracje. Usunięcie wspomnianej cząsteczki z jelit wywołało przeciwny efekt – muszki wybudzały się nawet podczas stosowania wibracji o niskiej częstotliwości. Naukowcy udowodnili, że także myszy są mniej wrażliwe na wibracje podczas snu, gdy spożywają pokarm bogaty w białko. Szlak sygnałowy, w który zaangażowana jest cząsteczka CCHa1, uczestniczy wyłącznie w regulacji odpowiedzi na wibracje, ponieważ nie był on aktywowany przez inne bodźce czuciowe, w tym przypadku przez zwiększoną temperaturę.

“Wyniki innych badań wykazały, że głodne zwierzęta śpią krócej i dzięki temu mają więcej czasu na poszukiwanie pożywienia. Natomiast kiedy są najedzone, śpią dłużej. Wyniki naszych eksperymentów wykazały dodatkowo, że gdy są najedzone, zwłaszcza pokarmem bogatym w białko, ich sen jest głębszy i mniej wrażliwy na zakłócenia. To doprowadziło nas do wniosku, że w sytuacji, gdy zwierzę nie musi starać się o pożywienie, może pozwolić sobie na głęboki sen”- pisze jedna z autorek pracy.

Wyniki opisywanego badania sugerują także, że wybory żywieniowe wpływają na jakość snu. Autorzy pracy planują w przyszłości odpowiedzieć na pytanie, jak dietą można poprawić jakość snu u ludzi.

Bibliografia

Titos I. et al. A gut-secreted peptide suppresses arousability from sleep. Cell, 2023

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.