...

Geny leworęczności

Wyniki najnowszych badań naukowych udowodniły, że geny związane z dominacją lewej ręki mają także związek z rozwojem struktur ośrodkowego układu nerwowego związanego z posługiwaniem się językiem i mową.

Dominacja lewej ręki, czyli leworęczność, cechuje 8-15% ludzkości. Tendencja ta pojawia się już w niemowlęctwie i utrwala się ok. drugiego roku życia. Badania z udziałem par bliźniąt wykazały, że 25% zmienności w zakresie ręczności uwarunkowane jest genetycznie, jednakże nie było wiadomo, które dokładnie geny mają na to wpływ. Naukowcy z Uniwersytetu w oksfordzie postanowili odpowiedzieć na to pytanie.

W badaniu przeprowadzonym przez brytyjskich naukowców wzięło udział 400 000 osób, w tym ponad 38 000 leworęcznych. Analiza ich genomów pozwoliła na zidentyfikowanie czterech regionów związanych z dominacją lewej ręki. Trzy z nich odgrywały również rolę w kształtowaniu struktur mózgowych. Kodowane przez nie białka mają bowiem wpływ na mikrotubule tworzące cytoszkielet, który odpowiada za prawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego.

“Wiele zwierząt wykazuje asymetrię między lewą i prawą stroną w fazie rozwoju – mówi prof Gwenaëlle Douaud, współautor badania. – Na przykład muszle ślimaków zwijają się w prawo lub w lewo, co jest determinowane przez geny odpowiedzialne za rusztowania komórkowe, nazywane cytoszkieletem. Po raz pierwszy udało nam się ustalić, że u ludzi te różnice w cytoszkielecie związane z ręcznością rzeczywiście są obecne w mózgu. Dzięki danym pochodzącym z badań innych zwierząt, takich jak ślimaki i żaby, wiemy, że efekty te są spowodowane przez bardzo wczesne wydarzenia kierowane genetycznie, więc rodzi to kuszącą możliwość, że oznaki przyszłego rozwoju dominacji ręki zaczynają się pojawiać już w łonie matki.”

Szczegółowe obrazowanie mózgu wykonane u ok. 10 000 uczestników ujawniło, że zidentyfikowane geny pełniły istotną funkcję w budowie istoty białej, budującej drogi łączące ze sobą regiony związane z językiem.

“Około 90% osób jest praworęcznych, taki stan utrzymuje się od co najmniej 10 000 lat – mówi dr Akira Wiberg, współautor badania. – Wielu naukowców badało biologiczne podstawy ręczności, ale użycie dużych zbiorów danych z brytyjskiego banku Biobank pozwoliło nam rzucić znacznie więcej światła na procesy prowadzące do leworęczności. Odkryliśmy, że u osób leworęcznych obszary językowe lewej i prawej strony mózgu komunikują się ze sobą w bardziej skoordynowany sposób. Rodzi to intrygującą możliwość dla przyszłych badań, iż osoby leworęczne mogą mieć przewagę, jeśli chodzi o wykonywanie zadań słownych. Należy jednak pamiętać, że różnice te były obserwowane jako średnia dla bardzo dużej liczby osób i nie wszyscy leworęczni będą pod tym względem do siebie podobni.”

Odkryto także inne zależności dotyczące “genów leworęczności”. Wykazano, że te fragmenty genomu są skorelowane z nieznacznie mniejszym ryzykiem zachorowania na chorobę Parkinsona niż u osób praworęcznych, a także nieznacznie większą możliwością rozwoju schizofrenii. Naukowcy podkreślają jednak, że różnice te są bardzo niewielkie, a powiązania – jedynie korelacyjnie, nie można więc określić związku przyczynowo-skutkowego. Niemniej jednak dalsze badania w tym kierunku mogłyby przyczynić się do lepszego zrozumienia rozwoju tych poważnych schorzeń.

Bibliografia

Wiberg A., Ng M., Al Omaran Y., Alfaro-Almagro F., McCarthy P., Marchini J., Bennet D.L., Smith S., Douaud G., Furniss D. Handedness, language areas and neuropsychiatric diseases: insights from brain imaging and genetics. Brain 2019

Udostępnij:
Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostatnie wpisy:

Podziel się opinią!

polecane wpisy:

Jak działają psychobiotyki?

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Zaburzenia odżywiania u osób starszych

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Kawa i mózg

Nie masz dostępu do tych treści Wygląda na to, że nie masz rangi Czytelnik, aby ją otrzymać zaloguj się klikając na przycisk poniżej. Przejdź do logowania Nie masz jeszcze konta? Dołącz do nas! Logowanie

Archiwum:

Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.