...

Kategoria encyklopedii: Hormony

Aldosteron

Aldosteron to hormon produkowany w korze nadnerczy. Należy do rodziny steroidów i mineralokortykoidów. Jego receptory znajdują się m.in. w nerkach, mózgu i jelitach. Aldosteron odgrywa ważną rolę w regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu oraz w funkcjonowaniu układu krwionośnego i nerek.

Kortyzol

Kortyzol to hormon produkowany w korzy nadnerczy. Odpowiada za homeostazę organizmu i za przebieg reakcji na sytuację stresową. Wpływa m.in. na metabolizm wielu związków, równowagę wodno-elektrolitową, gospodarkę hormonalną, przebieg odpowiedzi immunologicznej.

Neuromodulatory

Neuromodulatory to związki wpływające na przekazywanie sygnałów między neuronami. Modyfikują one procesy przekaźnictwa synaptycznego i regulują pobudliwość neuronów. Są produkowane i wydzielane przez neurony ośrodkowego układu nerwowego. Grupa neuromodulatorów obejmuje szerokie spektrum substancji neuroaktywnych. Są to głównie neuropeptydy, ale również pochodne kwasu arachidonowego i cząsteczki gazów.

Przytarczyce

Przytarczyce to niewielkie gruczoły sąsiadujące z tarczycą. Produkują parathormon, którego rolą jest kontrolowanie poziomu wapnia we krwi. Niedoczynność przytarczyc skutkuje niedostatecznym wytwarzaniem tego hormonu i obniżeniem poziomu wapnia. Natomiast przy ich nadczynności może dojść do osłabienia kości.

Tymozyna

Tymozyna to hormon produkowany w grasicy. Pobudza powstawanie limfocytów, przyspiesza dojrzewanie limfocytów T i uczestniczy w zwalczaniu chorób autoimmunologicznych. U człowieka występuje w trzech izoformach.