...

Szyszynka

Szyszynka jest niewielkim gruczołem dokrewnym zlokalizowanym w głębi mózgu. Produkuje melatoninę nazywana “hormonem snu”. Niegdyś uważana była za siedzibę duszy.

Spis treści:

1. Budowa i ewolucja szyszynki

Szyszynka (corpus pineale) jest nieparzystą, pojedynczą strukturą znajdującą się w międzymózgowiu, w obrębie nadwzgórza. Leży ona w linii pośrodkowej, poniżej płata ciała modzelowatego. Kształtem przypomina szyszkę pinii, od której wzięła swoją nazwę. Mimo niewielkich rozmiarów – u człowieka ma zaledwie 5 – 8 mm długości i 3 – 5 mm szerokości – ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niegdyś przypuszczano, że to właśnie w niej znajduje się siedziba ludzkiej duszy.

Szyszynka obecna jest już u prymitywach kręgowców, takich jak minóg, u których przypomina budową oczy. Podobnie zbudowany jest towarzyszący mu narząd przyszyszynkowy. U niektórych płazów dodatkowo występuje tzw. narząd czołowy, przypominający oko i zawierający komórki światłoczułe. Jest on zatem wrażliwy na światło, w przeciwieństwie do samej szyszynki. U niektórych gadów, zwłaszcza jaszczurek i hatterii, szyszynce towarzyszy narząd ciemieniowy, zwany też okiem ciemieniowym. Zawiera on struktury podobne do soczewki i siatkówki oka i połączony jest z mózgiem za pomocą nerwu ciemieniowego, przypominającego nerw wzrokowy.

Być może to właśnie narząd przyszyszynkowy i homologiczne do niego struktury były pierwotnymi narządami światłoczułymi u wczesnych strunowców. W toku ewolucji szyszynka utraciła jednak fotoreceptory i przekształciła się w gruczoł wydzielania wewnętrznego. Taki stan rzeczy występuje u ssaków łożyskowych i większości ptaków. Jednak i u nich szyszynka otrzymuje informacje o natężeniu światła, choć ich droga jest nieco bardziej skomplikowana. Biegną one od siatkówki, poprzez podwzgórze, pień mózgu i rdzeń kręgowy, aż do zwoju szyjnego, który następnie przekazuje je bezpośrednio szyszynce.

U ssaków, w tym i ludzi, szyszynka zbudowana jest z komórek wydzielniczych, zwanych pinealocytami, komórek glejowych i bogatej sieci naczyniowej. Jej funkcje związane są między innymi z regulacją cykli sezonowych. Brakuje precyzyjnych informacji dotyczących wychodzących z niej dróg nerwowych. Pinealocyty wytwarzają jednak hormon nazywany melatoniną i będący pochodną serotoniny. Jego produkcja zależna jest od warunków oświetleniowych – najintensywniejsza jest w ciemności, zaś światło wywołuje zmniejszenie jego wydzielania.

2. Melatonina

Melatonina wpływa na przednią część przysadki mózgowej, zmniejszając wydzielanie hormonów gonadotropowych. U wielu ssaków reguluje w ten sposób cykl reprodukcyjny, powodując wzrost aktywności gonad w okresie wiosennym, gdy wydłużający się dzień przynosi więcej światła. System ten ma bardzo duże znaczenie dla zwierząt, u których występuje sezonowość cykli płciowych. U ludzi nie odgrywa on aż tak dużej roli. Zaobserwowano jednak, że uszkodzenia szyszynki u dzieci skutkujące zmniejszonym wydzielaniem melatoniny, powodują wcześniejsze pokwitanie.

Oprócz cyklu rocznego, melatonina odpowiada również za regulację rytmów dobowych, w tym cyklu snu i czuwania. Wieczorem, gdy zmniejszona ilość światła intensyfikuje jej wydzielanie, powoduje ona senność i obniżenie temperatury ciała. Ponadto melatonina może mieć wpływ także na regulację nastroju, pamięć i zdolność uczenia się oraz na aktywność układu immunologicznego.

Po siedemnastym roku życia w szyszynce gromadzą się koncentrycznie uwarstwione ciałka, zawierające sole wapnia, zwane piaskiem mózgu (acervulus cerebri). Dzięki temu gruczoł ten staje się widoczny na zdjęciach radiologicznych, co czyni szyszynkę użytecznym wskaźnikiem orientacyjnym w radiologii. W zdrowym mózgu położona jest ona w linii pośrodkowej, zaś jej nieznaczne przemieszczenie może wskazywać na istnienie efektu masy o różnym pochodzeniu.

3. Podsumowanie

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M. Anatomia człowieka – Tom IV: Układ nerwowy ośrodkowy, wyd. I (II), Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1981
  2. Górska T., Grabowska A., Zagrodzka J. Mózg a zachowanie, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1997
  3. Nolte J. Mózg człowieka. Anatomia czynnościowa mózgowia, tom 1 i 2, I wydanie polskie, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2011
  4. Szarski H. Anatomia porównawcza kręgowców, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1976
  5. Walocha J. Ośrodkowy układ nerwowy. Podręcznik dla studentów i lekarzy, wyd I, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2013
  6. Melatonina (APRD00742) – informacje o substancji aktywnej http://www.drugbank.ca/drugs/DB01065
Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.