...

Płat potyliczny

Płat potyliczny zawiera korę wzrokową. Odpowiada za przetwarzanie bodźców wzrokowych: analizę kształtu, koloru, głębi i ruchu. Jego neurony uaktywniają się także podczas wykonywania zadań angażujących wyobraźnię lub przywoływania z pamięci obiektów widzianych wcześniej.

Spis treści:

Płat potyliczny stanowi część kresomózgowia parzystego i jest najmniejszym z czterech płatów kory mózgu. Od przodu sąsiaduje z płatem ciemieniowym, od boku z płatem skroniowym, a od dołu z móżdżkiem. W obrębie płata potylicznego znajduje się kora wzrokowa, która uczestniczy w przetwarzaniu informacji wzrokowo-przestrzennych.

1. Budowa

Płat potyliczny zajmuje okolicę ograniczoną od przodu bruzdą ciemieniowo-potyliczną. W pobliżu brzegu górnego płata potylicznego znajduje się bruzda potyliczna górna, a bliżej brzegu bocznego – bruzda potyliczna dolna. Rozdzielają one jego powierzchnię wypukłą na trzy części, tworząc zakręty potyliczne: górny, środkowy i dolny. Na powierzchni przyśrodkowej znajduje się klinek ograniczony bruzdą ciemieniowo-potyliczną oraz zakręt językowaty ograniczony bruzdą ostrogową.

2. Ośrodki czynnościowe płata potylicznego

W obrębie płata potylicznego znajduje się pierwszorzędowa, drugorzędowa oraz trzeciorzędowa kora wzrokowa. Pierwszorzędowa kora wzrokowa (17 pole Brodmanna) pokrywa ścianę górną oraz dolną bruzdy ostrogowej i przechodzi na powierzchnię zakrętu językowatego i klinka. Z przodu, przed miejscem połączenia bruzdy ostrogowej z bruzdą ciemieniowo-potyliczną, kora wzrokowa znika z górnej ściany bruzdy i zajmuje tylko jej ścianę dolną. Z tyłu kończy się na powierzchni przyśrodkowej półkuli lub przechodzi na powierzchnię górno-boczną.

Do pola 17 docierają włókna promienistości wzrokowej, które przewodzą impulsy z siatkówki obojga oczu. Impulsy z różnych części siatkówki docierają do odrębnych okolic kory wzrokowej. Informacje wzrokowe są następnie przesyłane z pola 17 do pola 18 i 19, które odpowiadają drugo- i trzeciorzędowej korze wzrokowej. W obrębie płata potylicznego znajduje się również kora asocjacyjna ciemieniowo-skroniowo-potyliczna (39 i 40 pole Brodmanna), która jest odpowiedzialna za analizę i odbiór bodźców wzrokowych.

3. Funkcje płata potylicznego

Płat potyliczny odpowiada za widzenie, analizę kształtu, koloru, głębi i ruchu. Jego aktywność wzmaga się podczas wykonywania zadań wymagających wyobraźni lub przywoływania z pamięci obiektów widzianych wcześniej. Uczestniczy ponadto w powstawaniu skojarzeń wzrokowych, analizie widzianego obrazu oraz ustalaniu jego priorytetu (np. w przypadku skupienia wzroku na elementach poruszających się, nieruchome tło staje się mniej widoczne).

4. Uszkodzenie płata potylicznego

Uszkodzenie płata potylicznego skutkuje szeregiem powikłań związanych z zaburzeniem zmysłu wzroku. Usunięcie operacyjne obu płatów potylicznych powoduje ślepotę. Uszkodzenie pierwszorzędowej kory wzrokowej powoduje obustronne ubytki w polu widzenia, natomiast objawy uszkodzenia pozostałych pól płata potylicznego są bardziej zróżnicowane. Uraz może powodować trudności w rozpoznawaniu kolorów, liter, rysunków, znaków, symboli czy ruchu obiektu. Mogą pojawiać się halucynacje wzrokowe, niedokładne widzenie obiektów czy widzenie aureoli. W polach wzrokowych mogą pojawiać się dziury. Wszystkie te objawy mogą powodować trudności z czytaniem i pisaniem.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M. Anatomia człowieka – Tom IV Układ nerwowy ośrodkowy. wyd.VI, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 2010
  2. Narkiewicz O., Moryś J. Neuroanatomia czynnościowa i kliniczna. Podręcznik dla studentów i lekarzy, wyd. 1 (dodruk), Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, 2003
  3. Sylwanowicz W. Anatomia i fizjologia człowieka. Podręcznik dla średnich szkół medycznych. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1980
  4. http://fizyka.umk.pl/~duch/Wyklady/Kog1/Dodatki/C12-7-funkcje-kory.htm
Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.