...

Białka G

Białka G to proteiny adaptorowe receptorów metabotropowych. Aktywowane przez przyłączenie się ligandu do receptora, rozdzielają się na podjednostki, które wchodzą w interakcje z innymi białkami – kanałami jonowymi lub enzymami – wpływając na procesy fizjologiczne zachodzące w komórce.

Spis treści:

Białka G są proteinami adaptorowymi dla receptora metabotropowego. Ulegają aktywacji w kontakcie z neuroprzekaźnikami uwalnianymi w odpowiedzi na sygnały docierające do komórki. Odpowiadają za przekazywanie informacji i odgrywają kluczową rolę w procesie nazywanym transdukcją sygnału, podczas którego dochodzi do przemian biochemicznych w komórce.

1. Historia odkrycia

Historia odkrycia białka G sięga lat 60. XX wieku, kiedy to amerykański farmakolog Alfred Gilman i jego współpracownik Martin Rodbell badali mechanizmy regulacji hormonalnej. W trakcie badań odkryli, że hormony wywierają wpływ na komórki przy udziale specyficznych białek. Nazwali je białkami G.

W 1971 roku Gilman i Rodbell opublikowali wyniki pierwszych badań, w których wykazali, że na aktywację białek G wpływają hormony, co prowadzi do aktywacji enzymu cyklazy adenylanowej w błonach komórkowych. Dalsze badania prowadzone przez naukowców wykazały, że białka G pełnią kluczową rolę w przenoszeniu sygnałów hormonalnych między komórkami. Otrzymali oni Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za swoje odkrycia.

W 1980 roku, dzięki pracy naukowej trzech zespołów, w skład których weszli Alfred Gilman, Rodolfo Llinas i Yasutomi Nishizuka, udało się zidentyfikować i wyizolować białko G. W kolejnych latach wyodrębniono jego różne podjednostki oraz opisano ich rolę w regulacji różnych procesów biochemicznych w organizmie człowieka.

2. Budowa

Białko G składa się z trzech podjednostek: α (alfa), β (beta) i γ (gamma). Podjednostka α jest zbudowana z około 350-400 aminokwasów i zawiera m.in. miejsce wiązania GTP (guanozynotrifosforan) oraz miejsce wiążące receptor. Podjednostki β i γ są mniejsze i stanowią heterodimer, czyli parę dwóch różnych podjednostek białkowych. Gdy do podjednostki α przyłącza się cząsteczka kwasu guanozynofosforowego (GDP), białko G przestaje być aktywne.

Białka G charakteryzują się dużą różnorodnością strukturalną w zależności od tego, jakie funkcje pełnią w organizmie. Mogą mieć działanie zarówno hamujące, jak i pobudzające.

3. Działanie

W stanie nieaktywnym białko G jest związane z GDP (guanozynodifosforanem) i tworzy kompleks z odpowiednimi receptorami metabotropowymi. Receptory te umiejscowione są w błonie komórkowej i regulują funkcjonowanie kanałów jonowych.

Gdy na receptor metabotropowy zadziała przekaźnik, dochodzi do zmiany struktury przestrzennej receptora, co prowadzi do aktywacji białka G. Kompleks ligand-receptor oddziałuje z podjednostką α katalizując wymianę GDP na GTP. Podjednostka α związana z GTP odłącza się od dimeru βγ tworząc białko Gα. Pojawienie się w komórce białka Gα jest równoznaczne z przekazem informacji, że receptor związał się z pierwotną cząsteczką sygnałową.

Aktywowane białko G rozpoczyna interakcję z innymi białkami efektorowymi, a podjednostki β i γ powstałe z jego podziału przemieszczają się w obrębie błony komórkowej. Proces ten wpływa na biochemię komórek, a ostatecznie również na procesy fizjologiczne w organizmie.

4. Funkcje

Białka G są zaangażowane w wiele procesów fizjologicznych. Odpowiadają m.in. za:

  • przekazywanie sygnałów hormonalnych – dotyczy to niektórych hormonów, jak adrenalina, czy insulina. Te z kolei wpływają na funkcjonowanie wielu narządów i układów w organizmie;
  • regulację podziałów komórkowych;
  • kontrolę rytmu serca – na skutek regulacji aktywności białek efektorowych. Te z kolei wpływają na stężenie jonów wapnia w mięśniu sercowym;
  • oraz uczestnictwo w procesach zapalnych – białka G regulują aktywność komórek układu odpornościowego, takich jak leukocyty czy komórki tuczne.

Bibliografia

  1. Mazerski J. Biofizyka. Przekazywanie sygnałów. cz. 4.
  2. Nowak J. et al. Receptory i mechanizmy przekazywania sygnału. Wyd. PWN. 2004.
  3. Sadowski B. Biologiczne mechanizmy zachowania się ludzi i zwierząt. Wyd. PWN. 2009.
Wesprzyj nas, jeśli uważasz, że robimy dobrą robotę!

Nieustannie pracujemy nad tym, żeby dostępne u nas treści były jak najlepszej jakości. Nasi czytelnicy mają w pełni darmowy dostęp do ponad 300 artykułów encyklopedycznych oraz ponad 700 tekstów blogowych. Przygotowanie tych materiałów wymaga jednak od nas dużo zaangażowania oraz pracy. Dlatego też jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie członków naszej społeczności, ponieważ to dzięki Wam możemy się rozwijać i upowszechniać rzetelne informacje.

Przekaż wsparcie dla NeuroExpert.

Ojej! Wygląda na to, że używasz blokady reklam.

Nasza strona internetowa opiera się na reklamach, aby dostarczać bezpłatne treści i utrzymywać nasze operacje. Wyłączając blokadę reklam, pomagasz nam nas wspierać i zapewniasz, że możemy nadal oferować wartościowe treści bez żadnych kosztów dla Ciebie.

Naprawdę doceniamy Twoje zrozumienie i wsparcie. Dziękujemy za rozważenie wyłączenia blokady reklam dla tej strony internetowej.